Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta

red

Nowy plac ma być reprezentacyjnym miejscem, w którym kielczanie będą mogli wypoczywać

Zakończył się konkurs na koncepcję przebudowy Placu Wolności w Kielcach. Wygrała go krakowska pracownia eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa i Marek Bystroń). Ta sama, która zaprojektowała Plac Targowy w Mszanie Dolnej (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Architekci podzielili plac na trzy strefy: reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Pierwsza z nich to płaska przestrzeń, na której można organizować uroczystości. Druga znajdzie się w północnej części. Stanowić ją będzie plac zabaw dla dzieci i urządzenia do rekreacji. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, który będzie wykonany z kamieni wydobywanych w kopalniach w regionie. W części rekreacyjnej znajdzie się też sadzawka wodna, którą zimą można zmienić w ślizgawkę. Ostatnia to strefa wypoczynkowa. Znajdzie się ona w południowej części placu i obejmie fontannę, ławki oraz zieleń.

Jury doceniło projekt architektów z Krakowa za "umiejętnie wpisanie współczesnej kompozycji w historyczny kontekst krajobrazu miejskiego". Dodatkowo w uzasadnieniu można przeczytać, że projekt "zachowuje reprezentacyjny charakter placu oraz spójność i elegancję jego przestrzeni, organizując elastyczne, atrakcyjne przedpola dla wielorakich wydarzeń i atrakcji plenerowych".

Realizacja projektu pochłonie ponad 41 mln zł. Między innymi dlatego, że pod płytą placu powstanie parking. Wjazd do niego umieszczony zostanie wzdłuż wschodniej pierzei, przed skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza.

Ciągle dyskutowaliśmy w naszym zespole, intensywnie pracowaliśmy, by połączyć różne funkcje placu. Kilka razy przyjeżdżaliśmy, piliśmy kawę, zjedliśmy coś w pobliskim barze i obserwowaliśmy, jak ludzie się po nim poruszają - powiedział kieleckiej Gazecie architekt Marcin Brataniec.

Nim rozpoczną się prace budowlane należy przygotować pełną dokumentację. Ta ma być gotowa do końca 2016 r. Przebudowa placu ruszy prawdopodobnie w 2018 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta