Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na terenie dawnej kopalni powstają domy z widokiem na stawy

kambi

Nowoczesne osiedle powstaje na terenie dawnej kopalni. To co kiedyś było przemysłowym terenem ma szansę stać się miejscem przyjaznym mieszkańcom i oazą spokoju. Dawne stawy pokopalniane będą miejscem wypoczynku i relaksu.

Dom typ A na osiedlu Srebrne Stawy. Pierwsze budynki powstały już w 2012 roku
Dom typ A na osiedlu Srebrne Stawy. Pierwsze budynki powstały już w 2012 roku
źródło: Jagiełło Krysiak Architekci

Srebrne Stawy to osiedle, które powstaje w Bytomiu, w dzielnicy Szombierki, na terenach po byłej kopalni KWK Szombierki. Jego projekt powstał w pracowni JAGIEŁŁO KRYSIAK ARCHITEKCI. Budowa osiedla rozpoczęła się już w 2012 r. Projektanci chcieli stworzyć zespół domków jednorodzinnych, które swym kształtem będą przypominały podmiejskie wille.

Osiedle powstaje na poprzemysłowym terenie, na którym działalność kopalni została zakończona kilkanaście lat temu. W ciągu tego okresu teren ten bardzo się zmienił. Występują tu: zróżnicowana topografia terenu, pokopalniane stawy i bogata roślinność, dzięki której mogły tu powstać funkcje rekreacyjne i mieszkalne.

Osiedle Srebrne Stawy znajduje się w okolicy największego stawu. Akwen ten pełni rolę centralnego punktu całej inwestycji. W sąsiedztwie zlokalizowany został także klub golfowy.

Głównym celem przy projektowaniu osiedla było maksymalne wymieszanie dwóch funkcji: mieszkalnej i rekreacyjnej. Wkomponowanie domów pomiędzy poszczególne dołki pola golfowego stwarza wyjątkowy klimat do mieszkania i spędzania wolnego czasu - opisują autorzy projektu.

W sumie osiedle składa się z 77 obiektów. By zachować spójność całego kompleksu postanowiono zbudować tylko dwa typy domów, których bryły często zostały obracane i układane naprzemiennie. Architekci przewidzieli też możliwość zastosowania wymiennie kilku materiałów wykończeniowych takich jak drewno, cegła i tynk. Taka możliwość pozwoli uniknąć monotonni całego założenia.

Dom typ A na osiedlu Srebrne Stawy. Pierwsze budynki powstały już w 2012 rokuźródło: Jagiełło Krysiak Architekci

Powierzchnia Domu typu A to 118 m kw. Dom ten ma wolno stojący dwustanowiskowy garaż o powierzchni 36 m kw. Z kolei Dom typu B jest trochę większy. Jego powierzchnia to 144 m kw. z garażem o powierzchni 36 m kw., który wkomponowany został w bryłę budynku. Dom typu B występuje w dwóch wersjach: z płaskim lub dwuspadowym dachem. Zaprojektowany on został jako dwie wzajemnie przesunięte, prostopadłościenne bryły, które zostały ułożone na sobie. Podkreślono to poprzez różne okładziny elewacyjne.

 

W tym miejscu powstaje osiedle:

Skomentuj:

Na terenie dawnej kopalni powstają domy z widokiem na stawy