Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: Dom Dwuparterowy

DL

Charakter lokalizacji odcisnął swoje piętno na koncepcji projektu. Jak mówią sami architekci: Naszym celem było zaprojektowanie budynku spełniającego oczekiwania inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu naturalności otoczenia.

formodesign, grabowa, ekologia, drewno, polska architektura, dom jednorodzinny
Model Domu Dwuparterowego wykonany przez dwie studentki architektury: Karolinę Włodarczyk i Agnieszkę Herman.
Źródło: Formodesign

 

 

Tworzenie architektury idącej w parze ze środowiskiem naturalnym było do niedawna wyłącznie domeną zachodnich realizacji. Pewnie nie jeden z nas widząc takie budynki w zagranicznych magazynach, zachwycał się umiejętnym skomponowaniem ich brył z otaczającą przestrzenią, czy też wyczuciem w doborze materiałów. I choć u nas stale dominuje gierkowo-dworkowy krajobraz, to od pewnego czasu można zauważyć, że ten ekologiczny trend powoli dociera także do kraju nad Wisła.

 

Jednym z przykładów takiego projektu może bowiem być Dom Dwuparterowy autorstwa pracowni FormoDesign. Budynek jest obecnie w trakcie opracowania, a jego realizacja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Będzie on zlokalizowany w miejscowości Grabowa, na pochyłej działce i nad malowniczym strumieniem.

 

formodesign, grabowa, ekologia, drewno, polska architektura, dom jednorodzinny

Źródło: Formodesign

Charakter tej lokalizacji odcisnął swoje piętno na koncepcji projektu. Jak mówią sami architekci: Naszym celem było zaprojektowanie budynku spełniającego oczekiwania inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu naturalności otoczenia.

 

Dom cechuje się zachowawczą formą, złożoną z płaskich prostopadłościanów. Mimo, że od frontu budynek może przypominać tradycyjny, dwukondygnacyjny dom jednorodzinny, to dzięki umiejscowieniu go na skarpie, każda z jego "kondygnacji" staje się parterem, mającym bezpośredni styk z podłożem.

 

- Pomysł stworzenia dwóch parterów to nic innego jak umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego wyjścia na zewnątrz z każdego miejsca w domu - tłumaczą projektanci. - Kształt i forma podążają za otoczeniem i otwarciami widokowymi na las, polanę i dolinę strumienia.

 

Do wykończenia elewacji domu wykorzystano płowe deskowanie. To charakterystyczne dla krajów skandynawskich rozwiązanie, pozwala Domu Dwuparterowemu wtopić się w krajobraz i nawiązać do tradycyjnego budownictwa regionu.

 

 

Autorzy projektu: Formodesign/ Łukasz Skirzyński, Jędrzej Lewandowski, Aga i Waldek

Autorzy modeli: Karolina Włodarczyk i Agnieszka Herman

Działka: 3ha

Powierzchnia: 307,8 m2

Projekt: 2010

Realizacja: 2011

 

DL

 

 

Zobacz także:

 

Inne prace z cyklu Wasze Projekty


Najpiękniejsze projekty domów jednorodzinnych


Dom w Burowie

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Dom Dwuparterowy