Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze wieżowce 2009

aru

Właśnie przyznano nagrodę Emporis Skyscraper Award oceniającego budynki mające co najmniej 100 metrów wysokości. Najlepszym wieżowcem ubiegłego roku okazał się 249-metrowy budynek Aqua w Chicago. Na drugiej pozycji uplasował się 23-piętrowy wysokościowiec z Dubaju, trzeci zaś był 60-piętrowy The Met z Bangkoku.

Nagrody niemieckiej spółki Emporis, zajmującej się publikowaniem w internecie danych na temat rynku nieruchomości, honorują najlepsze wieżowce, wyróżniające się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością.

Najlepszy wieżowiec 2009 roku został zaprojektowany przez chicagowską architektkę Jeanne Gang (Studio Gang Architects). Ten 87-kondygnacyjny wysokościowiec znajdujący się w centrum Chicago, został  zainspirowany falującą taflą wody. To właśnie kształt, który "zmienia się w zależności od perspektywy, z jakiej się na niego patrzy" najbardziej zachwycił jury. Zwrócono również uwagę na rozwiązania techniczne zastosowane podczas budowy i na wykorzystanie ekologicznych technologii.

Dynamiczna fasada budynku odróżnia go od sąsiednich wieżowców. Dynamiczna fasada, ukształtowana przez wertykalny system tarasów, wypuszczonych poza linię elewacji. Poprzez system tarasów, wypuszczonych poza linię elewacji osiągnięto złudzenie delikatnego falowania ścian budynku, tak jakby wieżowiec powstał z bloku wody. Prócz samego rzeźbienia fasady, taki system zewnętrznych tarasów stanowi ekran słoneczny, chroniący wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się.

W chicagowskim drapaczu chmur Aqua, którego budowę rozpoczęto w 2007 roku, znajdują się 742 mieszkania, 215 pokoi hotelowych oraz biura, które zajmują powierzchnię 5100 metrów kwadratowych.

Na drugiej pozycji uplasował się 23-piętrowy wysokościowiec 0 - 14 Tower zDubaju. Autorami tej dziurawej jak ser elewacji jest pracownia Reiser Nanako Umemoto.

Na trzecim miejscu uplasował się The Met z pracowni WOHA. 66-piętrowy wieżowiec zaprojektowano dla prywatnego dewelopera, a zbudowano za 132 miliony dolarów w centrum Bangkoku. Architekci zaproponowali wysokościowiec mieszkalny odpowiedni na tropiki i stworzyli perforowany budynek albo raczej system bloków tworzących wielką, przestrzenną kratownicę, pomiędzy którą może przepływać powietrze, wymuszając w ten sposób naturalną poprzeczną wentylację. Przerwy między wieżami połączone są mostami, na których pojawiły się wiszące, podniebne ogrody, które poprawiają także mikroklimat mieszkań.

The Met ma na koncie już sporo wyróżnień, w tym główne nagrody na targach MIPIM Asia 2009 oraz przede wszystkim nagrodę w kategorii mieszkaniowej na tegorocznym World Architecture Festival w Barcelonie.

Wśród wieżowców w Europie najwyżej oceniono mające 21 pięter połączone wieże pod nazwą Torres de Hercules w Hiszpanii, które Emporis umieścił na czwartym miejscu swojego rankingu.

Wyróżnienie dla najlepszego wieżowca (Emporis Skyscraper Award) jest przyznawane od 2000 roku. Pod uwagę brane są opinie architektów z 67 krajów świata, którzy oceniają budynki mające co najmniej 100 metrów wysokości.

Kompletna lista luareatów Emporis Skyscraper Award

1. Aqua (Chicago)

2. 0-14, Reiser + Umemoto RUR Architecture P.C. (Dubaj)

3. The Met, WOHA Architects Pte. Ltd. (Bangkok)

4. Torres de Hércules, Rafael de La-Hoz Arquitectos (Los Barrios)

5. Trump International Hotel & Tower, Skidmore, Owings & Merrill LLP (Chicago)

6. The Red Apple, KCAP (Rotterdam)

7. Bank of America Tower, Cook+Fox Architects, Adamson Associates Architects (Nowy Jork)

8. Almas Tower, Atkins Middle East (Dubaj)

9.  Millennium Tower, Handel Architects (San Francisco)

10. William Beaver House, Tsao & McKown (Nowy Jork)

źródło: PAP

Skomentuj:

Najlepsze wieżowce 2009