Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Narodów - polski projekt rozbudowy zabytkowego szpitala w Nowym Jorku [WASZE PROJEKTY]

Piotr Nef

W Nowym Jorku na Roosevelt Island stoi opuszczony XIX-wieczny szpital. Wybudowany w odludnym miejscu, na samym końcu wyspy przyjmował chorych, w dużej mierze przybywających do Nowego Jorku imigrantów, wraz z którymi do miasta docierały nieraz różne egzotyczne choroby z całego świata. W swojej pracy dyplomowej absolwentka Politechniki Poznańskiej Aleksandra Raniewicz zaproponowała by wykorzystać historię obiektu i stworzyć w jego wnętrzach Muzeum Narodów.

Muzeum narodów w Nowym Jorku - wizualizacja
Muzeum narodów w Nowym Jorku - wizualizacja
Aleksandra Raniewicz

Nowy Jork od samego początku powstawał jako mieszanka kultur z całego świata. Przybywali tu imigranci ze wszystkich stron świata przynosząc wraz ze sobą swoje lokalne tradycje, kulturę i zwyczaje. Aleksandra Raniewicz zaproponowała w opuszczonych murach szpitala Smallpox Hospital stworzenie muzeum, które pokazywałoby losy przybywających do Nowego Jorku Narodów.

Istniejący miałby zostać poddany kompleksowej restauracji oraz powiększony o nową część.

Punktem wyjścia dla rozważań na temat Muzeum stała się historia Nowego Jorku. Miasto do dzisiaj jest mieszanką kultur, osobowości, sercem światowego biznesu, muzyki i sztuki. Dzieje się tak od pokoleń, a one przybywały na te tereny na przestrzeni lat ze wszystkich możliwych kierunków świata. Muzeum ma stać się miejscem gdzie zebrano losy imigrantów przybywających i tworzących to miasto, gdzie odwiedzający będzie mógł w trakcie swojej wizyty zapoznać się z ich historią, która stała się integralną częścią kultury miasta - mówi autorka projektu.

Dojście do budynku zostało doprowadzone przez sieć przecinających się ze sobą korytarzy. Symbolizują one wędrówkę narodów przybywających do Nowego Jorku z pięciu kontynentów. Wszystkie prowadzą do zabytkowego budynku wewnątrz którego zaplanowała została wystawa dotycząca nowojorskich losów świeżo przybyłych imigrantów.

W budynku zaplanowano także stworzenie audytorium, galerii sztuki oraz części gastronomicznej.

Bryła została ukształtowana horyzontalnie, w nawiązaniu do wysokości zabudowy w tej części wyspy, oraz aby uniknąć przesłaniania panoramy i budynków na przeciwległym nabrzeżu.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

Skomentuj:

Muzeum Narodów - polski projekt rozbudowy zabytkowego szpitala w Nowym Jorku [WASZE PROJEKTY]