Katowice: dom na rozdrożu [ZDJĘCIA]
Wyglądem ma nawiązywać do starych zabudowań z czerwonej cegły

















Budynek powstał na trudnej do zagospodarowania działce, która jest wciśnięta pomiędzy dwie zbiegające się ulice. Architekci musieli uwzględnić jej trójkątny kształt oraz sąsiadujące z nim zabudowania.
Chcieliśmy aby całość była możliwie powściągliwa i nie zdominowała otoczenia, a jedynie je uzupełniała - mówią projektanci.
By to osiągnąć architekci zaprojektowali budynek złożony z kilku prostych, geometrycznych brył oraz zaproponowali elewację wykonaną z brązowej cegły klinkierowej w różnych odcieniach. Budynek ma też ażurowe elementy, które nawiązują do pobliskiej zabudowy. Ażurowe elementy dodatkowo zasłaniają dolną partię okien dając przebywającym w środku ludziom poczucie intymności i spokoju.
Budynek to przede wszystkim duży dom jednorodzinny. Funkcja mieszkalna została umieszczona na piętrze. Domownicy będą mieli do swojej dyspozycji około 280 m kw. powierzchni. Z kolei na parterze znalazł się lokal zarezerwowany dla sklepu piekarniczego i przestrzeń dla ewentualnej funkcji usługowej.
GRZEGORZ CELEJEWSKI
Za projekt budynku przy ul. Dębowej w Katowicach odpowiada zespół architektów: Bogusław Plich, Dominik Kapłanek, Sebastian Kotlarz oraz Leszek Woźniak (proj. konstrukcji wykonało Biuro Projektów Arcon).
Ceglany dom w Holandii
Trendy w architekturze podpatrzone w tegorocznym konkursie Wienerberger Brick Award
Ceglany dom w podwarszawskiej Magdalence od Z3Z Architekci
Z elewacją z cegły - dom na Śląsku
Płytki ceglane we wnętrzu
Inspirujące pomysły na wykorzystanie cegły w domu
49-metrowe mieszkanie we Wrocławiu
37-metrowa kawalerka z antresolą w łódzkiej kamienicy - zaaranżowana w stylu, który Polacy pokochali