Stadion w budowie
W ramach festiwalu Warszawa w Budowie, odbyła się wycieczka na plac budowy Stadionu Narodowego, prowadzona śladem koncepcji JSK Architekci - autorów projektu. Uczestników oprowadzał wiceprezes firmy JSK Architekci, Mariusz Rutz. Zobacz jak było.















Pod koniec września minęły dwa lata od rozpoczęcia budowy Stadionu, jego bryła stała się już rozpoznawalnym znakiem w krajobrazie prawobrzeżnej Warszawy. W kaskach i kamizelkach ruszyliśmy obserwować to miejsce najbardziej spektakularnej przemiany w Warszawie. Jak będzie montowany dach? Jaki wymiar ma obręcz spinająca jego konstrukcję? Jak wejdziemy na stadion? Gdzie będzie loża VIPowska? Jak kształtowane były trybuny? Kiedy nastąpi big lift - operacja montażu dachu? Jak będzie funkcjonował stadion w dni powszednie? Na te i inne pytania odpowiadał architekt objaśniając powstanie obiektu od koncepcji poprzez kolejne fazy realizacji. Sceneria budowy najnowocześniejszego obiektu sportowego w Polsce rozpaliła wyobraźnie nie tylko kibiców sportowych. Stanęliśmy na płycie boiska, poprzez liczne korytarze, klatki schodowe, wspinając się po stromych trybunach, dotarliśmy na najwyższy ich poziom. Po raz pierwszy z takiej wysokości można tu podziwiać panoramę lewobrzeżnej Warszawy.
Kamieniem węgielnym Stadionu Narodowego jest Stadion X-lecia, wybudowany z gruzów przedwojennej Warszawy. To miejsce, jak żadne inne, stało się szczególnym symbolem przemiany miasta, skłaniającym do refleksji. Stadion X-lecia wznosili w iście stachanowskim tempie mieszkańcy Warszawy lat 50 ubiegłego wieku, uczestnicy wycieczki mogli przez chwilę zajrzeć za kulisy, poczuć emocje, które towarzyszą budowie jego następcy.
Monika Komorowska
czytaj więcej na www.artmuseum.pl
Zobacz także:
Poznań: pierwszy stadion na Euro 2012 otwarty!
Budowa Stadionu Narodowego coraz bliżej finiszu
Dworce PKP w remoncie
- Więcej o:
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy
Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej
Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt
Dom Hai w warszawskim Wilanowie
Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO