Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]

Vessel to spektakularna konstrukcja architektoniczna, która pozwoli oglądać Nowy Jork z nowej perspektywy. Zawieszona nad miastem i umieszczona pomiędzy drapaczami chmur wielokondygnacyjna, otwarta wieża intryguje. Za projektem stoi londyńskie biuro Thomasa Heatherwicka.

Vessel (w wolnym tłumaczeniu statek) to rzeźba miejska, która została pomyślana jako największa atrakcja Hudson Yards - dzielnicy Nowego Jorku. Wysoka na 15-pięter konstrukcja stanie w centralnej części placu miejskiego pomiędzy drapaczami chmur. Ten imponujący obiekt zaprojektowało londyńskie studio znanego architekta i wizjonera Thomasa Heatherwicka. Budowla składa się z 80 platform i 25 tysięcy stopni połączonych ze sobą tarasami widokowymi. 

Kiedy moje studio otrzymało zlecenie na projekt największej atrakcji zlokalizowanej w szybko rozwijającej się części Nowego Jorku czuliśmy, że w mieście pełnym wielu przyciągających wzrok budynków i struktur nie możemy stworzyć czegoś, co będzie można tylko oglądać. Chcieliśmy zaprojektować konstrukcję, której można użyć, dotknąć, doświadczyć. Do dalszej pracy koncepcyjnej zainspirowały nas indyjskie wielopiętrowe studnie schodkowe, zrobione z setek stopnic schodzących z góry, aż do samej ziemi. Ten pomysł skłonił nas do użycia podwieszanych schodów, jako poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Vessel, stanie blisko Hudson River w zachodniej części Manhattanu, dawniej przemysłowej części miasta. Obecnie wznoszone są tu kolejne wieżowce wraz z luksusowymi apartamentowcami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy jest już nieczynna droga kolejowa. Słynna High Line, która po rewitalizacji, zmianie swojej funkcji i otwarciu dla mieszkańców stała się jedną z atrakcji Nowego Jorku. High Line to pasaż miejski biegnący w poprzek dzielnicy, niezwykła trasa spacerowa, dawniej dostępna tylko z okien pociągu, dzisiaj popularne miejsce odwiedzane chętnie zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Natomiast zaprojektowany przez studio Thomasa Heatherwicka Vessel to wielokondygnacyjna trasa spacerowa, która pnie się w górę. Centrum Hudson Yards ma wyznaczać miejski plac wielkości londyńskiego Trafalgar Square. Powstanie tam ogólnodostępna przestrzeń publiczna, pełna drzew, klombów, ścieżek i mebli miejskich.Centralnym punktem tej zielonej enklawy otoczonej drapaczami chmur ma być Vessel właśnie. Czy ta architektoniczna wizja niczym z futurystycznego snu ma szansę na realizację? Inwestycja wyceniana jest na 75 milionów dolarów, choć według szacunków gazety New Jork Times ten budżet trzeba będzie podwoić. Za inwestycję odpowiada amerykański biznesmen Stephen M. Ross założyciel Related Companies. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (29)
Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: alfik

  Oceniono 9 razy 9

  A jak projektant zadbał o dostępność poszczególnych poziomów i platform widokowych dla osób niepełnosprawnych?
  I jak tam z dostępem do toalet w okolicach 15. pietra?
  W końcu mamy XXI wiek

 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 4 razy 4

  Po prostu piękne :) Mają miejsce, mają gdzie budować to niech budują :)

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 2

  15 pięter to znowu nie taka mocna dominanta.
  To raczej cherlawy znaczek wśród wiezowców.
  Małogabarytowa ciekawostka.

  P.S> Oczywiście że wszystkie schody ruchome. Inaczej zaden Nowojorczyk się do tej budowli nawet nie zbliżyłby (z wyjątkiem tych 30 ludzi, którzy maniakalnie uprawiają wbieganie po schodach na Empire State Building; ale cóż to jest 30 wobec 9 milinonów w metropolii?).

 • golass

  Oceniono 1 raz 1

  to atrakcyjne jest. niestety rowniez dla samobojcow.

 • Gość: hłe hłe

  Oceniono 3 razy 1

  symbolem nowego jorku to to na pewno nie będzie... nawet za 100 lat

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 1

  Już widzę Amerykańców którym będzie chciało się wspinać po schodach, chyba że będą to schody ruchome

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX