Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biurowiec Szkieletor

red

Z ostatniej chwili! Na ósme piętro Szkieletora, opustoszałego wieżowca w Krakowie wprowadzili się pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze, którego okna wychodzą na ul. Beliny-Prażmowskiego.

szkieletor kraków
Na ósme piętro Szkieletora wprowadzili się pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze
ArtBOOM Festival/Kraków

Budynek Naczelnej Organizacji Technicznej w Krakowie, znany mieszkańcom Krakowa jako szkieletor, był jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych komunistycznej Polski. Wizja nowoczesnego budynku, wyposażonego w sale konferencyjne, naszpikowane sprzętem audiowizualnym, pomieszczenia biurowo-administracyjne, restauracje i tarasy widokowe nigdy się jednak nie ziściła, a działania konstruktorów skończyły się na wzniesieniu wielkiego stelażu z betonu i stali, który od przeszło trzydziestu lat góruje nad Rondem Mogilskim jako widmo dawnego przedsięwzięcia. Na tej martwej konstrukcji, która zlała się z pejzażem miejskim i straciła kontakt z dawną inicjatywą technologiczno-budowlaną, Paulina Pankiewicz oparła swój projekt Godziny otwarcia. Artystka postanowiła ożywić budynek poprzez ponowne umieszczenie go w kontekście, z którego przez lata rdzewienia i zapomnienia został wyrwany.

Wszystkich, którzy przyzwyczaili się do biernej obecności budynku, zachęcamy do konfrontacji z projektem. Działania Pauliny Pankiewicz nie tylko ożywiają martwą stalową konstrukcję, ale też umieszczają ją w pierwotnym kontekście, dzięki czemu budynek ponownie reprezentuje inicjatywę technologiczną i wizję innowacyjnego centrum administracyjno-biurowego.

Projekt Pauliny Pankiewicz został nagrodzony w konkursie Fresh Zone, można oglądać codziennie, do końca trwania festiwalu ArtBoom Tauron Festival (27 czerwca), po godz. 22.00.

Więcej informacji na stronie www.artboomfestival.pl

Zobacz także:

Szkieletor stanie się Treiomorfą?

Czy w Krakowie wyrośnie Manhattan?

Plac Szczepański: salon, czy jarmark?

Skomentuj:

Biurowiec Szkieletor