Borne Sulinowo. Wirtualna wizyta w mieście-widmo [ZDJĘCIA]

ace, red

Od lat jest celem poszukiwaczy opuszczonych reliktów przeszłości, jednak to z pozoru martwe miasto zaczyna żyć własnym życiem.

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo
fot. Google Street View, lipiec 2013

Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie) przez blisko 70 lat nie było uwzględniane w spisach i w atlasach. Pozbawione dojazdu, mało komu znane, oficjalnie nienależące w ogóle do terytorium Polski, było jakby nieobecne. Do dziś miasto ma opinię niedostępnego i owianego tajemnicą i mało kto tu zagląda.

W latach 30. ubiegłego wieku Borne Sulinowo składało się głównie z wybudowanego tu garnizonu wojskowego. W 1945 roku ukrytą wśród lasów osadę przejęła Armia Czerwona i stworzyła tu własny ośrodek z jednostką wojskową, ale i osiedlami dla rodzin żołnierzy, ze szkołami czy sklepami. Do 1992 roku, kiedy to wojska radzieckie opuściły terytorium Polski Borne Sulinowo było wyjęte spod polskiej administracji, nie było zaznaczane na mapach.

Poniżej możecie odbyć wirtualną wycieczkę śladem architektonicznych reliktów minionej epoki.


Wyświetl większą mapę

Przełom nastąpił 5 czerwca 1993. Wtedy miało miejsce uroczyste otwarcie miasta, a trzy miesiące później otrzymało ono prawa miejskie. Pierwsi mieszkańcy zaczęli zaludniać opuszczone gmachy. Pomimo, że obecnie mieszka tu około czterech tysięcy osób, nie żyje się tu łatwo. Wieloletnie odcięcie od świata ma nadal swoje konsekwencje: daleko stąd do innych miast, nie ma miejsc pracy. Głównym atutem miejscowość jest jej malownicze położenie wśród lasów i jezior, które próbuje wykorzystać samorząd.

Borne Sulinowo najbardziej znane jest wśród poszukiwaczy opuszczonych obiektów - w okolicach nadal znaleźć można wiele powojskowych ruin, opuszczone bloki z wielkiej płyty, magazyny. Podobno pod ziemią istnieje potężna sieć tuneli ze szpitalem, koleją podziemną oraz tunelami ewakuacyjnymi... W Kłominie, położonym 12 kilometrów od Bornego Sulinowa, najlepiej widać pozostałości dawnej bazy radzieckiej. Wysokie na kilka pięter bloki pozbawione są okien, stoją zupełnie puste. Kiedyś mogło tu mieszkać nawet 5 tys. osób, dziś to miejsce przypomina scenografię filmu grozy.

Skomentuj:

Borne Sulinowo. Wirtualna wizyta w mieście-widmo [ZDJĘCIA]