Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki

red

Oddano ponad 9 tys. głosów w każdej z kategorii, emocje sięgały zenitu, a forum kipiało od opinii. Tak w kilku słowach można opisać przebieg głosowania w kolejnym plebiscycie Bryła i Makabryła Roku 2008.

Bryła dla Muzeum Wsi Opolskiej, Makabryła dla TVP
Bryła dla Muzeum Wsi Opolskiej, Makabryła dla TVP
Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki

 

 

Podobnie jak rok temu, plebiscyt Bryła i Makabryła Roku wzbudził wiele kontrowersji i żywych reakcji. Jedno jest pewne, wybór nie należał do łatwych. W sumie pojawiło się dwanaście nominacji, po sześć do każdej z kategorii. Nominowane obiekty zostały wyselekcjonowane na podstawie nadesłanych przez Was propozycji. Zarówno Bryły i jak i Makabryły to budynki, które powstały w ciągu ubiegłego roku. Pochodzące z całej Polski obiekty, można było oceniać w głosowaniu, które wystartowało w piątek. Oficjalne zakończenie nastąpiło w środę, w samo południe. Do końca nie było pewne, kto tak na prawdę zwycięży.

 

 

Jeszcze w środę do godziny 10:00 w kategorii Bryła Roku prowadził zespół domów jednorodzinnych z Krakowa. Zaułek Onyx to jedno z najbardziej nietypowych osiedli w Polsce, które zaskarbiło sobie wielu zwolenników, jednak wzbudziło też wiele skrajnych opinii wśród internautów. Muzeum Wsi Opolskiej w ostatniej chwili przejęło jednak prowadzenie i z liczbą 2084 głosów utrzymało je do samego końca głosowania. Gratulujemy młodym twórcom z db architekci, którzy w zgrabny sposób połączyli tradycję z nowoczesnością! Zaułek Onyx zyskał, więc ostatecznie drugie miejsce, co dla jednych będzie z pewnością zbawieniem, a dla innych lekkim niedosytem. Na miejscu trzecim uplasowała się kamienna bryła Muzeum Ziemi Przemyskiej, które na początku było faworytem. Budynek ten, podobnie jak Muzeum Wsi Opolskiej, nominowane było do tegorocznej Nagrody Miesa van der Rohe.

 

 

W przypadku Makabryły wyniki były bardziej przewidywalne. Już od samego początku prym wiódł nowy budynek TVP w Warszawie. Jedynym godnym przeciwnikiem tej wielkiej poskręcanej bryły była koszalińska Galeria Hosso, współczesny obiekt handlowy, utrzymany w stylistyce zabytkowych kamieniczek. Mimo dzielnej walki nie zdołała ona jednak prześcignąć "dzieła" Czesława Bieleckiego, które otrzymało od Was miano tegorocznej Makabryły, zdobywając tym samym 2786 głosów. Na miejscu trzecim znalazła się natomiast "Upiorna Opera" z Krakowa.

 

 

Poniżej przedstawiamy wyniki:

 

Bryła Roku 2008

 

 

1 MIEJSCE

Muzeum Wsi Opolskiej, Opole

proj. Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, db2 architekci

 

Liczba głosów: 2084

 

 

- To współczesna odpowiedź na inspirację skansenem, bowiem budynek z ducha jest tradycyjny, ale wykonany w sposób charakterystyczny dla XXI wieku - drewno, szkło i gont - mówił o projekcie Antoni Domicz. Budynek był nominowany do Mies van der Rohe Award

czytaj więcej >>

 

Młodzi twórcy db architekci

Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, db2 architekci

Zawodowe credo autorów, którzy prowadzą pracownię architektoniczną db2 architekci to pokora wobec otoczenia i nieschlebianie powszechnym gustom.

 

 

Wasze opinie:

 

asde: Muzeum w Opolu mnie zachwyca połączeniem tradycji i nowoczesności, to mój typ na najlepszy budynek.

 

Gość: Bryła: Muzeum Wsi Opolskiej
Makabryła: TVP? ;)

 

darekg75: muzeum wsi opolskiej-fajny budynek

 

gość: muzeum wsi opolskiej na żywo wygląda dużo lepiej

 

Czytaj relację z Opola

 

 

2 MIEJSCE

Zaułek Onyx, Kraków

BIURO PROJEKTÓW I ROZWOJU, BUMA BUILDING SYSTEMS S.A.
(autorzy: Jacek Michalski, Krzysztof Dymek) oraz ns Moon Studio

 

Liczba głosów: 2040

 

 

Położone w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska domy od razu rzucają się w oczy. Od fundamentów aż po dach budynki pokryte zostały ekologicznymi płytami Trespa w grafitowym odcieniu. Jedyny kolorowy akcent, to pomalowane w kontrastujących barwach drzwi wejściowe. Do każdego z domów przylegają prostopadłościenne przeszklone kubiki będące przedłużeniem powierzchni salonu.

czytaj więcej >>

 

Wasze opinie:

 

Mento: ZAUŁEK ONYX za odwagę stylistyczną i materiałową oraz nowoczesność. Mało kto wie, że te budynki powstały na działce w ciągu kilku dni! Z kolei makabra to próba bycia Frankiem Gehry w wydaniu bud. TVP :-P

maddox: Makabryła: Onyx

 

mauzonka: Jak dla mnie to granatowe szeregowce z Krakowa to idealny kandydat do makabryły. Zdziwiłam się, że startuje w kategorii bryła:)

Ale wiadomo - rzecz gustu. Mnie się te domki nie podobają. Takowoż "rzeźba w betonie".

 

gość z paryża: osiedle Onyx z Krakowa, jest to najnowszy trend w architekturze, brawo!
ciekawe i ladne muzeum Wsi, ale architektura tradycyjna.

natomiast co do makabryly, wszytkie propozycje, zeby bola jak sie na to cos patrzy.

 

3 MIEJSCE

3. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej , Przemyśl

proj. KKM Kozień Architekci

 

Liczba głosów: 1983

 


 

- Atmosfera miasta wywarła na nas tak silny wpływ, że uznaliśmy, że projektowany budynek muzeum powinien wpisywać się w ten nastrój - zdradzają autorzy projektu. To wpisywanie się to nie tylko utrzymanie odpowiedniej skali, układu urbanistycznego ulic i placów, czy nawet nawiązania materiałowe. To również klimat dynamicznych wglądów, niespodziewanych przejść, nagłych zmian natężenia światła. To siła ciężaru budowli - jak w barokowych kościołach. Budynek był nominowany do Mies van der Rohe Award.

czytaj więcej >>

 

Wasze opinie:

 

The architect: Cięzka sprawa. Budynek muzeum w Przemyślu widziałem latem, zrobił na mnie niesamowite wrażenie, głównie ze względu na lokalizację u stóp starówki.

 

maguss: Bryła - oczywiście Przemyśl, świetny budynek, troche nie pasujący do miejsca, ale jest naprawde niezły!! a makabryła...chyba ten apartamentowiec w Wawce.


architekt: Muzeum w Przemyślu jest naprawdę świetne!
Monumentalne, ciężkie i nowoczesne.
Bardzo dobrze wpasowuje się wielkością w otoczenie i jednocześnie zdecydowanie wyróżnia architekturą. Jestem przekonany, że ani Muenchen ani Paris ani "inny" Sztokholm nie powstydził by się tej budowli.
Makabryła 2008 - nowy budynek TVP w Warszawie.
Totalne nieporozumienie, aż się wierzyć nie chce.

 

:): muzeum w przemyslu jest swietne

 


 

4. Budynek Politechniki Gdańskiej, Gdańsk

proj. Andrzej Prusiewicz i Mariusz Grych

Liczba głosów: 1091


5. Budynek biurowy Platinium, Warszawa

proj. JEMS Architekci


Liczba głosów: 938

 

6.Com Com - zone , Kraków

proj. Wojciech Obłutowicz

Liczba głosów: 882

 

 

 

 

Makabryła Roku 2008

 

 

1 MIEJSCE

Nowy budynek TVP, Warszawa

proj. Czesław Bielecki

 

Liczba głosów: 2786

 

 

Inaczej zwany jest wieżą Babel. Budynek przypomina muszlę ślimaka i jest zwieńczony spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową więżą. Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r. Zakończenie budowy i oddanie do użytku nastąpiło dopiero w ubiegłym roku.

czytaj więcej >>

 

 

Wasze opinie:

 

zicco: Nie mogę patrzeć na budynek TVP w Warszawie. Czegoś tak okropnego jeszcze nie widziałem. Kto mógł zaprojektować coś tak obrzydliwego? Tyle pieniędzy i tak zepsuty

 

grefel : Budynek TVP wygląda jak tania, chińska podróbka Franka Gehry'ego. Ponieważ architektura Gehre'ego to również przerost formy nad treścią, dlatego nowy gmach TVP to podwójna porażka.

 

Gość: nie wiem o co chodzi, mi się bardzo podoba nowy budynek TVP, jest świetny, dlaczego od razu został wstawiony do Makabryły???

 

wielki płytownik: A mi się nowy biurowiec TVP podoba i bardzo go lubię. Głównie za to, że pomógł mi w decyzji o zaprzestaniu płacenia abonamentu rtv.

 

 

2 MIEJSCE

Galeria Hosso, Koszalin

proj. Pracownia Projektowa "Demiurg"

 

Liczba głosów: 2361

 

 

- Moja nominacja do Makabryły roku 2008 byłaby najlepszym "uhonorowaniem" działalności koszalińskiego konserwatora zabytków wymuszającego na inwestorach "właściwe" formy architektury miejskiej - pisze Pan Jan, który przesłał nam nominację. W pełni się z tym stwierdzeniem solidaryzujemy.

 

Wasze opinie:

 

andre-koszalin: A dajcie spokój z tym hosso! Wy sobie co najwyżej możecie pogadać i się pośmiać, a ja codziennie widuje tego obrzydliwego gargamela :(

Adi : Widzę, że ktoś w końcu docenił moje miasto - Koszalin :).

 

 

3 MIEJSCE

3. Nowy gmach Opery , Kraków

proj. Romuald Loegler, Piotr Urbanowicz, Grzegorz Dresler

 

Liczba głosów: 1485

 

 

O ile oglądając komputerowe wizualizacje przedstawiające podświetloną operę można było mieć nadzieję, że gmach będzie się dobrze prezentował, to za dnia nikt nie ma złudzeń. Opera wygląda raczej jak biurowiec lub supermarket, a nie jak miejsce kojarzone z kulturą wysoką. Części kompleksu sprawiają wrażenie przypadkowo ustawionych obok siebie. Ponadto nijak komponują się z okoliczną zabudową.

czytaj więcej >>

 

 

Wasze opinie:

 

inari_ja: kraków po raz kolejny został zapaskudzony. tym razem do grona szkarad dołączył budynek opery krakowskiej. zazdroszczę norwegom gmachu opery w oslo. zrobienie nowoczesnego: ładnego i funkcjonalnego obiektu tego typu jest możliwe...

 

a: To przedszkole w Rybniku bardziej wygląda na operę niż Opera Krakowska, która przypomina dworzec autobusowy z czasów późnego Gierka.

 

asde: Bezsprzecznie zdjęcia nie oddają tragedii Opery w Krakowie. Dodatkowym obciążeniem tego budynku powinno być to że powstał jako miejsce przeznaczone na sztukę, a wyszło jak ... Dlatego zachęcam do głosowania na ten budynek - na czym mi też zależny jako krakusowi-żeby ukarać choć w ten sposób ludzi za to odpowiedzialnych.

 

Del_Fuego: Makabryła: ten hangar ,tudzież supermarket który mieni się Krakowską operą, oj ktoś spał jak decydowano o projekcie
Bryła dla Przmyśla

 

Pikpok: Opera w Krakowie tylko przypomina dworzec PKS...

 

Czytaj relację z Krakowa

 


 

4. Belvedere Residence, Warszawa

proj. Apar Projekt

Liczba głosów: 1316

 

magic: makabryła - Belvedere R. w Wawie - Boże czemu dopuściłeś do powstania egipskiego taniego hotelu na mokotowie

 

bezebubol: z tym apartamentowcem Belveder na warszawskim Mokotowie to trochę przesadziliście.mieszkam niedaleko i jest spoko.Warszawie brakuje wielkich brył a ten niewątpliwie taki jest i ma klase.dekade temu to samo mówiono o biurowcu postawionym w miejscu kina Moskwa,że za wielki,że nie ma skąd go oglądać[sic]itp.czasem to zwykła prowincja wychodzi z GW.miasto musi być gęste,ogromne i do góry się piąć!a od parków wara!!

 

 

5. Przedszkole, Rybnik

Liczba głosów: 842

 

 

6. Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń

proj. Studio El

Liczba głosów: 222

 

izej: Nominacja dla CSW w Toruniu to wielka pomyłka. Nie wzięto pod uwagę specyfiki otoczenia w jakim budynek się znajduje. Moim zdaniem bardzo pasuje do sąsiednich parceli, a w szczególnościu do Collegium Maius i siedziby banku BGŻ. Może projekt nie jest światowym arcydziełem, ale wygląda naprawde nieźle, a nocą zdecydowanie więcej niż nieźle. Moim zdaniem: bryła roku - muzeum Przemyśl, makabryła: opera Kraków (bije wszystko na głowę...totalna porażka)

 

gsb: CSW Toruń w Makabryle??? To jest świetny postmodernizm w amerykańskim stylu. W USA jest sporo podobnych Muzeów i gmachów uniwersyteckich, którymi miasta się szczycą. Nie rozumiem tej propozycji w kategorii makabryła...

najlepsza: Dzizes! Właśnie przeczytałam, że CSW w Toruniu pasuje do kontekstu, do budynków wokół. To totalna bzdura, pasuje jak pięść do nosa, zgrzytam zębami jak koło niego przechodzę...

 

 

 

Zobacz wszystkie opinie na FORUM

 

 

aga

 

Zobacz także:

 

Bryła i Makabryła 2007

 

Budynek TVP, czyli wieża Babel

 

Muzeum Wsi Opolskiej

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki