Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie!

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, otrzymało nagrodę w konkursie Cemex Building Award.

W finale konkursu rozstrzygniętego pod koniec października w Monterrey (Meksyk) znalazły się dwa obiekty z Polski: Prosta Tower, autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates, oraz nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jury uznało, że najlepszym budynkiem użyteczności publicznej na świecie wykonanym z betonu architektonicznego jest nowy gmach Muzeum.

Nagroda CEMEX Building Award przyznawana jest od 20 lat architektom i inwestorom za najlepsze obiekty zrealizowane przy użyciu technologii betonowej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dotychczas w konkursie nagrodzono projekty z ponad 20 krajów świata. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: budynki mieszkalne, budynki publiczne i przemysłowe oraz obiekty infrastrukturalne i urbanistyczne. W tym roku do XX edycji konkursu zgłoszono w sumie 634 projekty.

Justus Pyzall i Bartłomiej Kisielewski (od lewej)

W kategorii obiektów publicznych główną nagrodę Cemex Building Award 2011 otrzymał nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Autorami projektu muzeum są polsko-niemiecki zespół Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski. Projektantem konstrukcji jest firma Arup Polska. - To wielkie wyróżnienie dla całego zespołu projektowego i osób zaangażowanych w realizację tej inwestycji. Pokazuje też, że w Polsce powstają obiekty, które dostrzegane są na świecie - mówi Bartłomiej Kisielewski, współwłaściciel krakowskiego biura Horizone Studio, współautor projektu.

Budynek został oddany do użytku w październiku 2010 r. Pełni funkcje reprezentacyjno-ekspozycyjne, biurowe oraz naukowo-konferencyjne. Nowoczesny obiekt, twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska. Budynek w przeważającej części wykończony jest przy użyciu eksponowanego betonu architektonicznego w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Zgodnie z założeniami autorów projektu monochromatyczne wielkoformatowe powierzchnie betonowe mają być tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku eksponatów i detali architektonicznych.

 

źródło: krakow.gazeta.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa jak ogromny samolot

Energooszczędne śmigło z Krakowa

Więcej o:
Komentarze (5)
Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie!
Zaloguj się
 • rec303

  Oceniono 1 raz 1

  Koncept fajny, jednakże bardziej mi się podobał jak był jeszcze w fazie projektowania.
  Wykonawstwo faktycznie mogłoby być lepsze.

 • Gość: Entuzjasta

  0

  Wspaniały budynek, Brawa dla projektantów!

 • lemanski104

  0

  Dziwne, wg opisu ukończono go w 2011, a działa i funkcjonuje od 2010......., ale pewnie takie wymogi konkursu...
  Fakt faktem, mój ulubiony budynek w Krakowie, szkoda tylko, że wciąż brak pomysłu na efektowne wypełnienie wnętrza, byłby ideał i zapewne krakowski hit wystawowy.

 • mayrah1

  0

  Tyle betonu a wata szklana spod niego wystaje na każdym kroku. Szkoda, że wykonawstwo tak spaskudziło ten ciekawy projekt.

 • Gość: love_beton

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wiem za co ta nagroda, na świecie w tym samym czasie powstało wiele lepszych projektów, a ten jest po prostu nudny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX