Nowe murale na gdańskiej Zaspie już gotowe
Łącznie jest ich kilkadziesiąt. To największy zbiór tego typu prac w Polsce
W Gdańsku znajduje się największa w Polsce i prawdopodobnie największa na świecie, zintegrowana galeria murali. Kolekcja na gdańskiej Zaspie niedawno powiększyła się o nowe murale, których jest już łącznie 54.
Ostatnie murale pojawiły się na początku lipca. Powstały one w ramach siódmej edycji festiwalu Monumental Art, podczas którego swoje prace namalowali: Rustam Qbic, SAME84, Monstfur, Kolektyw Licuado i Alfalfa, David de La Mano i Pablo S. Herrero.
Pierwsze murale na Zaspie powstały podczas zainicjowanego przez Rafała Roskowińskiego w 1997 roku międzynarodowego festiwalu murali z okazji 1000-lecia Gdańska. Od 2009 roku Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016) organizuje Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, którego kuratorem jest Piotr Szwabe vel Pisz. Zaspę i kolekcję murali można bezpłatnie zwiedzać z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami, którzy przybliżają mieszkańcom i turystom historię osiedla oraz opowiadają anegdoty o powstawaniu murali. Ciekawostką jest, że gdyby najnowsze murale połączyć razem, to uzyskalibyśmy dzieło o długości 140 metrów.
Rustam Qbic (Kazań, Rosja) namalował mural na ścianie bloku przy ul. Nagórskiego 9a, który ma około 16 metrów wysokości. Jego prace to surrealistyczne wyobrażenia, na których przedstawia postacie ludzi w zestawieniu z domami, roślinami czy zwierzętami.
Kolektyw Licuado (Camilo Nunez i Florencia Duran) i Alfalfa z Urugwaju pracowali na 36 metrowej na ścianie przy ul. Pilotów 12f. Tytuł ich muralu tu: „Sięgając wyobraźni”.
Kolektyw Licuado powstał cztery lata temu i tworzy go Camilo N nez i Florencia Duran. Ich celem jest wspólne malowanie, ponieważ - jak mówią - praca zespołowa dodaje kolorytu nie tylko przestrzeni publicznej, ale też tej prywatnej. Camilo i Florencia badają konkretne środowiska, łączą te miejsca, ich kulturę i obyczaje ze swoimi obrazami i ich estetyką.
Swój mural namalowali także Polacy. Częstochowski kolektyw Monstfur swoją pracę zrealizował na bloku przy ul. Skarżyńskiego 4a. Motywem przewodnim ich realizacji jest roślinność, którą można spotkać na wielkich osiedlach.
Łopian większy zwany potocznie „dziadem” należy do gatunku rośli ruderalnych, czyli tych, które pomimo zmian przeprowadzonych przez człowieka ciągle występują w zmienionym przez niego ekosystemie. Jest to również pewnego rodzaju hołd złożony wspomnieniom, których jest on integralną częścią, przede wszystkim dzięki swojemu powszechnemu występowaniu na obszarach wielkomiejskich osiedli mieszkaniowych. W pewien sposób może stać się nawet ich symbolem - opowiadają Monstfury.
Kolejny artysta to Alfalfa - Nicolas Sanchez. Jego prace można zdefiniować jako koncert form i pomysłów, nigdy nie tracących na indywidualności. Czerpie inspiracje z różnorakich religii, szczególnie hinduizmu, co obrazują postacie o wielu parach rąk i oczu, zwierzęcych głowach w jego realizacjach.
- Więcej o:
Kolejne murale na gdańskiej Zaspie. To jedyne takie miejsce w Polsce!
Wielka piramida w Krakowie. Co tutaj robi?
Galeria 40/40. Warszawskie zagłębie street artu [ZDJĘCIA]
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu