Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid Architects zaprojektują wieżowce w sercu Shenzhen

Redakcja Pressland/WG

Biuro Zaha Hadid Architects (ZHA) wygrało konkurs na projekt siedziby OPPO w Shenzhen w Chinach. Prace ruszą pod koniec 2020 r, a budowa ma się zakończyć w 2025 r.

Wieżowce w Shenzhen. Proj. Zaha Hadid Architects
Wieżowce w Shenzhen. Proj. Zaha Hadid Architects
Mat. Zaha Hadid Architects (ZHA)

OPPO to chiński producent smartfonów. Firma pierwszy telefon wypuściła w 2008 r., a dziś jest piątym co do wielkości producentem smartfonów na świecie. OPPO zatrudnia ponad 40 tys. pracowników w ponad 40 krajach. Jej nowa siedziba w Shenzhen w Chinach ma pomieścić nie tylko powiększający się zespół, ale także niedawno uruchomione instytuty badawcze i centra rozwojowe oraz globalne studio projektowe.

Kompleks będzie miał 185 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Pracownia Zaha Hadid Architects zaprojektowała cztery połączone obłe wieże, z których najwyższa osiągnie wysokość 200 m (42 piętra). Architekci rozdzielili funkcje usługowe od pomieszczeń biurowych. Dwie wieże centralne będą miały biura na otwartym planie, dwie pozostałe będą wieżami serwisowymi (usługowymi). Wszystkie połączy 20-piętrowe lobby. Zdaniem projektantów, wewnętrzne atrium zapewni kontakt wizualny pracowników i będzie stymulować interakcje między różnymi działami firmy.

Wieże mają kształt wrzeciona, dzięki czemu z każdego miejsca rozciągać się będzie widok na zatokę Shenzhen. Na 10. piętrze zaplanowano zaplecze gastronomiczne, rekreacyjne i rozrywkowe dostępne nie tylko dla pracowników, ale też u mieszkańców miasta. Na ostatnich kondygnacjach powstanie taras, zapewniający spektakularne widoki na jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast na świecie. Dolne zwężenie wież spowoduje, iż na poziomie ulicy powstanie przestrzeń publiczna z
galerią sztuki, sklepami, restauracjami. Chodnik pobiegnie po przekątnej kompleksu, zapewniając bezpośrednie połączenie z przyległą stacją metra w Shenzhen. Amorficzny kształt budowli zapewni obfitość naturalnego światła, a w połączeniu z nowoczesnym systemem zarządzania energią, siedziba OPPO ma szansę otrzymać certyfikat LEED Gold.

Wieżowce w Shenzhen. Proj. Zaha Hadid Architects
Wieżowce w Shenzhen. Proj. Zaha Hadid Architects
Wiz. Zaha Hadid Architects (ZHA)
    Więcej o:

Skomentuj:

Zaha Hadid Architects zaprojektują wieżowce w sercu Shenzhen