Konkurs na Muzeum we Wrocławiu rozstrzygnięty
Międzynarodowy konkurs architektoniczny na Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu wygrał polski zespół: pracownie Mirosława Nizio i Damiana Cyryla Kotwickiego.
Jury pod przewodnictwem Jürgena H. Mayera wybrała minimalistyczny budynek. Do konkursu zgłoszono 74 projekty, w tym 20 zagranicznych. Zwycięska praca od początku była w gronie faworytów.
Zwycięzcy konkursu specjalizują się w projektowaniu zespołów muzealnych. Wizytówką Mirosława Nizio, rzeźbiarza i architekta, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Aktualnie przygotowuje m.in. Świętokrzyski Sztetl, muzeum w Bełżcu, a na Dolnym Śląsku "Kamienne Piekło" na terenie obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Współautor zwycięskiego projektu Damian Cyryl Kotwicki ma na koncie udział w projektowaniu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.
Wygrał duży, czarny budynek, na planie kwadratu, który u podstawy wpisuje się w zarys działki, jednak jego górne kondygnacje przesuwają się według wewnętrznej osi - jakby kostka się zakręcała. Wrażenie potęguje rysunek kratownicy pokrywającej bryłę, która w części wykonana ma być z czarnego kamienia, a w części ze szkła. Sale wystawiennicze architekci umieścili w centrum budynku, otaczając je otwartymi galeriami, z których roztaczać ma się widok na okolicę: gotycki kościół, park, gmach Panoramy Racławickiej, Akademię Sztuk Pięknych i rzekę w oddali.
Za swój projekt zwycięzcy dostaną 200 tys. zł. Zdobywca II nagrody Vicente Guallart Furio z Barcelony otrzyma 100 tys. zł, a Justus Pysall i Peter Ruge z Berlina - 50 tys. za III nagrod.
Wyróżnienia honorowe przyznano pracowni M. i A. Domicz z Opola oraz wrocławianom z biura Bieniasz-Nicholson oraz Tomaszowi Głowackiemu.
W dniach 03.10.2008 - 16.11.2008 będzie można oglądać wystawę pokonkursową w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Agata Saraczyńska
Gazeta Wyborcza Wrocław
- Więcej o:
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce