Wywiady
"Przy projektowaniu placu trzeba myśleć o każdej skali i wszystkich aspektach" - Piotr Orzeszek ze studia Stvosh [WYWIAD]
W listopadzie 2020 roku minęło 12 lat od ostatniego, gruntownego remontu Placu Matejki w Krakowie. Jaką funkcję dziś pełni to miejsce? Czy to bardziej "trakt przelotowy" czy punkt docelowy"? Zapraszamy na rozmowę z Piotrem Orzeszkiem ze studia Stvosh, architektem odpowiedzialnym za projekt i nadzór autorski podczas tej realizacji.
Jan Karpiel-Bułecka: Dom jest centrum świata. Mój to Podhale. Poświęciłem się, teraz idę dalej [WYWIAD]
Byliśmy zgaszeni, musieliśmy mocno balansować między oczekiwaniami innych, a własnymi ambicjami – zdradza Jan Karpiel-Bułecka jr. w noworocznej rozmowie o życiu i architekturze na Podhalu. Jako góral i potomek słynnego Jana Karpiela Bułecki seniora czuł misję kultywowania lokalnych tradycji i kultury. Własne ambicje tworzenia nowoczesnych projektów chował do szuflady. W końcu zdradza, czym chce zaskoczyć w nowym roku.
Mirosław Nizio: Kilka ważnych muzealnych projektów w życiu zrobiłem [WYWIAD]
Z Mirosławem Nizio - założycielem pracowni Nizio Design International, rozmawiamy o kluczowych projektach, powstających właśnie realizacjach oraz kontrowersjach, jakie wzbudził projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920.
Dom Handlowy w Mławie. Handlowiec to perła PRL-u [WYWIAD]
Dom Handlowy w Mławie w czasach PRL-u był symbolem nowoczesności, jednak Handlowiec równie dobrze mógłby powstać współcześnie i stać się wydarzeniem architektonicznym roku. Modernistyczny Handlowiec - obiekt o finezyjnie przeszklonej fasadzie zainteresował Bartłomieja Ponikiewskiego, miłośnika architektury i fotografa, z którym rozmawiamy o jego poszukiwaniach i fascynacji tym wyjątkowym budynkiem.
Architekci w czasach zarazy. Wywiad z Szymonem Wojciechowskim z APA Wojciechowski
APA Wojciechowski sp. z o.o. to jedno z największych biur architektonicznych w Polsce. Jak wygląda życie architektów w czasach epidemii? Szymon Wojciechowski, opowiada o nowej codzienności swojej firmy i wyzwaniach, które ją czekają.
Robert Konieczny - o początkach w świecie architektury, trudnych klientach i planach na przyszłość [WYWIAD]
Robert Konieczny to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów. Zapraszamy do przeczytania świetnego wywiadu, który przeprowadził Robert Hajok - kurator wystawy "Ruchome/Nieruchome" w krakowskiej Galerii Gaga.
Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]
Catherine Huang dołączyła do BIG w 2007 r. a partnerem została w 2018 r. Pracowała przy takich projektach jak duński pawilon na Shanghai Expo 2010, energooszczędny wieżowiec Shenzhen Energy HQ czy sprzyjający energooszczędności masterplan dla Toronto. Współtworzyła również projekty mieszkaniowe w Kopenhadze i Sztokholmie i na Tajwanie. Tylko nam odpowiedziała o pracy w BIG, duńskim sposobie projektowania i wyzwaniach, które stoją przed architektami.
Łukasz Stokowski: jestem autentyczny! [WYWIAD]
Łukasz Stokowski mówi o sobie "wrażliwy abstrakcjonista". Jego obrazy i instalacje znajdują się w licznych kolekcjach na całym świecie. Współpracuje z takimi markami jak SMEG i Infiniti. Nam opowiedział o artystycznych inspiracjach, pracy z najlepszymi i nowej życiowej roli.
Cały czas musimy się starać! - rozmowa z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival
Łódź Design Festival to najważniejszy festiwal designu w Polsce. Jakie były jego początki? Jak tworzyć wydarzenie, które docenia cały świat? Rozmawiamy z Michałem Piernikowskim, dyrektorem festiwalu.
Niech w mieście żyje plakat! - wywiad z Andrzejem Pągowskim
- Dla grafika, który powiedział w odpowiednim momencie: "papierosy są do dupy", nie ma spraw tabu - mówi Andrzej Pągowski, mistrz sztuki polskiego plakatu, a także artysta, który w swojej twórczości zmierzył się ostatnio z tematem... miejskiej potrzeby.
Ivan Blasi zdradza kulisy nagrody im. Miesa van der Rohe [WYWIAD]
Co łączy Muzeum Katyńskie w Warszawie, Zakład termicznego przekształcania odpadów w Krakowie i Muzeum Ognia w Żorach? Nominacja do nagrody Miesa van der Rohe skupiającej najlepsze realizacje w Europie. Z jej kuratorem Ivanem Blasim rozmawia Agnieszka Jęksa.
Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]
WuWa 2 to nie nazwa nowej gry strategicznej rozgrywającej się na terenie Wrocławia, ale wyjątkowe osiedle znane szerzej jako "Nowe Żerniki".
Mają zaspokoić głód mieszkań - osiedla z tanimi lokalami na wynajem [WYWIAD]
W Polsce brakuje trzech milionów mieszkań. Nie każdego stać na kupno czterech kątów. Czynsze również nie są niskie, często pochłaniają gros zarobków. Jednym z rozwiązań tego problemu ma być budowa osiedli z lokalami na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus.
W stronę architektury przyszłości. Koncepcje rozwoju miast [WYWIAD]
Z architektem Witoldem Zandfosem rozmawiamy o realnych i futurystycznych koncepcjach rozwoju miasta oraz o projektach nadesłanych na konkurs Mieszkanie Plus. Zadanie polegało na zaprojektowaniu osiedla z lokalami na wynajem, których koszt budowy nie przekraczałby 2 tys. zł za mkw.
Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]
Nathalie de Vries - współzałożycielka holenderskiej pracowni MVRDV opowiada, jaki związek ma poznański Okrąglak z nowo wybudowanym biurowcem Bałtyk. Jak zmienić fragment autostrady w zieloną trasę spacerową i jak ważne jest myślenie o łączeniu budynków i przestrzeni w mieście.
Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]
Prawo do mieszkania powinno być tak oczywiste jak prawo do jedzenia. Mimo to wciąż w Polsce mamy problem z jego realizacją. Drogi wynajem, długoletnie kredyty, źle zaprojektowane osiedla. Dyskutujemy o rozwiązaniach z amerykańskim prof. Hansem Neisem i Joanną Erbel.
O wartości dodanej w architekturze. Rozmowa z Jette Hopp ze Snohetty
O fenomenie Opery w Oslo, niełatwym zarządzaniu dużą pracownią architektoniczną i o tym, jak zmieniają się współczesne miasta rozmawiamy z Jette Hopp - architektką ze Snohetty.
Natalia Romik: Architektura nie czeka na zmiany, ona się po prostu rujnuje [WYWIAD]
O (po)-żydowskiej architekturze w małych miastach Polski i o efemeryczności w projektowaniu z Natalią Romik rozmawia Anna Ostrowska.
Jan Gehl: Ludzie to nie dinozaury [WYWIAD]
Wierzę w miasta "do chodzenia" i do jeżdżenia na rowerze - mówi Jan Gehl w rozmowie z Agnieszką Jęksą.
Alberto Veiga: Filharmonia, która "mówi" do mieszkańców [WYWIAD]
Chcieliśmy uniknąć efektu zamkniętego "pudełka", które otwiera się dwa razy w tygodniu na koncert - mówi hiszpański architekt Alberto Veiga, współtwórca Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]
Z wybitnym architektem Helmutem Jahnem twórcą takich budynków jak: Sony Center w Berlinie, siedziba Unii Europejskiej, State of Illinois Centre w Chicago czy apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie - rozmawia Marzena Mróz.
Bolesław Stelmach: Jak nie zostałem artystą [WYWIAD]
Miejsce architekta jest na rusztowaniach. Rozmowa z Bolesławem Stelmachem, architektem, autorem m.in. otwartego niedawno Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto
Sou Fujimoto jest gwiazdą architektury. Podczas spotkania skromny i uprzejmie uśmiechnięty. Tymczasem jego realizacje budzą skrajne emocje. Tak było w Tokio, Londynie i podczas ostatnich targów w Mediolanie. Nasza redakcja, jako jedyna z Polski, miała okazję przeprowadzić z nim wywiad.
Architektura osadzona w kontekście. O projektowaniu z Martą Grządziel z pracowni Barrozi Veiga
Marta Grządziel, polska architektka, która pracowała między innymi w pracowniach Jeana Nouvela, Ribas Arquitectos, ACXT. Od 2012 związana z biurem Estudio Barozzi Veiga. Brała udział m.in. w pracach dotyczących Filharmonii w Szczecinie, która uzyskała tytuł BRYŁY ROKU 2014 oraz Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe.Tuż przed tegoroczną edycją BRYŁY ROKU pytamy ją o to jakie znaczenie mają dla projektanta nagrody architektoniczne oraz o bryłę Filharmonii, która dziś stała się już jedną z ikon polskiej architektury.
Specjalność - wieżowce. O nowym warszawskim biurowcu i architekturze z Goettsch Partners [WYWIAD]
W Warszawie trwają przygotowania do budowy nowego biurowego wieżowca. Mennica Legacy Tower [130 metrów] to budynek zaprojektowany przez znaną na całym świecie pracownię Goettsch Partners specjalizująca się w projektowaniu budynków wysokościowych a swoimi korzeniami sięgającą... Miesa van der Rohe. Co zdradził nam Joachim Schuessler, dyrektor Goettsch Partners na temat warszawskiego projektu i podejścia do projektowania? Oto kilka pytań na które udzielił nam odpowiedzi.
Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]
Nie można tworzyć skansenów - mówi Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant w pracowni Kuryłowicz & Associates. To w ich siedzibie na Saskiej Kępie powstało m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich (we współpracy z Rainerem Mahlamäki) czy Plac Unii City Shopping w Warszawie.
Jaka myśl stoi za najlepszym domem świata? O Arce opowiada Robert Konieczny [WYWIAD]
Zdjęcia Arki Roberta Koniecznego, uznanej w prestiżowym konkursie magazynu Wallpaper za najlepszy dom świata, obiegły polskie i międzynarodowe media. Żeby zrozumieć ideę tego domu nie wystarczy obejrzeć malowniczych fotografii ukazujących betonową arkę na zboczu górskiego stoku. Warto zgłębić dopracowaną w każdym szczególe myśl projektową, według której Arka powstała. Dopiero, gdy zaczynamy rozumieć ten budynek doceniamy coś więcej niż intrygującą bryłę, która wygląda jak głaz wkomponowany w zbocze. Poprosiliśmy architekta Roberta Koniecznego, by opowiedział nam o konstrukcji i idei stojącej za sukcesem tego domu. Posłuchajcie fascynującej opowieści, nie tylko o architekturze...
Daniel Libeskind opowiada o projekcie wieżowca Złota 44 [WYWIAD]
Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie apartamentowca Złota 44 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również autor projektu - światowej sławy architekt Daniel Libeskind. W krótkim wywiadzie pytamy go o ścieżkę projektową oraz opinię na temat ukończonego wieżowca. W tle można zobaczyć wystawę szkiców architektonicznych,która towarzyszy otwarciu Złotej 44.Na koniec rozmowy architekt cytuje fragment jednego ze swoich ulubionych polskich wierszy. Posłuchajcie. Wystawę szkiców Daniela Libeskinda prezentowana w głównym lobby Złotej 44 będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 17-19 marca w godzinach 10:00 - 20:00.
Filip Springer: Często się mówi - Polska jest brzydka - ja się z tym zgadzam [WYWIAD]
Co można wyczytać z architektury? Dlaczego wokół bywa brzydko i jak budynki opowiadają o czasie, w którym zostały wzniesione? Z Filipem Springerem rozmawiamy o historiach związanych z polską architekturą. Kolejnym soczewkami, przez które można spoglądać na Polskę są budynki takie jak: Pałac Kultury i Nauki, Solpol we Wrocławiu i galeria handlowa Witkac na Brackiej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy z Filipem Springerem.
Pogodzić sprzeczne interesy. Rozmowa z Filipem Springerem o projektowaniu miast
W drugiej części wywiadu z Filipem Springerem rozmawiamy nie tyle o pojedynczym budynku, ale poruszamy temat projektowania w skali całego miasta. Co można zrobić z chaosem urbanistycznym w Polsce? Jak wygląda obecnie sytuacja z pastolozą i reklamozą? Zastanawiamy się też, jak wycofywać ruch samochodowy z centrów miast, żeby nie stracili na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy.