Muzeum Narodów - polski projekt rozbudowy zabytkowego szpitala w Nowym Jorku [WASZE PROJEKTY]
W Nowym Jorku na Roosevelt Island stoi opuszczony XIX-wieczny szpital. Wybudowany w odludnym miejscu, na samym końcu wyspy przyjmował chorych, w dużej mierze przybywających do Nowego Jorku imigrantów, wraz z którymi do miasta docierały nieraz różne egzotyczne choroby z całego świata. W swojej pracy dyplomowej absolwentka Politechniki Poznańskiej Aleksandra Raniewicz zaproponowała by wykorzystać historię obiektu i stworzyć w jego wnętrzach Muzeum Narodów.
Nowy Jork od samego początku powstawał jako mieszanka kultur z całego świata. Przybywali tu imigranci ze wszystkich stron świata przynosząc wraz ze sobą swoje lokalne tradycje, kulturę i zwyczaje. Aleksandra Raniewicz zaproponowała w opuszczonych murach szpitala Smallpox Hospital stworzenie muzeum, które pokazywałoby losy przybywających do Nowego Jorku Narodów.
Istniejący miałby zostać poddany kompleksowej restauracji oraz powiększony o nową część.
Punktem wyjścia dla rozważań na temat Muzeum stała się historia Nowego Jorku. Miasto do dzisiaj jest mieszanką kultur, osobowości, sercem światowego biznesu, muzyki i sztuki. Dzieje się tak od pokoleń, a one przybywały na te tereny na przestrzeni lat ze wszystkich możliwych kierunków świata. Muzeum ma stać się miejscem gdzie zebrano losy imigrantów przybywających i tworzących to miasto, gdzie odwiedzający będzie mógł w trakcie swojej wizyty zapoznać się z ich historią, która stała się integralną częścią kultury miasta - mówi autorka projektu.
Dojście do budynku zostało doprowadzone przez sieć przecinających się ze sobą korytarzy. Symbolizują one wędrówkę narodów przybywających do Nowego Jorku z pięciu kontynentów. Wszystkie prowadzą do zabytkowego budynku wewnątrz którego zaplanowała została wystawa dotycząca nowojorskich losów świeżo przybyłych imigrantów.
W budynku zaplanowano także stworzenie audytorium, galerii sztuki oraz części gastronomicznej.
Bryła została ukształtowana horyzontalnie, w nawiązaniu do wysokości zabudowy w tej części wyspy, oraz aby uniknąć przesłaniania panoramy i budynków na przeciwległym nabrzeżu.
- Więcej o:
Najwyższy budynek w Nowym Jorku. Gigant pobije rekord wysokości
Architektura w Nowym Jorku TOP 10 - najciekawsze wieżowce i budynki
WASZE PROJEKTY: Muzeum Sztuki Współczesnej w Poznaniu
WASZE PROJEKTY: Eksperymentalna rezydencja w Andaluzji
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design