Ten dom zachwyci każdego. Nowa realizacja Ultra Architects [ZDJĘCIA]

Powstały budynek zastąpił wcześniej stojący dom, który dla właścicieli był już zbyt mały. Co ciekawe architekci tak zaprojektowali jego następcę, że podczas budowy nie trzeba było wycinać ani jednego drzewa

Projektując "Dom nad morzem" architekci Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects dokładnie sprawdzili warunki, w jakich budynek miał stanąć. Okazało się, że działka ma niestabilne podłoże i występuje na niej wysoki poziom wód gruntowych o dużej sile wyporu. Projektanci zdecydowali, że z tymi trudnościami najlepiej poradzi sobie beton.

Sięgając po niego, postanowiliśmy w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości, jakie daje. Kierowaliśmy się przy tym ideą całkowitej szczerości materiału - beton miał być prawdziwy zarówno w sposobie jego użycia, jak i w warstwie wizualnej - mówią Ultra Architects.

Bryła budynku została zaprojektowana jako żelbetowa konstrukcja, która została wylana w formie jednolitej "skorupy". Takie rozwiązanie ma zapewnić stabilność, szczelność i przede wszystkim bezpieczeństwo. Również w aranżacji wnętrz beton odgrywa główną rolę. Surowe, szare ściany zostały tylko w niewielkim stopniu przełamane bielą i ocieplone drewnem. Ten ostatni surowiec dominuje w elewacji domu - podłużne deski zostały pionowo przykręcone do budynku.

Osiągnęliśmy w ten sposób specyficzne odwrócenie ról - na zewnątrz budynku pojawia się "ciepłe" drewno, w środku zaś - beton z odbiciem, jak w negatywie, drewnianego szalunku - dodają architekci.

Charakterystycznym elementem domu jest szeroka strefa wejściowa. Od strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej dom otoczony został dużym tarasem.

Architekci postanowili nadać każdej kondygnacji budynku inną funkcję. Parter stanowi jedną, otwartą przestrzeń i pełni funkcję strefy dziennej. To w niej mieszkańcy mogą odpoczywać podziwiając sosnowy las za oknem. Na piętrze umieszczono sypialnię, garderobę i łazienkę właścicieli, tuż obok znalazły się trzy pokoje z łazienkami dla gości. W piwnicy obok strefy technicznej znalazła się także przestrzeń rekreacyjna z basenem.


ZDJĘCIA>>

 

c

 

 

____

"Dom nad morzem" otrzymał niedawno równorzędną pierwszą nagrodę w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu konkursie "Polski Cement w Architekturze", który wyróżnia najlepsze realizacje architektoniczne powstałe z wykorzystaniem technologii żelbetowej w 2012 r. Gratulujemy!

Więcej o:
Komentarze (111)
Ten dom zachwyci każdego. Nowa realizacja Ultra Architects [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • detheo

  Oceniono 152 razy 66

  dla mnie rewelacja - połączenie materiałów, wnętrza mistrzostwo, nie wszyscy lubią kolory tęczy tak modne na polskich osiedlach

 • heresy

  Oceniono 70 razy 54

  Na razie mnie stać tylko na mieszkanie wielkości łazienki, ale estetycznie to w zasadzie mam tak samo;)

 • laerke

  Oceniono 99 razy 43

  A dlaczego basen pod ziemia? To fatalny pomysl plywac w takiej kiszce i patrzec na cztery sciany.

  Zupelnie inaczej plywa sie majac widok na las. A szczegolnie milo, gdy wielkie szklane drzwi - cala sciane - mozna latem odsunac i czuc powiew swiezego powietrza.

  Dom dosyc schematyczny, szybko sie znudzi. Na mnie wrazenia nie zrobil.

 • an.noyed

  Oceniono 158 razy 42

  Z góry wiedziałem, że jak napisali, że na pewno się zachwycę, to będę niemile zaskoczony.

 • talking_head

  Oceniono 190 razy 38

  Super !
  Nie trzeba włóczyć się po lasach w okolicach Międzyrzecza w poszukiwaniu bunkrów poniemieckich, ma się taki bunkier u siebie, po prostu się w nim mieszka !
  Najlepsze to zdjęcie z sypialni, jaka to przyjemność obudzić się i mieć dookoła beton, jak w grobie !
  Brrr . . .
  Z zewnątrz też, jak na bunkier przystało, ciężko, bez polotu i lekkości.

 • jamesonwhiskey

  Oceniono 65 razy 25

  z zewnatrz fajny , no moza poza ta szmata z boku ktora to nie wiadomo czym jest
  ale w srodku rzeznia

 • pirx100

  Oceniono 60 razy 22

  Na oko to jest rasowy bunkier. To jest dobry pomysl na budynek w strefie huraganowej. Floryda, wschodnie wybrzeze USA czy poludniowa Azja. Dlaczeo tam gdzie powinni tak budowac nie buduja, to mi w glowie nie miesci!

 • krzysw73

  Oceniono 61 razy 19

  Dom orginalny, to przyznam.
  Ale to miejsce dla jakeigos totalnego ponuraka. Brrrrr, jak tam musi wiac chlodem (i nie mowie o temperaturze).

 • witek7205

  Oceniono 50 razy 16

  Czy nie ma już w Polsce architectów, których mają pod sufitem w miarę poziomo, a nie równie pochyła pod dużym kątem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX