Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta

red

Nowy plac ma być reprezentacyjnym miejscem, w którym kielczanie będą mogli wypoczywać

Plac Wolności w Kielcach
Plac Wolności w Kielcach - widok z lotu ptaka
źródło: Marcin Brataniec

Zakończył się konkurs na koncepcję przebudowy Placu Wolności w Kielcach. Wygrała go krakowska pracownia eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa i Marek Bystroń). Ta sama, która zaprojektowała Plac Targowy w Mszanie Dolnej (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Architekci podzielili plac na trzy strefy: reprezentacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. Pierwsza z nich to płaska przestrzeń, na której można organizować uroczystości. Druga znajdzie się w północnej części. Stanowić ją będzie plac zabaw dla dzieci i urządzenia do rekreacji. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, który będzie wykonany z kamieni wydobywanych w kopalniach w regionie. W części rekreacyjnej znajdzie się też sadzawka wodna, którą zimą można zmienić w ślizgawkę. Ostatnia to strefa wypoczynkowa. Znajdzie się ona w południowej części placu i obejmie fontannę, ławki oraz zieleń.

Jury doceniło projekt architektów z Krakowa za "umiejętnie wpisanie współczesnej kompozycji w historyczny kontekst krajobrazu miejskiego". Dodatkowo w uzasadnieniu można przeczytać, że projekt "zachowuje reprezentacyjny charakter placu oraz spójność i elegancję jego przestrzeni, organizując elastyczne, atrakcyjne przedpola dla wielorakich wydarzeń i atrakcji plenerowych".

13.08.2014 Kielce . Parking na Placu Wolnosci ograniczono do polowy powierzchni placu . Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta DLOKI strony lokalne GW - Kielce ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOKI strony lokalne GW - KielcePlac przed przebudową (fot. JAROSŁAW KUBALSKI)

Realizacja projektu pochłonie ponad 41 mln zł. Między innymi dlatego, że pod płytą placu powstanie parking. Wjazd do niego umieszczony zostanie wzdłuż wschodniej pierzei, przed skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza.

Ciągle dyskutowaliśmy w naszym zespole, intensywnie pracowaliśmy, by połączyć różne funkcje placu. Kilka razy przyjeżdżaliśmy, piliśmy kawę, zjedliśmy coś w pobliskim barze i obserwowaliśmy, jak ludzie się po nim poruszają - powiedział kieleckiej Gazecie architekt Marcin Brataniec.

Nim rozpoczną się prace budowlane należy przygotować pełną dokumentację. Ta ma być gotowa do końca 2016 r. Przebudowa placu ruszy prawdopodobnie w 2018 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta