Wywiady
Warszawa 1935. "To była kapitalistyczna metropolia" [WYWIAD]
"Żyjemy mitem - mitem brzydkiej przedwojennej Warszawy i ogólnej niemocy. Kiedy kończyliśmy już film, niektórzy pytali: 'A co, jak nie zdążymy?'. Zdążyliśmy" - mówi nam Tomasz Gomoła, architekt, współtwórca filmowej rekonstrukcji przedwojennej stolicy pt. "Warszawa 1935".
Miasta przyszłości według Księcia Karola [WYWIAD]
Fundacja Księcia Karola projektuje od nowa całe miasta na wzór tych średniowiecznych - z rynkami, wąskimi uliczkami i wszystkimi usługami dostępnymi w ciągu 5 minut od domu. O zrównoważonym rozwoju według Brytyjczyków rozmawiamy z jej dyrektorem generalnym Hankiem Dittmarem.
Czy jesteśmy skazani na Makabryły? [WYWIAD]
- W Polsce jakby wciąż brakuje zrozumienia, że architekturą i krajobrazem należy odpowiednio kierować - mówi Krzysztof Chwalibóg, przewodniczący Polskiej Rady Architektury.
Rainer Mahlamäki: "Od Polaków słyszałem, że to się nie uda" [WYWIAD]
- Pewnego ranka spojrzałem na projekt muzeum. Wszystko w nim grało. Lobby miało na środku proste linie. Wtedy wpadłem na pomysł, by je powyginać. I w ciągu 10 sekund te główne linie w holu zmieniły cały projekt - opowiada nam architekt Rainer Mahlamäki, twórca projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013
Modernizm Krakowski, lubię to! [WYWIAD]
O osobliwościach krakowskich kamienic rozmawiamy z Janem Kurdzielem, założycielem strony Modernizm Krakowski, na której od blisko roku gromadzi i opisuje najcenniejsze przykłady tego okresu
"Zamki na nowo". Moda na (od)budowę starych ruin [WYWIAD]
- Widmo odbudowy krąży jeszcze nie nad wszystkimi ruinami w Polsce, ale już teraz mówimy o ich zdecydowanej większości - ostrzega dr Tomasz Ratajczak, historyk sztuki UAM.
Beton w uszach. Architektoniczna biżuteria na przekór kiczowatym świecidełkom [WYWIAD]
Czy to nowa miejska moda? O kolczyki z architektonicznego betonu pytamy Sylwię Kochaniec, projektantkę nietypowej biżuterii pod marką Struktu
Przyszłość miast leży nad rzekami [WYWIAD]
- Polska przeżywa właśnie swój historyczny moment, w którym może rozwijać się trochę szybciej od innych. Działajmy więc według wzorów współczesnych, a nie tych sprzed 40 lat - przekonuje Edyta Wiśniewska, specjalistka od rewitalizacji miast z holenderskiej pracowni KuiperCompagnons.
Warszawski Modernizm, lubię to! [WYWIAD]
Rozmawiamy z architektem Grzegorzem Miką, miłośnikiem stylu międzywojennego i założycielem popularnego profilu na Facebooku "Warszawski Modernizm 1905 - 1939". Do dziś umieścił na nim ponad tysiąc unikatowych zdjęć i archiwalnych projektów, a jego posty śledzi blisko 12 tysięcy osób.
"Bloki to wasze ikony" [WYWIAD]
"To właśnie one zapadają mi w pamięci, gdy przyjeżdżam do Polski, a nie sympatyczne 'starówki' i 'stare rynki'. Bloki, tak jak ten kasownik z Mielca czy słup ogłoszeniowy, to wasze ikony" - mówi w wywiadzie dla BRYŁY grafik David Navarro, Hiszpan zafascynowany polskim designem i architekturą czasów PRL-u. W Poznaniu prowadzi studio Zupagrafika
Postindustrialne dziedzictwo utracone [WYWIAD]
W Europie Zachodniej dawne fabryki i kopalnie wpisywane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Polsce wiele najcenniejszych tego typu zabytków kończy jako sterta gruzu. Ostatnie polskie "postindustriale" można odnaleźć na zdjęciach Wojciecha Wilczyka
Robert Konieczny: W cenie niemyślenie
- Marzy mi się, żeby środowisko architektów było tak zwarte jak środowisko lekarzy czy prawników, ale jestem realistą i rozumiem, że to się nigdy samo z siebie nie wydarzy - napisał Robert Konieczny w serwisie NaTemat
Nowy biurowiec w Gliwicach od medusagroup [WYWIAD]
- Jest jak dobra muzyka, z każdym dniem ciekawszy i lepszy - mówi o biurowcu Infinite Dreams w Gliwicach jego współwłaściciel. Projekt pracowni Medusagroup zdobył główną nagrodę w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego
Architekci z pracowni Projekt Praga. Oni dają budynkom nowe życie
Marcin Garbacki i Karolina Tunajek tworzą pracownię architektoniczną PROJEKT PRAGA. Powoli stają się specjalistami od przestrzeni związanych ze sztuką, a także rewitalizacji budynków poprzemysłowych
Warszawa jak opuszczona. "Ludzie wyparowali, zostały budynki" [WYWIAD]
Sfotografować pustą Warszawę można tylko przez 2 dni w roku - chwilę w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Trzeba wstać odpowiednio wcześnie i dobrze zaplanować sesję zdjęciową. Na kliszach Tomasza Bardadina stolica wygląda jak po tajemniczej katastrofie. Przywodzi też na myśl komunistyczny Phenian lub siebie samą niedługo po II wojnie światowej.
Nicolas Grospierre i niepokojące fotografie pustki [wywiad]
- W ruinach fascynuje mnie ich degradacja - coś istniało i nagle się skończyło. Dlatego lubię fotografować budynki, w których czuje się, że ta ruina nastąpi lada dzień - mówi Nicolas Grospierre, urodzony we Francji socjolog, znany fotograf i miłośnik architektury modernizmu.
Wywiad z Janem Strumiłło
Rozmowa z projektantem stylowej kawiarni Towarzyska na warszawskiej Pradze.
Dlaczego architektura jest ważna? [wywiad]
Zapoznanie polskiej publiczności z teoriami Le Corbusiera pozwoli lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Anonimowe budynki okażą się emanacją pewnego systemu ideowego, a nie fantazją sekretarza wojewódzkiego - mówił Dwutygodnikowi Grzegorz Piątek, współtwórca Centrum Architektury
Polska Rzeczpospolita Styropianowa
W polskim krajobrazie architektonicznym zachodzą poważne zmiany. Budynki puchną, przybierają jaskrawe kolory, tracą wyraz. Jak długo nieudolna termomodernizacja będzie szpecić nasze miasta? O poczuciu estetyki, kompromisach w procesie ocieplania i myciu szarych bloków rozmawiamy z Kamilem Miklaszewskim i Karolem Szparkowskim z warszawskiej pracowni +48.
Co to jest architektura ekologiczna?
Rozmowa z pracownią architektoniczną plus48, autorami domu z opału, który został właśnie wyróżniony w 6 edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego 20+10+X World Architecture Community Awards.
WWAA - architektura z przytupem
"Dla nas bardzo ważny jest pomysł, który można łatwo przedstawić. Jak nie potrafimy opowiedzieć o projekcie sami sobie, to często oznacza, że to nie jest on najlepszy". Rozmowa z Natalią Paszkowską i Marcinem Mostafą, twórcami warszawskiej pracowni WWAA, autorami pomysłowego projektu na Pawilon Polski w Szanghaju, który imituje ludową wycinankę.
Stop wyburzaniu!
We Wrocławiu trwa wyburzanie XIX-wiecznej cukrowni Sołtysowice. To kolejny przykład aroganckiego traktowania zabytków przemysłowych. - Rachunek ekonomiczny w żadnym razie nie usprawiedliwia wyburzania - komentuje architekt Zbigniew Maćków i opowiada o nowym projekcie z Grupą 5.
Wywiad BRYŁY: Mobius
- Nie robimy architektury typowej. Wywiad z Przemkiem Olczykiem, założycielem krakowskiej pracowni Mobius Architekci.
Wywiad BRYŁY: Tamizo
Ich ideą przewodnią w architekturze są słowa Miesa van der Rohe "less is more". Tamizo Architects Group to kolejna zdolna pracownia z Łodzi, która na koncie ma już sporo ambitnych projektów oraz realizacji.
Ryszard Rychlicki z h3ar: "Dom to produkt"
Być może niedługo mieszkania wymieniać będziemy, jak zużytą parę spodni lub zepsuty samochód. Houses on the shelf, nagrodzona w konkursie London Bridge 800 praca Ryszarda Rychlickiego, to odpowiedź na konsumpcyjną rzeczywistość.
"Trzeba mieć mocną głowę" - wywiad z Maciejem Miłobędzkim z JEMS Architekci
Wywiad z Maciejem Miłobędzkim, architektem, jednym z założycieli pracowni architektonicznej JEMS Architekci.
MPP: "Dorabiamy budynki"
Zbigniew Maćków, główny projektant i założyciel jednego z wybitniejszych wrocławskich biur architektonicznych - Maćków Pracownia Projektów opowiada o wyzwaniach zawodu architekta i inspiracjach przy projektowaniu wrocławskiej Renomy. Już 4 czerwca architekt będzie gościem kolejnej edycji POLSKIEJ BRYŁY.
Mąka Sojka Architekci - wywiad
Co najbardziej drażni architekta, czy dzięki kryzysowi powstaną lepsze projekty i w jakim kierunku rozwinie się architektura? Rozmowa z Maciejem Mąką i Radosławem Sojką, właścicielami pracowni architektonicznej Mąka Sojka Architekci.
Wywiad z Zahą Hadid
Architektka Zaha Hadid opowiada o ambitnym projekcie centrum sportów wodnych na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, o tym dlaczego jej prace wywołują kontrowersje, i o odbudowywaniu Bagdadu.
"Zostawiamy ślad" - wywiad z architektem Markiem Szcześniakiem
WYWIAD BRYŁY z architektem Markiem Szcześniakiem, założycielem warszawskiej pracowni SDA oraz tutorem na wakacyjnych warsztatach architektonicznych OSSA 2008. Rozmawiamy o studentach architektury, drodze jaką trzeba przejść, aby w pełni stać się architektem oraz o tym co składa się na dobry budynek.