Komentarze (56)
Architektoniczne grzechy polskiego kościoła
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Koszyc

  Oceniono 10 razy 2

  To cieszy, że autor tekstu o brzydocie dokonał korekty estetycznej swego tekstu i słówko "karze" zastąpił właściwym "każe". Szkoda, że usunął komentarz czytelnika wytykającego szpetotę ortograficzną wysublimowanej i odkrywczej analizy.

 • Gość: Beata

  Oceniono 1 raz 1

  Łukaiec mi się badzo podoba.

 • q-ku

  0

  wygląd kościołów odzwierciedla stan ducha i intencje posiadaczy

 • Olka Bochenek

  0

  Największy grzech - Centrum Jana Pawla w Krakowie. Przykład megalomanii. Budynek okropny, sarkofagi dla duchownych wielkie jak niemalże te w Egipcie, Dziwisz wysadzany jakims drogim kruszcem...zero klasy, elegancji, prostoty i pokory. Jan Paweł II sie chyba w grobie przewraca ze coś tak pełnego przepychu (o wątpliwych walorach estetycznych) nazwano mu Jego imieniu. Mam straszny niesmak.

 • hefajstos1

  0

  Przecież biskupi, księża to głównie dzieci chłopskie , z rodzin słabo wykształconych. Ich gust jest taki, jak rodziców, więc co się dziwić,że wybierają okropne projekty .
  Przykładem jest Świątynia Opatrzności ( piękny i niezwykły zwycięski projekt Marka Budzyńskiego odrzucono przez tzw. hierarchów).

 • Gość: juzwa bótrym

  Oceniono 2 razy 0

  kościół w Grajewie- szalona fantazja a jednocześnie dyscyplina kolorystyki, kształtów, proporcji i detalu.
  ma w sobie coś z klimatów barokowego Wilna, coś z nastroju Kamedułów na Wigrach, a jednak coś indywidualnego i bardzo uduchowionego. W sumie- niezły.

 • Gość: fantazy

  0

  "Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił," że takim kiczem czcisz imię Pańskie! Szkoda, że nie podano wszystkich nazwisk projektantów tychże koszmarków. Świątynia w Toruniu przebija pozostałe.

 • Gość: Jakub

  0

  Bóg nie mieszka w świątyniach ręką ludzką zbudowanych

 • seboc

  0

  Kosciol "Na gorce" w Jastrzebiu to wielki silos zbozowy.

 • Gość: Jacek

  Oceniono 2 razy 0

  Kościół p.w. św. Ducha w Mielcu. polecam. tylko się trzymajcie mocno :D

 • Gość: tymonides

  Oceniono 18 razy 0

  A może by tak teraz podejść do tematu z trudniejszej strony i zaprezentować kilkanaście przykładów pozytywnie się wyróżniających z ostatnich powiedzmy 30- 40 lat? A nie tylko krytykować i krytykować

 • Gość: szamanka

  Oceniono 1 raz -1

  Jednym z najładniejszych współczesnych kościołów, jakie widziałam, jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Osiedlowy kościół, zbudowany w latach osiemdziesiątych. Bryła nie przytłacza, mimo że świątynia jest duża, w środku nowoczesny, ale w dobrym znaczeniu, wyjątkowy ołtarz, dużo światła, jasne ściany prawie bez ozdób, granit, minimalistyczne oświetlenie. Zero przepychu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dla mnie ta świątynia ma klasę, nie jest pomnikiem ludzkiej pychy jak inne.

 • Gość: Beata

  Oceniono 1 raz -1

  Akurat kościól Barnabitów zdecydowanie lepiej wygląda na żywo niz na zdjęciu bo jest niewielki. Ma ładne wnetrze , wcale nie barokowe i rewelacyjna akustykę z powodu kopuły. Plus naprawde przyjemną zieleń.Parafia dostała juz kilka honorowych wyróznień za działalnośc charytatywną przyznanych przez ratusz.Bardzo pozytywne miejsce.

 • Gość: Gawron

  Oceniono 3 razy -1

  W porównaniu z typową współczesną architekturą sakralną nie widzę niczego niewłaściwego w bryle Kościóła św. Antoniego Marii Zaccarii w Warszawie, wręcz przeciwnie. Skoro czepiamy się tego współczesne kościoły są budowane często jako nazbyt postmodernistyczne, udziwnione, nie przypominające świątyni itd.. i tego, że często brakuje w nich takiej sakralnej atmosfery.. to jakie w końcu mają być? osobiście tylko nieliczne kościoły budowane po II WŚ uważam za ładne (może po prostu ze względu na swój gust).. ale skoro tak publicznie krytykujemy za równo dziwne bryły postmodernistyczne jak i właściwie wcale nieprzesadne nawiązanie do baroku.. (gdzie akurat z czym jak z czym ale z barokiem można przesadzić jak z niczym innym) to jakich budowli kościelnych oczekujemy jako właściwej architektury? Pytam z szczerą ciekawością i jak już przyznałem - niewiele powojennych kościołów mi się podoba, więc krytykę tej krytyki traktuję konstruktywnie. Drodzy architekci/redaktorzy portalu, pytam.. jakich projektów oczekujemy? pokażcie przykłady i trendy za równo dla bogatych, ambitnych projektów jak i niskobudżetowych kościołów budowanych na nowych osiedlach czy w niewielkich miejscowościach :>

 • Gość: Zenek

  Oceniono 2 razy -2

  Jak oglądam kościoły i podziwiam ich architekturę to planuję jak tu można w przyszłości przerobić je na meczety. Niektóre można w bardzo łatwy sposób przerobić. Z elewacji zdjąć krzyże i rzeźby a wewnątrz zamalować freski, usunąć ławki, zdemontować ołtarz i wydzielić małe pomieszczenie dla kobitek i po sprawie. W przyszłości najeźdźcy będą mieli w 80% wybudowane meczety.

 • Gość: nn

  Oceniono 6 razy -2

  Gazeciane mongoły preferują meczety..

 • humbak

  Oceniono 14 razy -2

  Nie bardzo wiem o co autorowi tekstu chodzi. Fakt, że kilka głośnych projektów realizowanych przez Kościół, czy jego członków jest wątpliwych estetycznie, nie oznacza że stan architektury sakralnej jest oderwany od problemów tej branży en masse. Statystyczny kościół, jak i statystyczny dom, obiekt kubaturowy etc jest co najwyżej nie brzydki. Nie zmienia to faktu, że we w zasadzie każdym znanym mi dużym mieści istnieje kilka ciekawych świątyń, powstałych w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat, czy ostatniego wieku.
  Przywoływana książka zresztą świetnie to dokumentuje.
  A że ostatnie 27 lat nie wpłynęło na ten stan pozytywnie? No cóż- nihil novi. Generalnie architektura schodzi na psy. Nie wiem do końca czy jest to zasługa inwestorów, czy architektów- pewnie wina jest po obu stronach.
  Skandalicznej jakości architektura centrów handlowych, pozbawione wyrazu biurowce itd. Nawet firma Libeskinda zaprojektowała w Warszawie niezłego paskudka.
  Problem jest ogólny i jest zapewne pochodną masowości i braku wyrobienia estetyczengo osób mających moce decyzyjne.

 • roy_cohn

  Oceniono 8 razy -4

  Nie wy Czerskie ateusze będziecie nam mówili czy kościół który sobie wierni budują dla siebie jest za duży czy za mały.

 • shedows1969

  Oceniono 8 razy -4

  Najbardziej zdradzieckie środowisko martwi się o Polskie kościoły. Śmiechu warte.

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 6 razy -4

  GW,jak zwykle w bolszewickim tonie.nie jej budowle,ale pierwsza do krytyki,kogo zwalcza..spróbuj Gazeto szmatława skrytykować budowle związane z talmudem...

 • Gość: jnd

  Oceniono 7 razy -5

  Z cala pewnoscia nie sa brzydsze od Michnika i waszej smierdzacej propagandy w GW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX