Wywiady

  • 24. edycja konkursu na projekt łazienki

    Znaleźć coś, czego jeszcze nie ma: wywiad z Martą Sękulską-Wrońską

    O cyklu wykładów „WODA: W CENTRUM” firmowanych przez SARP - w którym pełni funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego - oraz subiektywnie o wyzwaniach tegorocznej edycji konkursu KOŁO na projekt łazienki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Paweł Jaskanis, Fot. Iwona Dziuk

    Konkurs KOŁO. Wywiad z Dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

    Rozmowa z panem Pawłem Jaskanisem, który od 2002 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - historykiem sztuki, archeologiem, muzealnikiem, specjalistą w zarządzaniu ochroną zabytków i opieką nad nimi, a także jurorem reprezentującym instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.

  • Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

    Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

    W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncernu Clariant. Wnętrza pięknie łączą w sobie historyczną tkankę budynku z nowoczesnym wzornictwem. Dwukondygnacyjną przestrzeń wypełniają ruda cegła i wyważona paleta szarości. To dzieło pracowni The Design Group. Zapraszamy na wywiad z Konradem Krusiewiczem oraz prezentację wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 26 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

    Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad 12.01.2021 r., godz. 11:00

    Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garnizonu wojskowego i jest pierwszym krokiem na drodze do włączenia przestrzeni kampusu uniwersyteckiego w tkankę miejską Chorzowa. Zapraszamy na wywiad z autorami tej realizacji - Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci - oraz prezentację przestrzeni w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja będzie miała miejsce na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • Z szacunku do natury - wywiad z laureatami konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

    Z szacunku do natury - wywiad z laureatami konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

    Zwycięska koncepcja w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez Geberit hołduje naturze i wtapia się w krajobraz. O inspiracjach i pracy nad projektem, a także o przyszłości architektury opowiadają laureaci Grand Prix konkursu – Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis.

  • Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

    Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad, 1.12.2021 r., godz. 11:00

    Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład obiektu wpisanego w zabytkową zabudowę. Realizacja w pełni wykorzystuje trudną, trapezową działkę oraz spełnia wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej koncepcji, Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci, oraz prezentację biurowca w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • Dom Przełamany we Wrocławiu. W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy – prezentacja online i wywiad, 24.11.2021 r.

    Dom Przełamany we Wrocławiu. W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy – prezentacja online i wywiad, 24.11.2021 r.

    Wrocławskie osiedle Oporów to specyficzna okolica z zachowanym historycznym układem urbanistycznym i charakterystycznym typem zabudowy. Właśnie tutaj stanął Dom Przełamany projektu pracowni S3NS Architektura, który został dostosowany do tego cennego, zabytkowego kontekstu. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Igorem Kaźmierczakiem, oraz prezentację budynku w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 24 listopada 2021 o godz. 11:00, na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad

    Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad

    Na Wilczej Porębie w Karpaczu, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, stanęły dwa budynki mieszkalne. Jeden mieści osiem, drugi siedem apartamentów. Za realizację odpowiada studio de.materia. Forma obiektów inspirowana jest regionalną architekturą tych terenów. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Adamem Wysockim - oraz prezentację budynków w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

  • Gdańskie mieszkanie w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00

    Gdańskie mieszkanie w stylu Bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00

    Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus została zamknięta w latach 30. ubiegłego wieku, duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzach mieszkania w Gdańsku, inspirowanego modernistyczną estetyką. Zapraszamy na wywiad online z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa, połączony z prezentacją wnętrz zaprojektowanego przez nie mieszkania, w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Rozmowa będzie dotyczyła realizacji, innych ciekawych projektów z portfolio pracowni oraz planów na przyszłość. Transmisja 20 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.

  • NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #3 – Marcin Rząsa

    NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #3 – Marcin Rząsa

    Organizowany od ponad dwudziestu lat przez Geberit i markę KOŁO konkurs na toaletę publiczną ma swoją kolejną odsłonę. Tegoroczna, 23. edycja pod nazwą „Projekt Łazienki 2021”, w przeciwieństwie do poprzednich nie dotyczy strefy miejskiej wraz z jej dworcami, bulwarami i atrakcjami turystycznymi. Tym razem uczestnicy muszą się zmierzyć ze znacznie bardziej wymagającą przestrzenią, jaką są góry i otaczająca je przyroda.

  • Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły pod Poznaniem – prezentacja online i wywiad

    Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – prezentacja online i wywiad, 22.09. 2021 r., godz. 11:00

    Dom, będący tematem zapowiadanej prezentacji, mieści się pod Poznaniem. To realizacja w modnym stylu nowoczesnej stodoły, a za przygotowaniem projektu stoi pracownia Mili Młodzi Ludzie, znana z pomysłowych i klimatycznych aranżacji. Nie inaczej było w tym przypadku - architekci stworzyli wnętrza pełne współczesnego wzornictwa, w których jednocześnie da się wyczuć sielskiego ducha. Już 22 września, o godzinie 11:00, na kanałach YouTube, FB i LinkedIn, będzie miała miejsce prezentacja tych wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL", a także wywiad z Lechem Moczulskim z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Dowiemy się ponadto, jakie plany na przyszłość mają autorzy projektu, a także co jeszcze ciekawego możemy znaleźć w ich portfolio.

  • NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #2 – prof. Ewa Kuryłowicz

    NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #2 – prof. Ewa Kuryłowicz

    Trwająca właśnie, 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, organizowanego przez Geberit, jest inna niż poprzednie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej uświadamiamy sobie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne - oraz to, że tak naprawdę stoimy u progu katastrofy ekologicznej. Możemy jednak podejmować działania, aby zmniejszyć tragiczne skutki wcześniejszych zaniedbań ludzkości - na przykład poprzez wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego użytkowania zasobów naturalnych. Lepsze życie wciąż jest możliwe, a zadbać o to mogą między innymi architekci. Swoim doświadczeniem oraz refleksjami w tym zakresie dzielą się w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021 największe autorytety z branży - z nadzieją zaszczepienia tej troski w młodym pokoleniu twórców.

  • dr R. Roskowiński

    Wywiad z p. Rafałem Roskowińskim, doktorem sztuk pięknych, malarzem muralistą, założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu

    "Sztuka jest dla ludzi, a nie na odwrót. Wychodzenie z nią naprzeciw ludziom, wnoszenie jej w przestrzeń roboczą, powinno być zatem naturalnym zjawiskiem."

  • Gala Brick Award 2019 - zdobywcy Grand Prix

    Krzysztof Mycielski z Grupa 5 Architekci o udziale w konkursie Wienerberger Brick Award [WYWIAD]

    Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Wienerberger Brick Award? Co można dzięki niemu zyskać? Zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Mycielskim z pracowni Grupa 5 Architekci, współtwórcą projektu budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, nagrodzonego zarówno w lokalnej, jak i globalnej edycji Wienerberger Brick Award.

  • Plac Matejki w Krakowie

    "Przy projektowaniu placu trzeba myśleć o każdej skali i wszystkich aspektach" - Piotr Orzeszek ze studia Stvosh [WYWIAD]

    W listopadzie 2020 roku minęło 12 lat od ostatniego, gruntownego remontu Placu Matejki w Krakowie. Jaką funkcję dziś pełni to miejsce? Czy to bardziej "trakt przelotowy" czy punkt docelowy"? Zapraszamy na rozmowę z Piotrem Orzeszkiem ze studia Stvosh, architektem odpowiedzialnym za projekt i nadzór autorski podczas tej realizacji.

  • Jan Karpiel-Bułecka

    Jan Karpiel-Bułecka: Dom jest centrum świata. Mój to Podhale. Poświęciłem się, teraz idę dalej [WYWIAD]

    Byliśmy zgaszeni, musieliśmy mocno balansować między oczekiwaniami innych, a własnymi ambicjami – zdradza Jan Karpiel-Bułecka jr. w noworocznej rozmowie o życiu i architekturze na Podhalu. Jako góral i potomek słynnego Jana Karpiela Bułecki seniora czuł misję kultywowania lokalnych tradycji i kultury. Własne ambicje tworzenia nowoczesnych projektów chował do szuflady. W końcu zdradza, czym chce zaskoczyć w nowym roku.

  • Mirosław Nizio - wywiad z założycielem Nizio Design International

    Mirosław Nizio: Kilka ważnych muzealnych projektów w życiu zrobiłem [WYWIAD]

    Z Mirosławem Nizio - założycielem pracowni Nizio Design International, rozmawiamy o kluczowych projektach, powstających właśnie realizacjach oraz kontrowersjach, jakie wzbudził projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920.

  • Dom Handlowy "Handlowiec" w Mławie

    Dom Handlowy w Mławie. Handlowiec to perła PRL-u [WYWIAD]

    Dom Handlowy w Mławie w czasach PRL-u był symbolem nowoczesności, jednak Handlowiec równie dobrze mógłby powstać współcześnie i stać się wydarzeniem architektonicznym roku. Modernistyczny Handlowiec - obiekt o finezyjnie przeszklonej fasadzie zainteresował Bartłomieja Ponikiewskiego, miłośnika architektury i fotografa, z którym rozmawiamy o jego poszukiwaniach i fascynacji tym wyjątkowym budynkiem.

  • Szymon Wojciechowski

    Architekci w czasach zarazy. Wywiad z Szymonem Wojciechowskim z APA Wojciechowski

    APA Wojciechowski sp. z o.o. to jedno z największych biur architektonicznych w Polsce. Jak wygląda życie architektów w czasach epidemii? Szymon Wojciechowski, opowiada o nowej codzienności swojej firmy i wyzwaniach, które ją czekają.

  • Wernisaż wystawy "Ruchome / Nieruchome" w Galerii Architektury GAGA w Krakowie

    Robert Konieczny - o początkach w świecie architektury, trudnych klientach i planach na przyszłość [WYWIAD]

    Robert Konieczny to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów. Zapraszamy do przeczytania świetnego wywiadu, który przeprowadził Robert Hajok - kurator wystawy "Ruchome/Nieruchome" w krakowskiej Galerii Gaga.

  • Catherine Huang

    Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]

    Catherine Huang dołączyła do BIG w 2007 r. a partnerem została w 2018 r. Pracowała przy takich projektach jak duński pawilon na Shanghai Expo 2010, energooszczędny wieżowiec Shenzhen Energy HQ czy sprzyjający energooszczędności masterplan dla Toronto. Współtworzyła również projekty mieszkaniowe w Kopenhadze i Sztokholmie i na Tajwanie. Tylko nam odpowiedziała o pracy w BIG, duńskim sposobie projektowania i wyzwaniach, które stoją przed architektami.

  • SMEG FAB by Łukasz Stokowski

    Łukasz Stokowski: jestem autentyczny! [WYWIAD]

    Łukasz Stokowski mówi o sobie "wrażliwy abstrakcjonista". Jego obrazy i instalacje znajdują się w licznych kolekcjach na całym świecie. Współpracuje z takimi markami jak SMEG i Infiniti. Nam opowiedział o artystycznych inspiracjach, pracy z najlepszymi i nowej życiowej roli.

  • Michał Piernikowski

    Cały czas musimy się starać! - rozmowa z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival

    Łódź Design Festival to najważniejszy festiwal designu w Polsce. Jakie były jego początki? Jak tworzyć wydarzenie, które docenia cały świat? Rozmawiamy z Michałem Piernikowskim, dyrektorem festiwalu.

  • 20.konkurs KOŁO

    Niech w mieście żyje plakat! - wywiad z Andrzejem Pągowskim

    - Dla grafika, który powiedział w odpowiednim momencie: "papierosy są do dupy", nie ma spraw tabu - mówi Andrzej Pągowski, mistrz sztuki polskiego plakatu, a także artysta, który w swojej twórczości zmierzył się ostatnio z tematem... miejskiej potrzeby.

  • Na zdjęciu Ivan Blasi - kurator nagrody im. Miesa van der Rohe.

    Ivan Blasi zdradza kulisy nagrody im. Miesa van der Rohe [WYWIAD]

    Co łączy Muzeum Katyńskie w Warszawie, Zakład termicznego przekształcania odpadów w Krakowie i Muzeum Ognia w Żorach? Nominacja do nagrody Miesa van der Rohe skupiającej najlepsze realizacje w Europie. Z jej kuratorem Ivanem Blasim rozmawia Agnieszka Jęksa.

  • Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu.

    Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]

    WuWa 2 to nie nazwa nowej gry strategicznej rozgrywającej się na terenie Wrocławia, ale wyjątkowe osiedle znane szerzej jako "Nowe Żerniki".

  • Wyniki konkursu na modelowy dom wielorodzinny - Mieszkanie Plus

    Mają zaspokoić głód mieszkań - osiedla z tanimi lokalami na wynajem [WYWIAD]

    W Polsce brakuje trzech milionów mieszkań. Nie każdego stać na kupno czterech kątów. Czynsze również nie są niskie, często pochłaniają gros zarobków. Jednym z rozwiązań tego problemu ma być budowa osiedli z lokalami na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus.

  • Zespół szkół we francuskim departamencie Sekwany i Marny

    W stronę architektury przyszłości. Koncepcje rozwoju miast [WYWIAD]

    Z architektem Witoldem Zandfosem rozmawiamy o realnych i futurystycznych koncepcjach rozwoju miasta oraz o projektach nadesłanych na konkurs Mieszkanie Plus. Zadanie polegało na zaprojektowaniu osiedla z lokalami na wynajem, których koszt budowy nie przekraczałby 2 tys. zł za mkw.

  • Otwarcie Bałtyku w Poznaniu. Pierwszy w Polsce projekt zrealizowany przez holenderską pracownię MVRDV

    Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]

    Nathalie de Vries - współzałożycielka holenderskiej pracowni MVRDV opowiada, jaki związek ma poznański Okrąglak z nowo wybudowanym biurowcem Bałtyk. Jak zmienić fragment autostrady w zieloną trasę spacerową i jak ważne jest myślenie o łączeniu budynków i przestrzeni w mieście.

  • Wykład prof. Hans Joachim Neis w Warszawie

    Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]

    Prawo do mieszkania powinno być tak oczywiste jak prawo do jedzenia. Mimo to wciąż w Polsce mamy problem z jego realizacją. Drogi wynajem, długoletnie kredyty, źle zaprojektowane osiedla. Dyskutujemy o rozwiązaniach z amerykańskim prof. Hansem Neisem i Joanną Erbel.