Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpiękniejszy budynek świata stoi w Nowej Zelandii! [FILM]

red

Jury tegorocznego World Architecture Festival za najlepszy budynek wybrało nową galerię sztuki w Auckland. Zobacz jak powstawała

Tegoroczna edycja World Architecture Festival miała miejsce w Singapurze. Wybrano najlepsze projekty i realizacje z całego świata. Wszystkie zgłoszenia były podzielone na różne kategorie, między innymi: architektura sportowa, hotelowa, kulturalna, krajobrazu czy też eksperymentalna. Następnie zwycięzcy poszczególnych kategorii rywalizowali między sobą o tytuł najlepszego na świecie budynku 2013 r.

Najlepszym na świecie okazał się być budynek z kategorii "kultura". Jury nagrodziło budynek Auckland Art Gallery Toi o Tamaki z Nowej Zelandii. Galerię sztuki zaprojektował zespół: Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT) oraz Archimedia.

Gmach Auckland Art Gallery powstał w wyniku przebudowy starych, zabytkowych budynków, które wyremontowano i powiększono o nowe skrzydło. Budowa w całości była finansowana ze środków publicznych. Po przebudowie niemal dwukrotnie powiększono przestrzeń wystawienniczą, zaplecze techniczne i magazyn.

Nieodłącznym elementem inwestycji była renowacja sąsiedniego parku. By zespolić Galerię z Parkiem Albert architekci zastosowani sporo przeszkleń, które pozwalają obserwować wnętrze budynku a gościom Galerii dają poczucie przenikania zieleni do środka. Innym nawiązaniem do natury jest zastosowane drewno, które w formie kielichów efektownie zdobi sufit.

Była to już szósta edycja festiwalu. Pierwsza miała miejsce w 2008 r. w Barcelonie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najpiękniejszy budynek świata stoi w Nowej Zelandii! [FILM]