Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polscy studenci zaprojektowali wieżowiec dla Dubaju [WIZUALIZACJE]

red

Dwóch studentów Politechniki Gdańskiej - Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski - wzięło udział w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Projekt Polaków zdobył w nim trzecie miejsce

Zadaniem młodych architektów z Polski było wykonanie projektu wieży, w której miałaby się mieścić uczelnia architektoniczna dla 2000 studentów. Budynek miałby stanąć w Dubaju. Co ciekawe organizatorzy konkursu nie wskazali konkretnej działki. Decyzję o lokalizacji pozostawili uczestnikom konkursu.

Przygotowując projekt budynku jego twórcy chcieli stworzyć przestrzeń, która zapewni dobre warunki do rozwoju przyszłych architektów. Jednym z wymogów konkursu było powstanie bryły, która swym wyglądem dobrze wpisze się w zdominowany innymi wieżowcami krajobraz miasta.

Dubaj od kilkunastu lat jest miejscem, w którym na ogromną skalę realizowane są przedsięwzięcia architektoniczne i urbanistyczne. Polscy projektanci chcieli zwrócić uwagę na ciemną stronę tego boomu budowlanego. Z powodu światowego kryzysu wstrzymana jest realizacja 44 dużych inwestycji. Większość z nich usytuowana jest w dzielnicy Business Bay oraz w sąsiedztwie The Palm Jumeira. Młodzi Polacy postanowili wykorzystać jeden z takich "martwych wieżowców" i w swoim projekcie postanowili zaadaptować niedokończony obiekt Tiara United Towers.

Budynek Tiara United Towers składa się z dwóch wież. Znajdują się one na terenie Business Bay. Każda z nich miała mieć 225 metrów wysokości i pełnić funkcje biurowe i hotelowe. Kiedy w 2009 r. wstrzymano prace budowlane oceniano, że obiekt jest zrealizowany w 25 procentach. Architekci z Gdańska przekształcili niedokończony wieżowiec w Architecture School Tower.

Wydaje się to być najrozsądniejsze rozwiązanie w kontekście zrównoważonego rozwoju - adaptacja pochłonie mniej energii, niż wyburzenie i ponowna budowa - twierdzą projektanci.

W ramach oszczędności energii przekształcono istniejące, niewykorzystane szyby windowe w wieże wiatrowe - elementy klimatyzacji wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie islamskim. We wnętrzu konieczne było przeprowadzenie jeszcze większej ilości zmian. Na parterze utworzono lobby, a na wysokości 17. kondygnacji zaplanowano powstanie łącznika.

Dla projektantów istotne jest też wyeksponowanie porażki inwestycyjnej jaką jest niedokończona Tiara United Towers. Polacy chcą w ten sposób dobitnie wskazywać młodym architektom, którzy będą się tutaj kształcić jak ważne jest podejmowanie dobrych decyzji projektowych i branie odpowiedzialności za ich realizacje.

Gratulujemy sukcesu!

Skomentuj:

Polscy studenci zaprojektowali wieżowiec dla Dubaju [WIZUALIZACJE]