Europe 40 under 40: prestiżowe wyróżnienie wędruje do Polki

Aleksandra Jaeschke została wyróżniona w konkursie "Europe 40 under 40". Polka prowadzi pracownię architektoniczną AION we Włoszech. Nagrodę otrzymała wraz z zawodowym partnerem Andrea Di Stefano.

Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Dizajnu i Studiów Urbanistycznych wraz z The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Dizajnu, co roku przyznają nagrody w prestiżowym rankingu "Europe 40 under 40". Główną ideą konkursu jest wyróżnienie 40 młodych projektantów z Europy, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki. W ubiegłym roku uznanie krytyków zyskało trzech polskich twórców. W tegorocznej edycji wśród wyróżnionych znalazła się tylko jedna osoba z Polski - Aleksandra Jaeschke.

Aleksandra Jaeschke

Laureatka jest absolwentką londyńskiej Architectural Association, a od 3 lat współprowadzi we Włoszech pracownię AION, którą w jednym z wywiadów określiła mianem "marzącej maszyny". Główną dewizą projektantów jest tworzenie zintegrowanych układów przestrzennych, które stanowiłyby odpowiedź na konkretne wyzwania organizacyjne i funkcjonalne. W ten sposób powstał projekt nowatorskiej kładki dla pieszych Caterpillar, czy przebudowy domu letniskowego w Syrakuzach (tam też ma siedzibę pracownia AION). Projekt Plemmirio zakłada obudowanie betonowej bryły z lat 60. płaszczem nowej elewacji. Miedziana powłoka ma chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem i wspomagać naturalną wentylację budynku. Materiał z czasem utleni się i pokryje patyną. Architektka podkreśla, że tym zabiegiem chce przybliżyć architekturę domu do naturalnego krajobrazu działki.

Projekt Plemmirio w Syrakuzach (Włochy)

AION prócz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, aktywnie uczestniczy także w organizowaniu projektów badawczych i warsztatów dla studentów. Jaeschke współpracowała również z nowojorską pracownią BIOTHING oraz londyńską ACAB.

Warto wspomnieć także o zeszłorocznym wyróżnieniu, które otrzymała pracownia. Dzięki Polce, AION znalazła się w rankingu Top 10 Architects Under 40 > NEW POLISH BLOOD, zestawionym przez portal newitalianblood.com

Serdecznie gratulujemy!

Zobacz pozostałych laureatów na www.chi-athenaeum.org


ZOBACZ TAKŻE:


Europe 40 Under 40: sześć polskich wyróżnień!

 

Konieczny i Konior wśród Europe 40 Under 40


World Architecture Festival: finaliści wyłonieni!


Więcej o:
Komentarze (6)
Europe 40 under 40: prestiżowe wyróżnienie wędruje do Polki
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  0

  gratuluję, chociaż projektu nie rozumiem. zwykle jeździ się do domku letniskowego po... ŁADNE COŚ
  a tu nie widzę niczego ładnego...ot, kolejny fragment miejskiego blokhauzu. Moze wnętrze wynagradza Brzydotę fasady? nie wiem, nie wiem...może...?

 • Gość: boink!

  0

  fajnie ze dają nagrody za same wizualiacje! projekty ambitne, na czasie, widac ze absolwentka AA tylko co z tego - skoro arcy-drogie, przez co niewykonalne! wiadomo badawcze, wielka ideologia za tym idzie, super przekmina - wiec jeszcze raz - co z tego skoro nikt tego nie wybuduje? towrzyc wirtualną architekturę czy coś mniej spektakularnego ale jednak do zbudowania? mimo wszystko gratulacje! a moze to jest tak ze nas to frustruje bo w polsce z takich przekmin sie nie utrzymasz a w krajach bardziej rozwiniętych jednak tak. ciezko pwiedziec

 • Gość: zzz

  0

  Gratuluję!

 • Gość: architektka

  0

  No cóż projekty nie są najwyższych lotów, a archdaily to portal amerykański, a amerykanie nie znają się na dobrej współczesnej architekturze, wystarczy spojrzeć na estetykę amerykański miast...

 • zumtor

  0

  nie czaję, za wizualizacje dali ten tytuł? jeśli była jakaś realizacja to ogromne gratulacje :)

 • konfident33

  0

  oklaski dla tej pani ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX