Demontują samolot przed Pałacem Kultury i Nauki. Nagle wybucha pożar

Dzisiaj rano rozpoczęła się rozbiórka samowolki budowlanej - samolotu, który stanął w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. W czasie demontażu atrapy doszło do wybuchu w stojącej obok budce z kebabem. W okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej unoszą się kłęby siwego dymu.

Samolot do rozbiórki

O sprawie samolotu, który stanął na zreprywatyzowanej działce należącej do Tadeusza Kossa, pisaliśmy w lipcu zeszłego roku. Decyzje administracyjne nakazujące rozbiórkę samowoli są już prawomocne. Mimo to właściciel sprawę ignoruje. W konsekwencji urząd miasta przekazał 70 tys. zł na pozbycie się szpetnej atrapy. Demontaż rozpoczął się dziś rano. Ratusz zamierza przeznaczone środki wyegzekwować od właściciela samolotu.

Eksplozja podczas rozbiórki samolotu, który nielegalnie stał przy pl. Defilad Eksplozja podczas rozbiórki samolotu, który nielegalnie stał przy pl. Defilad fot. MPW

Eksplozja w budce z kebabem

Około godziny 10.00 w budce z kebabem przylegającej do samolotu nastąpiła eksplozja. Pojawiły się kłęby dymu w okolicach skrzyżowania ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, w związku z czym policja zablokowała ruch w tym rejonie. Przyczyny pożaru nie są znane. Na miejscu pojawiła się już straż pożarna. Nie ma poszkodowanych - jak relacjonuje Michał Wojtczuk - dziennikarz Gazety Wyborczej - obserwujący wydarzenia.

Pożar przy samolocie Pożar przy samolocie Fot. Dariusz Borowicz

Budy w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki

Samolot postawiono na działce należącej do Tadeusza Kossa. Przed wojną stała w tym miejscu kamienica pod nieistniejącym dziś adresem Zielna 26. Plac z budynkiem rodzina obecnego właściciela straciła w latach 50. W 2008 roku Tadeusz Koss, w ramach roszczeń reprywatyzacyjnych, odzyskał parcelę. Od tego czasu na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej pojawiają się budy z jedzeniem. To przykład samowolki budowlanej. Dzierżawcy prowadzą handel w nielegalnych pawilonach, ich usunięcie to czasochłonna i, jak pokazują kolejne wydarzenia, skomplikowana procedura.

Pożar przy samolocie Pożar przy samolocie Fot. Dariusz Borowicz

Demontaż samolotu atrapy

Budy i pawilony handlowe na działce Tadeusza Kossa są niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, który w tym miejscu przewiduje jedynie zielone nasadzenia.

Więcej o: