Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynki z sześcianów

graberski

Biuro projektowe Sanjay Puri Architects znani są z tworzenia budynków głównie z betonu i szkła. Większość ich projektów można poznać także po bryle: olbrzymie obiekty stworzone z ustawionych na sobie sześcianów.

Sanjay Puri Architects
Sanjay Puri Architects

W ciągu ostatnich kilku tygodni pracownia z Indii zaprezentowała trzy kolejne projekty. Pierwszy ma powstać właśnie w Indiach w mieście Pune. Obiekt ma podłużny kształt o wymiarach 55 x 305 m. Bryła budynku ukształtowana jest przez nakładające się na siebie formy. Bardziej wysunięte tworzą obszerne tarasy dla pomieszczeń nad nimi. Tarasy te mogą być wykorzystywane przez cały rok, gdyż temperatura w Pune oscyluje między 16c a 28c. Cały budynek umieszczony został na potężnych filarach, dzięki czemu uniesiony został w górę. Na poziomie gruntu znajduje się natomiast parking dla pracowników. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie sporo, bo aż 69 milionów euro.

Kolejnym budynkiem, równie charakterystycznym, jest budynek Synergy, który powstanie w Dubaju. Elewacja obiektu przypomina trochę wcześniejszy projekt tego samego biura. Mowa tu oczywiście o hotelu Eta w Dubaju. Główne podobieństwa widać w ornamencie na elewacjach bocznych. Są to małe otwory okienne stylizowane na te z tradycyjnej architektury islamu. Poza nawiązaniem do kultury, ma to także na celu ograniczenie ciepła dostającego się do budynku, przez co staje się on bardziej ergonomiczny. Dodatkowo ściany z ornamentem odgrodzą w pewien sposób biura od sąsiadujących budynków, które wkrótce mają tam powstać. Podobnie jak w biurowcu z Pune, także i w Dubaju obiekt powstał dzięki ułożeniu na sobie kilku brył. Poza mniejszymi balkonami, w budynku znajdzie się także olbrzymi taras. Będzie można podziwiać z niego pobliskie jezioro. Na parterze budynku maja powstać sklepy. Na następnych trzech piętrach, stanowiących bazę budynku, znajdzie się duży parking. W tym miejscu budynek się zwęża i następnych 16 kondygnacji przeznaczonych jest pod biura. Ich powierzchnia ma wynosić prawie 13 tys m2, zaś koszt realizacji wyniesie ok. 7.5 miliona euro.

Kolejnym projektem, który wyszedł z deski kreślarskiej indyjskiego biura, jest centrum handlowe ?Wyspa skarbów" (Treasure Island Mall). Obiekt ten ma powstać w Indyjskim miasteczku Bhillai, miejsca znanego głównie z produkcji stali. Pierwsze trzy piętra stanowić będą galerię sklepów, natomiast wyższe kondygnacje - biura. W odróżnieniu do innych budynków handlowych, w obiekcie tym nie ma podziału na strefy czy funkcję. Stanowi on spójną całość, której fasada jest lekka i plastyczna. Jedynym odstającym elementem ma być parking. Jednak i jego bryła sprawia wrażenie jakby wydobywała się z głównej bryły sklepu. Budowa obiektu ma wynieść około 22 milionów euro.

Projekty pracowni Sanjay Puri Architects mogą zadziwiać, szokować ale także i bulwersować czy odrzucać. Jest to wszystko kwestia gustu. Jednak trzeba przyznać, że architekci mają własny styl projektowania, którego mocno się trzymają przy każdej realizacji.

Skomentuj:

Budynki z sześcianów