Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moderna museet Malmö - sztuka zapuszkowana

buma

W pomarańczowej stalowej bryle szczelnie ukryto nową część Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Malmo. Budynek wciśnięty pomiędzy zabudowania zabytkowej elektrowni to zapowiedź tego, co czeka nas po wejściu do środka.

Moderna museet Malmö to oddział sztokholmskiego muzeum sztuki nowoczesnej. Na początku architekci ze szwedzkiego biura Tham & Videgard Architekter mieli dokonać jedynie rewitalizacji budynku starej elektrowni z początku ubiegłego wieku. Szybko stało się jednak jasne, że najlepszym uzupełnieniem projektu będzie dobudowanie nowoczesnego skrzydła kompleksu. Dziś to standard, że nowoczesne eksponaty lokuje się w równie nowoczesnych miejscach. Przestrzeń wystawiennicza oraz budynek muzeum to często  najlepsza wizytówka instytucji. Pierwsza część prac poległa na dostosowaniu budynku starej elektrowni do współczesnych wymogów. Dużą część prac zajęło również zaadaptowanie pomieszczeń budynku do obowiązujących standardów wystawienniczych.

Prosta kubiczna bryła nie zaskakuje swoim kształtem. Projekt zyskał ?charakter? dzięki zastosowanym detalom. Uwagę przyciąga przede wszystkim kolor. Soczysta pomarańczowa farba pokryła cały budynek. Kolor wybrano nie bez powodu - dobrze koresponduje z ceglaną fasadą byłej elektrowni. Przez to całość nabiera spójności. W projekcie zastosowano podwójną fasadę. Zewnętrza wykonana została z perforowanej stali. Jedynie parter budynku został przeszklony. Przebijające przez zewnętrzną perforowaną powłokę światło tworzy we wnętrzu ciekawe efekty. Miejski charakter projektu podkreśla napis na frontowej ścianie budynku. "Moderna museet Malmö", wypisano stalowymi literami, niczym napis grafitti na murze. Architekci podkreślili przez to charakter instytucji - otwartej na nowoczesną sztukę, również tę w wydaniu ulicznym.

W nowej części mieszczą się hol wejściowy, kawiarnia, kasa biletowa oraz sala wystawiennicza. We wnętrzach dominuje ascetyczna biel, którą przełamano jedynie na parterze budynku. Znajdująca się tam kawiarnia stylistyką nawiązuje do fasady budynku. Pomarańczowa, od podłogi, poprzez ściany i sufit. Pomarańczowe są również stoły i krzesła. Odwiedzający miejsce goście na ulicę spoglądają natomiast przez perforowaną fasadę zewnętrzną, która wpuszcza do środka naturalne światło. Stara i nowa część tworzą spójną całość. Budynki łączą dwie klatki schodowe umożliwiające swobodne poruszanie się po muzeum.

Skomentuj:

Moderna museet Malmö - sztuka zapuszkowana