Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sprawiedliwość po holendersku. Nowy sąd w Amsterdamie

red

W miejscu istniejących budynków Sądu w Amsterdamie niebawem ma rozpocząć się budowa kompleksu największego sądu w Holandii. Wewnątrz znajdzie się 50 sal rozpraw i pokoi obrad oraz całe niezbędne zaplecze dla funkcjonowania sądu i jego 1000 pracowników.

Nowy gmach sądu w Amsterdamie
Nowy gmach sądu w Amsterdamie
KAAN Architecten

Za projekt nowego budynku odpowiedzialna będzie pracownia KAAN Architecten. Architektura nowego gmachu wynika wprost ze znaczenia wymiaru sprawiedliwości jako ważnej społecznej sprawy. Stąd początkowe decyzje projektowe skierowały budynek w kierunku dostojności i transparentności. Konsekwencją takiego myślenia są duże powierzchnie przeszkleń, które dają zarówno wgląd do wnętrza budynku, jak i pozwalają na kontakt z otoczeniem osób przebywających wewnątrz budynku.

Największą przestrzenią na parterze będzie przestronny hall, stanowiący także rodzaj poczekalni z widokiem na ulicę oraz wewnętrzny ogród. Ze względu na specyfikę budynku do każdej z sal zaplanowane zostały też osobne dojścia z zamkniętej części obiektu przeznaczone dla sędziów oraz zapewniające prywatność w wymagających tego postępowaniach. Największe sale będą posiadały także osobne wejście od strony ulicy, tak aby jak najbardziej usprawnić dostęp dla osób zainteresowanych toczącymi się wewnątrz postępowaniami.

Od zewnątrz bryła sądu będzie przypominać dwa prostopadłościany o coraz drobniejszych podziałach elewacji wraz ze wzrostem wysokości. Wewnątrz bryły znajdą się dwa atria otwierające się od góry na wewnętrzne ogrody. Takie rozwiązanie ma na celu wpuszczenie do wnętrza dodatkowego światła oraz zapewnienie zewnętrznej przestrzeni z dostępem do świeżego powietrza także dla pracowników wyższych kondygnacji.

Budynek to spokojna architektura dobrze wpisująca się w otaczający krajobraz nowoczesnej zabudowy. Zamiast poszukiwać spektakularnych rozwiązań architekci postawili na stonowane i eleganckie rozwiązania oraz zapewnienie funkcjonalności. Być może właśnie tu tkwi recepta, według której projektowane są holenderskie miasta wielokrotnie podawane jako wzór do naśladowania zarówno pod względem urbanistycznym, jak i architektonicznym.

Nowy gmach ma być gotowy w 2020 roku, a w jego wnętrzach pracować będzie 1000 osób, w tym 200 sędziów rozpatrujących rocznie 150 000 postępowań.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sprawiedliwość po holendersku. Nowy sąd w Amsterdamie