Polski pawilon na EXPO 2015. Jak prezentujemy się wśród innych państw? [ZDJĘCIA]
W Mediolanie trwa wystawa światowa EXPO 2015 - największe wydarzenie, na którym poznać można dorobek poszczególnych państw. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem ?Żywienie planety, energia dla życia?. Sprawdzamy najciekawsze pawilony wystawowe.
Brazylia
Nasze zestawienie otwieramy pawilonem Brazylii zaprojektowanym przez architektów ze Studio Arthur Casas i Atelier Marko Brajovic. Projektanci połączyli architekturę i scenografię w celu stworzenia interaktywnego miejsca do odpoczynku, nauki i poznawania nowych technologii. W brazylijskim pawilonie przedstawiono osiągnięcia w rozwoju kluczowych obszarach dla ludzkości: rolnictwa i hodowli zwierząt.
W prostopadłościennej konstrukcji z cortenu o powierzchni ponad 4 tys. m kw. architekci stworzyli pewnego rodzaju pauzę - plac publiczny, który wciąga ludzi i wzbudza ich ciekawość różnymi atrakcjami. Wśród nich jest ogromna sieć rozciągnięta pomiędzy ścianami pawilonu, służąca do odpoczynku, czy boksy z różnymi gatunkami roślin uprawianymi w Brazylii, ustawionymi wzdłuż krętej ścieżki symbolizującej Amazonkę.
Wzdłuż ścieżki rozmieszczono także tablice interaktywne pokazujące rozwój technologii związanych z produkcją żywności. W tylnej części działki ulokowano przestrzenie wystawowe, audytorium, sklepy, kawiarnie, restauracje oraz zaplecze biurowe połączone z dużym atrium.
Irlandia
Jeśli na chwilę chcecie się przenieść na zielone pastwiska, ten pawilon jest idealnym do tego miejscem! "Origin Green" odnosi się do aspiracji Irlandii jako wiodącego producenta zdrowej żywności, a także odzwierciedla tożsamość wyspy bogatej w zasoby naturalne, kojarzonej z kolorem zielonym.
Po wejściu do pawilonu, goście wyruszą w podróż po irlandzkiej wsi. Galeria ze zdjęciami obrazującymi przepiękne krajobrazy znalazła się na parterze. Prócz tego przed wejściem do budynku, na placu o wymiarach 20 metrów na 20 umieszczono scenę przeznaczoną do różnych działań artystycznych. Projekt budynku to dzieło zespołu architektów z pracowni OPW - BMMC oraz Elizabeth Francis.
Francja
Przed twórcami francuskiego pawilonu stało zadanie pokazania narodowej kultury żywieniowej, a także rozwoju w dziedzinach rolnictwa i infrastruktury produkcyjnej. Stąd architekci Anouk Legendre i Nicolas Desmazieres z XTU Archictects wpadli na pomysł stworzenia drewnianej struktury, która ma być ramą dla pnących roślin jadalnych.
Obiekt przypomina ogród-labirynt, w którym można odkryć trzy wiejskie krajobrazy. Obłe wgłębienia prowadzą do przepastnych wnętrz, w których serwowana jest kuchnia z różnych regionów Francji. Na antresoli umieszczono biura i przestrzeń VIP, zaś na najwyższym piętrze restaurację podającą warzywa uprawiane na miejscu.
Drewniana konstrukcja została precyzyjnie wycięta przez laserowego robota, a przestrzeń pomiędzy drewnianymi profilami wypełniają regionalne zioła i przyprawy, tworząc francuski krajobraz odwrócony "do góry nogami".
Estonia
"Gallery of" to nazwa estońskiego pawilonu. Ma obrazować charakter pawilonu jako całości i przedstawiać Estonię jako mały kraj, który dynamicznie się rozwija i którego przyszłość leży w rękach każdego obywatela. Zaprojektowany przez Kadarik Tüür Arhitektid pawilon ma być z założenia platformą dla ludzi, którzy wypełniają go swoją energią w sposób dosłowny i w przenośni.
Pawilon składa się z trzech pięter i zbudowany jest z drewnianych segmentów ustawionych jeden na drugim. Jedną z głównych atrakcji są huśtawki, dzięki którym odwiedzający mogą przemienić stworzoną przez siebie energię kinetyczną na energię elektryczną. Projektanci pragnęli w ten sposób pokazać, jak wiele energii potrzeba do prostych, codziennych rzeczy.
Na parterze znajduje się restauracja, kiosk, stanowisko z pamiątkami, a także siedem boksów tworzących estońską galerię. Na drugim piętrze zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o sukcesach i osiągnięciach Estonii w wielu dziedzinach, obejrzeć wystawę o estońskich polach, a przy okazji napić się regionalnego piwa. Trzecie piętro zostało poświęcone przyrodzie tego kraju.
Włochy
Pawilon gospodarzy to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów na całym EXPO. To też jedyny obiekt, który nie zostanie rozebrany po zakończeniu wydarzenia. Architektura pawilonu uosabia ducha włoskiego postępu, jego wkład w rozwój nauki i technologii.
W skład pawilonu wchodzi liczący 6 pięter Palazzo Italia i sąsiedni zespół obiektów tymczasowych. Głównym pomysłem na pawilon był miejski las, gdzie zwiedzający mogą odkryć imponujące widoki. Sercem tego lasu jest plac punkt wyjściowy dla głównej wystawy.
Ciekawie prezentuje się dach obiektu, który jest metaforą korony drzew. Elewację stanowią pocięte "gałęzie", które wykonano ze specjalnych, biodynamicznych paneli. Ciekawostką jest, że te ostatnie potrafią oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Pawilon Włoch zaprojektował zespół architektów z pracowni Nemesi & Partners.
Japonia
Udział Japonii w EXPO 2015 skupia się na haśle: zdrowie i edukacja poprzez rozrywkę. Japonia promuje swoją narodową kuchnię jako idealny model zrównoważonej i zdrowej diety.
Zaprojektowany przez Atsushi Kitagawarę pawilon łączy kulturę kraju z zaawansowaną technologią. Drewniana konstrukcja została stworzona bez żadnych łączników metalowych i nawiązuje do tradycyjnego budownictwa domów z Kioto. Użycie drewna jako surowca odnawialnego ma zachęcić do podjęcia kwestii utrzymania i ochrony lasów.
W środku znalazły się dwie interaktywne instalacje, zaprojektowane przez studio teamlab. W jednym z pomieszczeń znajduje się cyfrowy wodospad, który prezentuje japońską żywność.
Chiny
Tegoroczna edycja dla Chin jest wydarzeniem przełomowym, bowiem kraj ten po raz pierwszy w historii wystawił swój pawilon na światowej wystawie. Budynek zaprojektowany przez nowojorskie Studio Link-Arc we współpracy z Tsinghua University ilustruje historię agrarną Chin.
Podłużna bryła budynku otwiera się z jednej strony na panoramę miasta, a z drugiej na pole kwiatów. Jest to jednocześnie odniesienie do nazwy pawilonu - "The Land of Hope" - symbolizującej nadzieję, że miasto i natura mogą funkcjonować w harmonii. Przestrzeń wewnątrz pawilonu została zorganizowana w formie wewnętrznego placu przykrytego falistym dachem. Jego forma oraz konstrukcja z bambusowych paneli ma nawiązywać do tradycyjnego, chińskiego budownictwa z terakoty.
Znaleźć tu można trzy główne wystawy poruszające tematy związane z produkcją żywności i innowacjami, napić się herbaty parzonej według dawnego rytuału, a także skorzystać z interaktywnej instalacji prezentującej kulturę 40 chińskich prowincji.
Czechy
Motywem przewodnim pawilonu Czech jest woda. Nic dziwnego, bowiem przez Czechy przepływają trzy ważne rzeki: Łaba, Odra i Dunaj. Czechy posiadają również wiele źródeł termalnych (Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie) i basenów pływackich. Ponadto, nasz sąsiad jest światowym liderem w technologii oczyszczania wody.
Architekci z Chybik + Kristof Associated Architects stworzyli pawilon, który został zbudowany w konstrukcji modułowej, dzięki czemu jego transport i demontaż jest stosunkowo łatwy. Pośród dość wymyślnych obiektów, czeski pawilon urzeka prostotą i harmonijnością. Przed wejściem znajduje się basen oraz bar, w którym serwowane jest czeskie piwo.
W środku znajdziemy dwie duże wystawy: jedna poświęcona czeskim lasom z prawdziwymi drzewami oraz druga, ukazująca kody genetyczne wielu roślin uprawnych. Z kolei na dachu zwiedzający mogą odpocząć w ogrodzie.
Polska
Pawilon Polski został zaprojektowany przez warszawską pracownię 2pm. Polska jest światowym liderem w eksporcie jabłek. Fakt ten postanowili wykorzystać projektanci, którzy zaprojektowali budynek wyglądem nawiązujący do skrzyni na owoce.
Wejście do pawilonu prowadzi poprzez wąski szpaler będący kontrastem do rozległej, horyzontalnej przestrzeni wystawienniczej, którą wykończono za pomocą zwierciadeł z polerowanej blachy chromowanej. Główna przestrzeń została wypełniona jabłkowym sadem, który zdaje się nie mieć końca.
Cykl wegetacyjny jabłoni idealnie wpisuje się w czas trwania EXPO. Jabłonie zaczną kwitnąć w momencie rozpoczęcia wystawy, zaś pod koniec wydarzenia będzie można zrywać dojrzałe już owoce.
Organizacja Caritas
Prócz pawilonów narodowych na EXPO 2015 pojawiło się kilka poświęconych organizacjom społecznym. Jednym z ciekawszych jest pawilon międzynarodowej organizacji charytatywnej Caritas zaprojektowany przez architektów ze studia Piuarch. Strukturę pawilonu wykonano tak, aby po demontażu poszczególne jej części mogły zostać użyte ponownie tworząc niewielką szkołę lub punkt medyczny w wybranym kraju.
Edicola (to nazwa pawilonu) została stworzona z pięciu kostek o podobnej wielkości rozmieszczonych według ich różnych funkcji i połączonych pionową konstrukcją. Pawilon charakteryzuje prostota i energooszczędność. Elewacja wykonana została z siatki z tworzywa sztucznego pozwalającej na dostęp powietrza i naturalnego światła. Takie rozwiązanie ma ograniczyć zużycie energii elektrycznej.
Trasa zwiedzenia prowadzi przez różne pomieszczenia, każde dedykowane innemu doświadczeniu. W centralnej części obiektu znalazła się praca niemieckiego artysty Wolfa Vostella zatytułowana "Energy". Stanowi ona krytykę społeczeństwa konsumpcyjnego.
- Więcej o:
Lekki jak chmura. Cloud Pavilion z Szanghaju
Ogromny sukces Polski! Filharmonia w Szczecinie zdobyła główną nagrodę im. Miesa van der Rohe!
Domy z widokiem na fiordy
Najsłynniejsze wieżowce mieszkalne na świecie. Tak mieszkają w wielkich miastach
Widowiskowy socjalizm. Dziś tak się już nie buduje
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]