Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lodowy Dom w Krakowie

kb

Lodowy dom to nowa realizacja polskiego biura nsMoonStudio. Obiekt znajduje się w spokojnej dzielnicy willowej tuż przy Parku Decjusza w Krakowie. Podwójna elewacja składająca się z wertykalnie osadzonych marmurowych żyletek nadaje budynkowi lekkości i wprowadza nowoczesny akcent w masywną bryłę domu.

Lodowy dom to dzieło krakowskiej pracowni nsMoonStudio. W obiekcie zastosowano podwójną elewację składającą się z wertykalnie osadzonych marmurowych żyletek
Lodowy dom to dzieło krakowskiej pracowni nsMoonStudio. W obiekcie zastosowano podwójną elewację składającą się z wertykalnie osadzonych marmurowych żyletek
ns MoonStudio

 

 

nsMoonStudioposiada ponad 10 letnie doświadczenie w dziedzinie architektury, architektury wnętrz oraz filmie.  Współzałożycielami są Piotr Nawara i Agnieszka Szultk. Biuro znane m.in. z niezwykle nowoczesnej siedziby radia RMFFM, którą można podziwiać jadąc autostradą A4 Kraków-Katowice. Kompleks 13 kopuł połączonych szklanymi korytarzami, Pracownia znana jest także z realizacji Domu z Gontu na Zakrzówku, czy nagrodzonego projektu Muzeum Tadeusza Kantora, które także ma być realizowane w Krakowie.

 

 

Lodowy dom, którego budowa zakończyła się w 2010 roku powstał w dzielnicy willowej, gdzie dominuje tradycyjna zabudowa z dachami spadzistymi. To założenie zdeterminowało ogólny zarys budynku. By "odciążyć" bryłę architekci zastosowali podwójną elewację. Na niezależnejkonstrukcji stalowej zawieszono setki pojedynczych elementów z białego transparentnego marmuru nadając budowli lekkości.

 

nsMoonStudio ochrzcił willę mianem "lodowy dom" z racji kamiennej elewacji, która sprawia wrażenie lodowej skorupy i podobnie jak lód przepuszcza światło.

 

 

O ile Dom z Gontu jest związany z żywiołem ziemi, o tyle Lodowy Dom jest związany z żywiołem powietrza. Usytuowanie na skarpie podkreśla jego niedostępność, jest jak twierdza w krainie wiecznych lodów. Statyczny układ poszczególnych elementów nadaje wrażenie uporządkowania i spokoju oraz  nie pozwala przeniknąć do świata ukrytego za kurtyną z kamienia. Biały kamień podobnie jak śnieg odbija światło i asymiluje kolory otoczenia. Wieczorem krystalicznie czysta biel elewacji lodowego domu zaskakuje różnorodnością barw.

 

Żyletkowa elewacja to element, który pojawił się już w realizacjach nsMoonStudio, jak choćby w budynku biurowym Krakowskiego Parku Technologicznego.

 

Budynek wielorodzinny posiada trzy kondygnacje i jest całkowicie podpiwniczony. Na parterze i piętrach zaprojektowano lokale mieszkalne; w piwnicach zaś kotłownię, pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenie rekreacyjne i garaż na sześć stanowisk.

 

 

kb

 

Zobacz też:


Kosmiczne studio filmowe pod Krakowem


Zaułek Onyx na Woli Justowskiej


Zielone światło dla Cricoteki

 


Skomentuj:

Lodowy Dom w Krakowie