Micro Compact Home - mały, ale funkcjonalny
Grupa naukowców i projektantów z Londynu oraz z Uniwersytetu w Monachium zaprojektowała Micro Compact Home dla ludzi, którzy potrzebują w pełni funkcjonalnego domu o niewielkiej przestrzeni. Połączyli oni technologie zastosowane na jachtach czy w samolotach, by stworzyć w pełni kompaktowe i przenośne mieszkanie.
Micro Compact Home (m-ch) jest kolejnym mobilnym domem prezentowanym w ciągu ostatnich miesięcy. Opisywaliśmy już na bryle takie domy jak zeroHouse czy DodoDom . Hasłem przewodnim projektantów było ''short stay smart living'', czyli założeniem było stworzenie lokum, w którym nie przebywa się całymi dniami a jednocześnie stworzającego komfortowe warunki dla użytkowników. Potencjalnymi kupcami m-ch mają być studenci czy chociażby biznesmeni. Tak przynajmniej założyli sobie producenci...
Konstrukcja budynku opiera się na drewnianej ramie pokrytej aluminium z ociepleniem w postaci pianki poliuretanowej. Aby ktoś nieproszony nie dostał się do naszego miniaturowego domku drzwi wejściowe zostały zaopatrzone w specjalne systemy antywłamaniowe. Niczym przy zakupie samochodu można wybrać sobie kolor własnego m-ch, aby odróżnić go od innych domów. Inny rozwiązaniem, które także ostatnio znalazło zastosowanie w motoryzacji są grafiki naklejane na ściany. Zewnętrzne wymiary wszystkich Micro Compact Home wynoszą 266 cm x 266 cm x 266 cm. Niestety wysocy ludzie mogą czuć pewien dyskomfort, gdyż sufit został podwieszony na wysokości zaledwie 198 cm. Kolejnym minusem jest szerokość drzwi, które mają zaledwie 60 cm. Jednak z drugiej strony czego się spodziewać po sześcianie o długości boku trochę ponad 2,5 m.
Każdy Micro Compact Home wyposażony jest w dwa podwójne łóżka o wymiarach 198 x 107 cm, wysuwany stolik mogący ''ugościć'' do pięciu osób, płaski telewizor zawieszony na ścianie oraz małą łazienkę z prysznicem i wc. Część kuchenna wyposażona jest we wszystkie potrzebne urządzenia takie jak mikrafalówkę, lodówko - zamrażarkę, pełen węzeł sanitarny oraz liczne schowki. Tak wyposażony dom waży około 2,2 tony.
Projekt został zainicjowany przez profesora Richarda Hordena w 2001 roku. Jednak dopiero w 2005 roku został w pełni przedstawiony publice i to w dość oryginalny sposób. Mianowicie przy uniwersytecie w Monachium stworzono osiedle siedmiu m-ch, w których zamieszkali studenci wraz z prof. Hordenem. Początkowo mieli tam mieszkać przez jeden semestr, jednak studentom tak przypasowały te małe domki, że wystąpili z petycją o przedłużenie eksperymentu do końca roku akademickiego. Poza osiedlem uniwersyteckim O2 (nazwa związana jest ze sponsorem) inni projektanci i artyści także stworzyli swoje wizje na osiedla Micro Compact Home. Były to takie przedsięwzięcia jak ''reed huis'', Tree Village, czy Golden Cube. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie Micro Compact Home.
Cena takiego obiektu oscyluje między 25 a 34 tysiącami euro. Jednak do tej sumy należy doliczyć transport i montaż, podłączenie do wszelkich mediów, prowizję sprzedawcy oraz podatek. Trzeba przyznać, że w prawdzie obiekt jest najtańszy z opisywanych przez nas domów mobilnych, jednak jest też zdecydowanie najmniejszy. Nas jednak najbardziej ciekawi jak producenci wyobrażają sobię studentów bądź biznesmenów mieszkających w takich obiektach na stałe.
Jeżeli nie chcecie się o tym przekonać kupując ten dom, to w najbliższym czasie Micro Mobile Home będzie można obejrzeć w Nowym Jorku podczas wystawy MOMA ''Home Delivery'' trwającej od 20 lipca do 20 października 2008 roku.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi
Najlepszy dom w Polsce