Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Burj Dubai pobił ostatni rekord

ucho

Wczoraj Burj Dubai stał się najwyższą strukturą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka pokonując rekord należący dotychczas do swojego ostatniego konkurenta - nieistniejącego już masztu radiowego w Konstantynowie koło Gąbina.

Burj Dubai
Sved Aouf

Jak podaje doskonale zorientowana w sprawie witryna burjdubaiskyscraper.com 20 maja 2008 roku rozpoczęły się prace nad 165 piętrem budynku, które znajduje się na wysokości 649,7 metra. Oznacza to, że pobity został dotychczasowy rekord wynoszący 646,38 metrów należący do masztu radiowego w Konstantynowie koło Gąbina. Maszt Polskiego Radia będący dotychczas najwyższą strukturą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka, zawalił się w 1991 roku z powodu zerwania jednej z trzech lin podtrzymujących jego konstrukcję.

Co ciekawe podczas budowy tego najwyższego w świecie budynku pobijane są również inne, często niezwykłe rekordy. Przed tygodniem 141 piętro wieżowca (512 metr) stało się najwyżej na świecie położonym piętrem obłożonym szklanymi panelami elewacyjnymi. O takie rekordy jednak w przypadku podobnej konstrukcji nietrudno. Ostatnio zatrzymano skoczka spadochronowego, który chciał jako pierwszy skoczyć z najwyższego wieżowca.

Ostatnie piętra Burj Dubai i to stalowy szkielet, który obniżyć ma wagę konstrukcji budynku, Tylko kilka z nich będzie gotowych do zagospodarowania jako przestrzeń użytkowa. Reszta ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, dopełniając strzelistego kształtu wieżowca.

Docelowa wysokość wieżowca utrzymywana była do niedawna w ścisłej tajemnicy. Inwestor ujawnił jednak nurtującą setki tysięcy miłośników wieżowców kwestię. Wieża Dubaju będzie miała 818 metrów wysokości przy najprawdopodobniej 222 piętrach. Budowa zakończona ma być planowo w sierpniu przyszłego roku.

Skomentuj:

Burj Dubai pobił ostatni rekord