Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pożegnanie dworca PKS w Kielcach

red

Na przełomie roku 2017/2018 dworzec autobusowy PKS w Kielcach przejdzie remont i przebudowę. Aktywistki z Letniego Klubu Śniadaniowego postanowiły urządzić mu pożegnanie. Dworzec PKS o kosmicznej bryle wrósł w panoramę miasta i stał się jego architektoniczną wizytówką.

Projekt autorstwa kieleckiej pracowni Bojarowicz Kamiński S.C. który wygrał konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i modernizacji kieleckiego dworca autobusowego.
Projekt autorstwa kieleckiej pracowni Bojarowicz Kamiński S.C. który wygrał konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i modernizacji kieleckiego dworca autobusowego.
materiały konkursowe ZTM Kielce/SAPR Kielce

W ostatnich kilka lat historia dworca PKS w Kielcach była burzliwa. Niewiele brakowało, by został otoczony galerią handlową bez poszanowania oryginalnego układu urbanistycznego, a niepowtarzalny charakter modernistycznej rotundy, która bywa nazywana pieszczotliwie "ufo", został utracony. Tym razem, jakże popularny plan przebudowy dworca na galerię handlową, na szczęście nie powiódł się. Miasto odkupiło obiekt od inwestora i ogłosiło konkurs na projekt jego modernizacji. Konkurs wygrali architekci z kieleckiej pracowni Bojarowicz Kamiński S.C..

Ta koncepcja najlepiej wypełniła założenia konkursowe. Posiada poprawne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne i dobre rozwiązania kołowe i piesze. Projekt dworca zachowuje klimat obiektu, a design lat 70-tych został twórczo zinterpretowany. Pracę charakteryzuje wysoki poziom warsztatu i profesjonalizm rozwiązań technicznych

- tak decyzję sądu konkursowego uzasadnia przewodniczący Kazimierz Łatak.

Pod koniec tego roku mają ruszyć prace budowlane.

ZOBACZ ZDJĘCIA DWORCA I PROJEKT PRZEBUDOWY >>>

Nietuzinkowa architektura dworca PKS w Kielcach

Charakterystyczna kopuła ze świetlikami, bezkolizyjny ruch kołowy, ćmielowska porcelana na ścianach - to elementy charakterystyczne kieleckiego dworca PKS. Budynek oddany do użytku 22 lipca 1984 roku i zaprojektowany przez zespół: architekta Edward Modrzejewskiego, inżyniera Jerzego Radkiewicza i inżyniera Mieczysława Kubala stał się chlubą i symbolem Kielc. Szybko zaczął jednak podupadać, a jego historia przez wiele lat była burzliwa aż do momentu, gdy miasto w 2016 roku kupiło nieruchomość.

Mimo nienajlepszej „kondycji” dworzec wciąż zachwyca swoją nietuzinkową architekturą. Na przełomie 2017/2018 roku obiekt przejdzie gruntowną modernizację, która zakłada zachowanie jego charakterystycznych elementów. A to doskonała okazja, żeby urządzić huczną imprezę i dać kielczanom szansę pożegnać go z pompą.

Pożegnanie dworca PKS

Pomysł na wydarzenie „Pożegnanie dworca PKS” zrodził się głowach miejskich aktywistek, które działają w nieformalnej grupie Letni Klub Śniadaniowy.

Obiekt jest doskonałym przykładem architektury modernistycznej, stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli Kielc. Jest często prezentowany jako atrakcja i punkt charakterystyczny w wielu materiałach dotyczących miasta

– mówi Kasia Kędzierska, jedna z organizatorek.

Kielecki „spodek” czy „ufo”, jak potocznie się go nazywa, to miejsce-symbol. „Pożegnanie dworca PKS” to także doskonała okazja do promocji Kielc. W założeniu event ma mieć charakter ponadregionalny. Wpisujemy się w obecny od kilku lat wzrost zainteresowania architekturą, jej oddziaływaniem na otoczenie, szczególnie dorobkiem z okresu PRL-u.

– dodaje Marta Lis.

ZOBACZ ZDJĘCIA DWORCA I PROJEKT PRZEBUDOWY >>>

PLAN WYDARZEŃ:

"Pożegnanie Dworca PKS" to cykl różnorodnych wydarzeń zlokalizowanych na terenie samego obiektu (ul. Czarnowska 12):

8 września 2017 - Muzyka w przestrzeni - wieczór z koncertami i wydarzeniami artystycznymi

- Koncert Super Girl & Romantic Boys - zespół grający electro-rock i elektro-punk. Nawiązywali do muzyki lat 80-tych i gwiazd estrady z okresy PRL-u zanim jeszcze stało się to modne.

- Projekt “Kino Mocne” - muzyczny projekt kielczanina, Darka Makaruka. Kompilacja nowoczesnych remiksów i jazzowych adaptacji szlagierów okresu międzywojennego. Gościnnie wystąpi Kasia Kowalska.

9 września -Tajemnice architektury, tajemnice dworca - dzień otwarty

- spotkanie z architektami  - rozmowy o polskiej przestrzeni publicznej

- spotkanie sentymentalne - wspomnienia twórców dworca, byłych i obecnych pracowników, pasjonatów

- warsztaty dla dzieci

- zwiedzanie zakamarków dworca

- wystawa - dzieje dworca

- prezentacja projektu modernizacji obiektu

- strefa foodtrucków

9 września - Potańcówka Międzypokoleniowa - zabawa taneczna w budynku dworca. Muzyczna podróż łącząca pokolenia.

Letni Klub Śniadaniowy to nieformalna grupa, która prowadzi działania mające na celu integrację społeczną oraz ożywianie przestrzeni miejskiej. Swoją aktywność rozpoczęła od cyklicznych wydarzeń „śniadania na trawie”, organizowanych w parku miejskim. Realizowała także projekt dofinansowany z programu Lechstarter - "Wakacje z Letnim Klubem Śniadaniowym", który polegał na organizacji "śniadań na trawie", pilotażowego projektu ogrodów miejskich oraz Dancingu Retro z udziałem DJ Wiki.

Grupę tworzą trzy miejskie aktywistki: Kasia Kędzierska, Marta Lis oraz Magda Śledź.

ZOBACZ ZDJĘCIA DWORCA I PROJEKT PRZEBUDOWY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pożegnanie dworca PKS w Kielcach