Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom jednorodzinny bez płotu. Zamiast niego dobry projekt!

red

By uchronić mieszkańców przed otoczeniem, projektanci zagrali architekturą

Projekt domu pod Kołobrzegiem przygotował architekt Tomek Miąskiewicz oraz zespół Pracownia 111. Budynek sąsiaduje z chaotyczną, podmiejską zabudową. Projektanci uznali, że najlepszą izolację od uciążliwości otoczenia daje odpowiednio zaprojektowana architektura, a nie potężne ogrodzenie.

Długa, monolityczna elewacja frontowa, ustawiona wzdłuż obowiązkowej linii zabudowy, izoluje mieszkańców od hałasów ulicy i jednocześnie wpuszcza większość zachodniego słońca przez dach. Częściowo zastępuje ona również ogrodzenie.

Prywatna strefa wejściowa została wycofana wgłąb planu, do wewnętrznego atrium. Zabieg ten, oprócz otwarcia ciekawych i zróżnicowanych perspektyw dla mieszkańców i gości, pozwolił na ustawienie rzutu parteru w poprzek bryły frontowej. W ten sposób dom chroni mieszkańców przed nie najpiękniejszym widokiem na zabudowania sąsiada. Architekci ciekawie ulokowali wejście do domu. Znajduje się ono w centrum budynku - tuż obok strefy dziennej. Okna tej ostatniej zostały zwrócone na południową stronę, dzięki czemu salon maksymalnie otwiera się na słońce i najlepsze widoki.

Budynek ma być skromny. Architekci zdecydowali się na szary kolor elewacji i ceramiczny materiał pokrycia dachowego. Ta skromność budynku ma pomóc w porządkowaniu chaotycznej zabudowy okolicy.

Skomentuj:

Dom jednorodzinny bez płotu. Zamiast niego dobry projekt!