Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta
Nowy plac ma być reprezentacyjnym miejscem, w którym kielczanie będą mogli wypoczywać








Zakończył się konkurs na koncepcję przebudowy Placu Wolności w Kielcach. Wygrała go krakowska pracownia eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa i Marek Bystroń). Ta sama, która zaprojektowała Plac Targowy w Mszanie Dolnej (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Architekci podzielili plac na trzy strefy: reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Pierwsza z nich to płaska przestrzeń, na której można organizować uroczystości. Druga znajdzie się w północnej części. Stanowić ją będzie plac zabaw dla dzieci i urządzenia do rekreacji. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, który będzie wykonany z kamieni wydobywanych w kopalniach w regionie. W części rekreacyjnej znajdzie się też sadzawka wodna, którą zimą można zmienić w ślizgawkę. Ostatnia to strefa wypoczynkowa. Znajdzie się ona w południowej części placu i obejmie fontannę, ławki oraz zieleń.
Jury doceniło projekt architektów z Krakowa za "umiejętnie wpisanie współczesnej kompozycji w historyczny kontekst krajobrazu miejskiego". Dodatkowo w uzasadnieniu można przeczytać, że projekt "zachowuje reprezentacyjny charakter placu oraz spójność i elegancję jego przestrzeni, organizując elastyczne, atrakcyjne przedpola dla wielorakich wydarzeń i atrakcji plenerowych".
Plac przed przebudową (fot. JAROSŁAW KUBALSKI)
Realizacja projektu pochłonie ponad 41 mln zł. Między innymi dlatego, że pod płytą placu powstanie parking. Wjazd do niego umieszczony zostanie wzdłuż wschodniej pierzei, przed skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza.
Ciągle dyskutowaliśmy w naszym zespole, intensywnie pracowaliśmy, by połączyć różne funkcje placu. Kilka razy przyjeżdżaliśmy, piliśmy kawę, zjedliśmy coś w pobliskim barze i obserwowaliśmy, jak ludzie się po nim poruszają - powiedział kieleckiej Gazecie architekt Marcin Brataniec.
Nim rozpoczną się prace budowlane należy przygotować pełną dokumentację. Ta ma być gotowa do końca 2016 r. Przebudowa placu ruszy prawdopodobnie w 2018 r.
- Więcej o:
Plac w Górze Puławskiej. Skromny i ładny
Jest jak miejski plac - targowisko w Mszanie Dolnej
W Toruniu schowali śmietniki pod ziemią. Żeby nie szpeciły
Stacja Rowerowa Katowice. Jeśli powstanie będzie pierwszą tego typu w Polsce
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy
Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej