Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy 5 budynków nominowanych do architektonicznych Oskarów

red

Poznaliśmy 5 budynków nominowanych do nagrody Mies van der Rohe, która dla architektury ma taki sam status, jak Oskary dla branży filmowej. Na krótkiej liście budynków, spośród których zostanie wybrany zwycięzca, znalazła się realizacja z Polski - Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.

Krótka lista nagrody Mies van der Rohe - 5 nominowanych budynków
Pięciu nominowanych do nagrody Mies van der Rohe 2017. Laureata poznamy 16 maja 2017 roku.
materiały konkursowe

Pięciu nominowanych do nagrody Mies van der Rohe 2017

Po sukcesie Filharmonii Szczecińskiej w poprzedniej edycji nagrody Mies van der Rohe mało kto liczył na to, że po raz kolejny budynek z Polski zajdzie tak daleko. Muzeum Katyńskie zaprojektowane w pracowni BBGK Architekci znalazło się na krótkiej liście obok: modernizacji budynku mieszkalnego deFlat Kleiburg w Amsterdamie projektu NL Architects i XVW architectuur, budynku mieszkalnego Ely Court w Londynie projektu Alison Brooks Architects, siedziby rady parafialnej Kannikegården w Ribe projektu Lundgaard&Tranberg Architects oraz Muzuem Rivesaltes Memorial we Francji zaprojektowanego przez Rudy'ego Ricciottiego.

Więcej o Muzeum Katyńskim w  Warszawie przeczytasz tu >>>

Spośród pięciu wybranych budynków trudno wskazać choćby jedną spektakularną realizację, która wyróżnia się rozmachem realizacyjnym i niebotycznym budżetem. To cieszy i jednocześnie potwierdza zwrot w architekturze od paradygmatu "ikony" ku budynkom, które odpowiadają na potrzeby społeczne, współgrają z otoczeniem i tworzą ramy dla miasta.

Tak swoją decyzję uzasadniają członkowie jury:

Mieszkania socjalne, pamięć, a także problem kontekstu i nowych konstrukcji w miejskich starówkach okazały się ważne dla nas jako jury. Prace finałowe ukazują problematykę naszych czasów; to, co wydarzyło się w ostatnich latach obnaża głęboko zakorzeniony problem populizmu i braku upamiętnienia. Te 5 projektów pokazuje problem, z którym zmagamy się jako obywatele, nie tylko jako specjaliści od architektury, ale jako członkowie dzisiejszego społeczeństwa - mówi Małgorzata Omilanowska - historyk sztuki, była minister kultury i członkini jury nagrody Mies van der Rohe.

Anna Ramos, dyrektor Fundacji Miesa van der Rohe dodaje:

„Wybrane przez jury prace czynią z nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe strategiczny element w promowaniu badań debat oraz rozpowszechnianiu wiedzy na temat architektury współczesnej w Europie. Zagadnienia takie, jak zakwaterowanie zbiorowe, złożoność europejskiego miasta, zarówno współczesna jak i historyczna oraz zdolność architektury do tworzenia symbolicznych przestrzeni, otwierają nam możliwość obszerniejszej debaty na temat prac finałowych wychodzącej poza kręgi architektury, ponieważ odpowiadają one na obawy dzisiejszego europejskiego społeczeństwa".

Zwycięzcę poznamy 16 maja, natomiast ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 26 maja 2017 roku. W tym roku oprócz przyznania nagrody głównej Fundacja Miesa van der Rohe planuje organizację cyklu debat dotyczących architektury i projektowania miasta, a także dni otwarte w nominowanych budynkach, tak by miejsca te zaistniały w szerszej świadomości społecznej oraz stały się punktem wyjścia do refleksji nad rozwojem architektury.

ZOBACZ ZDJĘCIA NOMINOWANYCH BUDYNKÓW >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Znamy 5 budynków nominowanych do architektonicznych Oskarów