Ekonomiczne bloki w Krakowie. Są skromne i ładne
Dwa nowe bloki powstaną w Nowej Hucie
Nowe bloki zbudować chce Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik z Nowej Huty. W ogłoszonym przez władze spółdzielni konkursie na projekt dwóch budynków wielorodzinnych zwyciężyła krakowska pracownia ARCHITEKT TADEUSZ LEMANSKI.
Projekt zakłada powstanie małych, czterokondygnacyjnych bloków z jedną klatką schodową. Taka wielkość budynków nawiązuje do budowanych w latach 70. w Nowej Hucie tzw. "puchatków", czyli czteropiętrowych bloków mieszkalnych w kształcie prostopadłościanu z wejściami do klatek z dwóch przeciwnych stron.
W konkursie ważnym elementem była cena. Spółdzielnia chciała, aby nowe budynki były tanie w realizacji i pozbawione - cytując zleceniodawcę - "wymyślnych form, drogich elewacji, balkonów i innych dodatków". Architekci chcąc zaprojektować coś taniego i ładnego zdecydowali, że postawią na proste rozwiązania.
Pierwszym cudem było fakt wygrania przez nas przetargu i zdecydowały tu względy zaprezentowanego projektu a nie ceny, a drugim, że zarząd spółdzielni zgodził się na naszą wizję projektu - mówią projektanci.
W efekcie białe bloki są niemal całkowicie pozbawione zdobień. Ich jedyną "ekstrawagancją" jest nietypowy kształt kalenicy oraz zastosowanie różnych, jaskrawych kolorów we wnękach okiennych. Z kolei brak balkonów zrekompensowany został loggiami.
W środku na każdym piętrze znalazły się cztery mieszkania. Powierzchnia każdego z nich to około 50 m kw. Pod budynkami powstanie też podziemny parking.
- Więcej o:
Wzorcowa termomodernizacja bloku w Poznaniu [ZDJĘCIA]
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona
Powstanie nowy dworzec Warszawa Gdańska z nowoczesnym centrum biznesowym. PKP i Ghelamco wznawiają współpracę
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Akustyka i kolory w liceum nr 163 w Warszawie. Sposób na przebodźcowanie uczniów