Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na Muzeum we Wrocławiu rozstrzygnięty

Agata Saraczyńska

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu wygrał polski zespół: pracownie Mirosława Nizio  i Damiana Cyryla Kotwickiego.

proj. Mirosława Nizio, Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław
proj. Mirosława Nizio, Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław
proj. Mirosława Nizio

Jury pod przewodnictwem Jürgena H. Mayera wybrała minimalistyczny budynek. Do konkursu zgłoszono 74 projekty, w tym 20 zagranicznych. Zwycięska praca od początku była w gronie faworytów.

Zwycięzcy konkursu specjalizują się w projektowaniu zespołów muzealnych. Wizytówką Mirosława Nizio, rzeźbiarza i architekta, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Aktualnie przygotowuje m.in. Świętokrzyski Sztetl, muzeum w Bełżcu, a na Dolnym Śląsku "Kamienne Piekło" na terenie obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Współautor zwycięskiego projektu Damian Cyryl Kotwicki ma na koncie udział w projektowaniu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Wygrał duży, czarny budynek, na planie kwadratu, który u podstawy wpisuje się w zarys działki, jednak jego górne kondygnacje przesuwają się według wewnętrznej osi - jakby kostka się zakręcała. Wrażenie potęguje rysunek kratownicy pokrywającej bryłę, która w części wykonana ma być z czarnego kamienia, a w części ze szkła. Sale wystawiennicze architekci umieścili w centrum budynku, otaczając je otwartymi galeriami, z których roztaczać ma się widok na okolicę: gotycki kościół, park, gmach Panoramy Racławickiej, Akademię Sztuk Pięknych i rzekę w oddali.

Za swój projekt zwycięzcy dostaną 200 tys. zł. Zdobywca II nagrody Vicente Guallart Furio z Barcelony otrzyma 100 tys. zł, a Justus Pysall i Peter Ruge z Berlina - 50 tys. za III nagrod.

Wyróżnienia honorowe przyznano pracowni M. i A. Domicz z Opola oraz wrocławianom z biura Bieniasz-Nicholson oraz Tomaszowi Głowackiemu.

W dniach 03.10.2008 - 16.11.2008 będzie można oglądać wystawę pokonkursową w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Agata Saraczyńska

Gazeta Wyborcza Wrocław

    Więcej o:

Skomentuj:

Konkurs na Muzeum we Wrocławiu rozstrzygnięty