Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiruna: Szwedzi dosłownie przeniosą miasto w inne miejsce

kambi

Co zrobić jeśli całemu miastu grozi katastrofa? W Szwecji chcą przenieść je w nowe miejsce

Nowa Kiruna - wizualizacja
Nowa Kiruna - wizualizacja
wiz. White architects

Kiruna to liczące prawie 20 tys. mieszkańców miasto w północnej Szwecji. Założone zostało ponad sto lat temu ze względu na odkrycie w okolicy złóż rudy żelaza. Otwarta kopalnia działa tam do dziś, jednak powstałe szkody górnicze sprawiły, że Kiruna może dosłownie zapaść się pod ziemię.

Mieszkańcy tego szwedzkiego miasta stanęli przed dylematem, albo zdecydują się zamknąć kopalnię, która daje im pracę, by w ten sposób uchronić swoje domy przed zniszczeniem, albo pozwolą kopalni dalej działać i... przeniosą miasto w inne miejsce.

Projekt "nowej" Kiruny przygotowali architekci z pracowni White architects , którzy wygrali zorganizowany w 2013 r. międzynarodowy konkurs. Według planów przeniesienie całego miasta ma być długotrwałym procesem, który zakończy się w 2033 r.

Nowa Kiruna - wizualizacjawiz. White architects

Pierwszy etap realizacji projektu zakłada budowę centrum miasta. Przeniesiona zostanie zabytkowa wieża z zegarem i powstanie nowe centrum transportowe, z którego mieszkańcy będą się mogli w łatwy i szybki sposób dostać się do kopalni i sąsiednich miasteczek. W centrum znajdować się też będzie nowy ratusz (za jego projekt odpowiada pracownia Henning Larsen Architects), publiczna biblioteka i basen. Budowniczy będą musieli też stanąć przed trudnym zadaniem przeniesienia zabytkowego, drewnianego kościoła.

Ciężar finansowy przedsięwzięcia wzięła na siebie spółka prowadząca kopalnię. Mieszkańcy, którzy stracą domy otrzymają ekwiwalent w wartości nieruchomości powiększony o 25%. Za te pieniądze będą mogli zbudować lub kupić nowe domy.

Perspektywa przeprowadzki nie podoba się wszystkim mieszkańcom. "Nowa" Kiruna będzie oddalona o 3 km w stosunku do obecnej lokalizacji.

ZOBACZ JAK SIĘ MIESZKA W SKANDYNAWII:

Skomentuj:

Kiruna: Szwedzi dosłownie przeniosą miasto w inne miejsce