Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Erick van Egeraat w centrum Budapesztu

buma

Węgierska stolica zyska nowe oblicze - w centrum stanie nowoczesny ratusz autorstwa Ericka van Egeraata.

erick van egeraat
erick van egeraat
erick van egeraat

Kto raz odwiedził Budapeszt bez wątpienia pozostaje pod jego urokiem, jednak nie da się ukryć, iż architektonicznie miasto pozostaje nadal ?CK skansenem". Bliźniacze kamienice, które równie dobrze mogłyby znajdować się w Pradze lub Wiedniu, dominują w centrum miasta. Władze węgierskiej stolicy doskonale zdając sobie sprawę, iż o popularności powinna decydować nie tylko historyczna aura, ale również dynamiczny wizerunek, postanowiły odświeżyć image Budapesztu.

Nowy ratusz tworzyć będzie XVIII- wieczny barokowy budynek i nowoczesne skrzydło zaprojektowane przez Ericka van Egeraata. Ta symboliczna mieszanka starego z nowym ma ukazywać współczesne oblicze Węgier.

Duże przeszklenia i otwarte dziedzińce mają uczynić budynek dostępnym i przyjaznym. Nowy ratusz ma także łączyć główną ulicę z przejściem na nabrzeże Dunaju. Po drodze można będzie wejść na dach budynku, który będzie służyć jako taras widokowy, tym samym przyciągając rzesze turystów.

Fasadę budynku tworzą organiczne kolumny, które formują wejście do nowego kompleksu. ?Forum kultur" stanowi serce projektu i część o najbardziej publicznym charakterze. Ulokowany tam amfiteatr ma być miejscem koncertów, spektakli, konferencji, czy też publicznych wystąpień.

Projekt van Egeraata będzie połączeniem obiektu o charakterze komercyjnym, kulturalnym i administracyjnym. Będzie bezpośrednio połączony z przejściem podziemnym stacji metra, gdzie znajdują się zabytkowe mury miasta. Na parterze znajdować się będą sklepy, kawiarnie i restauracje. Kolejne piętra będą służyć jako biura i hotel . Reszta przestrzeni natomiast zagospodarowana zostanie przez władze miasta.

Nowy ratusz będzie miał powierzchnię 118 tys. M2, z czego 40 m2 stanowić będzie nowe skrzydło. Projekt zostanie ukończony w 2012 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Erick van Egeraat w centrum Budapesztu