Siedziba Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Szwajcarzy skroili jej nowe szaty
Na tyłach Nowego Światu w Warszawie pojawiła się zadziwiająca szara bryła. To sprawka architektów ze szwajcarskiej pracowni Diener&Diener. W środku mieści się galeria sztuki

























Budynek przy ul. Górskiego 1a powstał w 1963 r. Zaprojektował go architekt Leszek Klajnert. W założeniu miał być modernistycznym uzupełnieniem ciągu reprezentacyjnych neoklasycystycznych budynków przy Nowym Świecie, które zostały odrestaurowane w latach 50. Pawilon przez wiele lat nie był remontowany, dlatego konieczna okazała się być jego przebudowa.
Budynek Fundacji Galerii Foksal został przebudowany według projektu szwajcarskiego architekta Rogera Dienera (Diener&Diener), który zaprojektował między innymi Ambasadę Szwajcarii w Berlinie czy wschodnie skrzydło Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. W 2011 r. zorganizowano w Warszawie warsztaty, podczas których analizowano sytuację budynku. Po ich przeprowadzeniu architekt brał pod uwagę trzy opcje: zostawić budynek w obecnej formie i doraźnie naprawiać wadliwe elementy, próbować zrekonstruować obiekt wykorzystując współczesne materiały lub przebudować go całego.
Ostatecznie wybór padł na trzecią opcję. Pracami zostały objęte trzy piętra i taras na dachu. Ażurową, metalową elewację zastąpiono litą strukturą z dużymi otworami okiennymi. Wymiary tych ostatnich to 3 m na 3 m.
Obecny wygląd budynku to współczesna interpretacja postmodernistycznej architektury i technologii budownictwa socjalistycznego. Elewację wykonano z wielkich płyt, których wgłębienia i wybrzuszenia oraz nieregularne rozmieszczenie powodują ciekawą grę świateł i cieni.
W środku powstały przestronne pomieszczenia wystawowe. Ciekawie potraktowano klatkę schodową. Jej wygląd jest niemal identyczny jak kiedyś. Schody wykonano z lastryko, a balustrady ze spawanej stali pomalowanej na czarno. Z kolei poręcz to niebieskie PCW. Klatkę schodową jednak wydłużono tak, by umożliwiła dojście na powstały na dachu taras.
Co istotne, projekt przebudowy budynku nie obejmował parteru, w którym znajduje się zakład fryzjerski. Najniższa część gmachu została zmodernizowana wcześniej.
- Więcej o:
- sztuka
Niezrealizowane nadzieje - inwestycje, które nie powstały
Metamorfoza Nowej Pomarańczarni w Warszawie
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Artystyczna „Ściana kultury” - murale w Pradze i Warszawie już gotowe. To dzieło ponad granicami!