Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

.KTW w liczbach. Po ukończeniu będzie najwyższym obiektem Katowic

red

Rozpoczęły się prace nad budową biurowca .KTW. Po ukończeniu wieżowa część kompleksu będzie najwyższym budynkiem Katowic. Czy przypadnie do gustu mieszkańcom? Wyniki naszej sondy wskazują, że zdecydowana większość z Was ma o nowym budynku dobrą opinię. Czy tak samo będziemy oceniać ukończony wieżowiec? Na odpowiedź, trzeba zaczekać. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi liczbami o nowej inwestycji i ze zdjęciami z pierwszego etapu budowy.

Materiał nie może zostać upubliczniony przed 19-05-2016 13:15
Wieżowiec .KTW w Katowicach
mat. prasowe

W sąsiedztwie Spodka i Centrum Kongresowego, któremu przyznaliście Nagrodę Internautów w Konkursie Bryła Roku 2015 trwa właśnie budowa zespołu budynków biurowych. Wyższy z budynków po ukończeniu będzie najwyższym budynkiem Katowic. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiada pracownia Medusa Group.

Prace rozpoczęły się od niższego z budynków: 66 metrów wysokości - 14 kondygnacji nadziemnych - każda o powierzchni 1480 m² - oto biurowiec .KTW I. Zanim jednak nowa budynek zostanie ukończony muszą upłynąć dwa lata przeznaczone na wybudowanie nowego obiektu. Przez pierwszych sześć miesięcy będą powstawać trzy podziemne kondygnacje, na których w przyszłości znajdzie się parking oraz pomieszczenia techniczne i towarzyszące. Do realizacji tej części inwestycji wykorzystanych zostanie ok. 25 tys. m³ betonu i 3 tys. ton stali. Następnie budynek zacznie wznosić się w górę. Po zakończeniu budowy niższego z budynków planowana jest także budowa drugiego, wysokościowego budynku biurowego .KTW II, który po ukończeniu stanie się najwyższym obiektem Katowic (117 m do dachu i 133 m do wierzchołka)

Obecnie każdego dnia na budowie pracuje ponad 70 osób, cztery koparki, głębiarka, żuraw kratowy gąsienicowy i 15 samochodów ciężarowych.

Ważnym krokiem w pierwszym etapie budowy kompleksu .KTW była ściana szczelinowa, która wyznaczyła obszar do wylania fundamentów pod biurowce. Jej obwód wynosi 330 metrów, głębokość waha się od 22 do 26 metrów, średnia grubość to 80 cm. Wykonanie wszystkich prac i betonowanie ściany szczelinowej zajęło 60 dni – mówi Marian Garczarczyk, Dyrektor Projektu, TDJ Estate. – Równolegle, zgodnie z założonym harmonogramem, realizujemy inne zadania – dodaje.

Równolegle powstają barety - czyli rodzaj podziemnych elementów konstrukcyjnych wylewanych w wąskich wykopach i działających podobnie jak pale na których posadawiane są wieżowce, ale dzięki złożonym przekrojom lepiej przenoszą także obciążenie poziome. W sumie na budowie powstanie 36 baret o przekroju litery T i prostokąta.

Przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach wykonywane są także roboty ziemne w zakresie wykopu głównego oraz wykopów pod platformy robocze, z których wykonywane są tymczasowe kotwy gruntowe (pierwszego oraz drugiego poziomu) dla ściany szczelinowej. Wraz z postępem robót ziemnych, w ramach odwodnienia wykopu, wiercone są też studnie głębinowe. Cały czas trwa wywóz urobku – wykopy pod fundamenty obu biurowców docelowo wymagają wydobycia ok. 85 tys. m³ fedrunku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

.KTW w liczbach. Po ukończeniu będzie najwyższym obiektem Katowic