Biurowiec Szkieletor
Z ostatniej chwili! Na ósme piętro Szkieletora, opustoszałego wieżowca w Krakowie wprowadzili się pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze, którego okna wychodzą na ul. Beliny-Prażmowskiego.




Budynek Naczelnej Organizacji Technicznej w Krakowie, znany mieszkańcom Krakowa jako szkieletor, był jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych komunistycznej Polski. Wizja nowoczesnego budynku, wyposażonego w sale konferencyjne, naszpikowane sprzętem audiowizualnym, pomieszczenia biurowo-administracyjne, restauracje i tarasy widokowe nigdy się jednak nie ziściła, a działania konstruktorów skończyły się na wzniesieniu wielkiego stelażu z betonu i stali, który od przeszło trzydziestu lat góruje nad Rondem Mogilskim jako widmo dawnego przedsięwzięcia. Na tej martwej konstrukcji, która zlała się z pejzażem miejskim i straciła kontakt z dawną inicjatywą technologiczno-budowlaną, Paulina Pankiewicz oparła swój projekt Godziny otwarcia. Artystka postanowiła ożywić budynek poprzez ponowne umieszczenie go w kontekście, z którego przez lata rdzewienia i zapomnienia został wyrwany.
Wszystkich, którzy przyzwyczaili się do biernej obecności budynku, zachęcamy do konfrontacji z projektem. Działania Pauliny Pankiewicz nie tylko ożywiają martwą stalową konstrukcję, ale też umieszczają ją w pierwotnym kontekście, dzięki czemu budynek ponownie reprezentuje inicjatywę technologiczną i wizję innowacyjnego centrum administracyjno-biurowego.
Projekt Pauliny Pankiewicz został nagrodzony w konkursie Fresh Zone, można oglądać codziennie, do końca trwania festiwalu ArtBoom Tauron Festival (27 czerwca), po godz. 22.00.
Więcej informacji na stronie www.artboomfestival.pl
Zobacz także:
Szkieletor stanie się Treiomorfą?
Czy w Krakowie wyrośnie Manhattan?
Plac Szczepański: salon, czy jarmark?
Element Urban Talks. Trzy dni o architekturze, mieście i człowieku
Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
W Krakowie powstanie artystyczny park inspirowany sztuką Antonio Gaudiego
Kameralny obiekt mieszkalny w atrakcyjnej i spokojnej dzielnicy Krakowa
Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2
Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu
ArKITekczer tygodnia: ścięta głowa króla
ArKITekczer tygodnia: Bizancjum w Krakowie