Foto-wycieczka po niezwykłym Domu Rietvelda w Utrechcie
Modernistyczną willę, nazwaną "Domem Rietvelda" zaprojektował Gerrit Rietveld dla dr Truus Schröder-Schräder i trójki dzieci. W 2000 roku dom został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybitną realizację uwiecznił fotograf architektury Stijn Poelstra.
Jedyny na świecie
Sławny dom został zaprojektowany przez znanego holenderskiego artystę w 1924 roku. Budynek pozostaje jedynym na świecie obiektem architektonicznym, który w 100 proc. spełnia wytyczne De Stijlu.
De Stijl - ruch artystyczny, który oprócz Gerrita Rietvelda tworzyli także znani neoplastycy jak Piet Mondrian czy Theo van Doesburg - charakteryzuje sztywna geometria i używanie wyłącznie linii poziomych i pionowych. De Stijl to również ograniczona paleta barw, składającą się z czerni, bieli, żółci, czerwieni i błękitu.
fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)
Dom dla nowoczesnej kobiety
Dom Rietvelda w Utrechcie powstał na zamówienie dr Truus Schröder-Schräder. Kobieta była szczerze zainteresowana ówczesną sztuką nowoczesną i śledziła jej rozwój. Właśnie tego powodu postanowiła zatrudnić awangardowego projektanta. Wiedziała, że Rietveld, który dotychczas tworzył tylko meble, rzuci nowe, niekonwencjonalne spojrzenie na architekturę i wybuduje dom oparty na jej niecodziennych pomysłach i potrzebach.
Mieszkanie pani Schröder miało ucieleśniać jej niezależny tryb życia i zrywać z konwenansami nie tylko w sztuce budowlanej, ale też w życiu społecznym. De Stijl został dlatego naturalnym wyborem, który miał ułatwić urzeczywistnienie tych pragnień.
Otwartość przede wszystkim
Holenderski artysta opracował szereg rozwiązań, które wprowadzały pomysły inwestorki w życie. Najważniejszy z nich to system przesuwnych ścianek działowych, które pozwoliły w razie potrzeby dzielić otwartą przestrzeń parteru na trzy oddzielne pomieszczenia.
Ruchome przegrody pozwoliły zmieniać funkcję parteru w zależności od pory dnia. W dzień rozsunięte ściany tworzyły dużą i otwartą przestrzeń dla całej rodziny, której centrum była kuchenka, natomiast nocą mieszkańcy mogli podzielić kondygnację na intymne sypialnie.
Niezależny styl bycia
Przesuwne drzwi zamontowano również przy schodach. Zamknięcie drzwi miało pogłębiać wrażenie prywatności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych w korytarzu. Rura łącząca pierwsze piętro z drzwiami wejściowymi pozwoliła pani Schröder komunikować się z odwiedzającymi bez konieczności schodzenia na dół.
ZOBACZ TEŻ: Gerrit Rietveld - ikona architektury i designu [KLIK!]
Sprytne okna
Na górnym piętrze znajduje się przeszklony narożnik. Dwa okna - duże i małe - można otworzyć, i zgodnie z zamysłem architekta, otworzyć dom na krajobraz. W przypadku potrzeby prywatności, zamontowano drewniane okiennice.
Dom Rietveld wyposażonył w meble swoje autorstwa, w tym kultowe lampy wiszące będące ikoną designu czerwono-niebieskie krzesła, wykonane z 15 listew i dwóch paneli z drewna bukowego.
Dom na całe życie
Dr Truus Schröder-Schräder, która jako wdowa z trójką dzieci zamieszkała w domu w 1924 roku, mieszkała w nim do końca życia. Po jej śmierci w 1985 roku obiekt przeszedł pod opiekę Centraal Museum w Utrechcie, a od 2000 roku wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Liczą się detale
Dom Rietvelda dla młodej wdowy, która po śmierci męża postanowiła zrealizować swoje marzenie o domu będącym kwintesencją nowoczesności stał się symbolem ruchu De Sitjl. Dzięki współpracy z odważną inwestorką mógł powstać budynek niepodobny do żadnego innego.
Mondrianowskie linie i kolory zmaterializowały się w trójwymiarowej postaci w jednym z utrechckich ogródków. Domowi Rietvelda bliżej jest do rzeźby niż do architektury. Poszczególne fragmenty fasady tworzą wysmakowane obrazy, których suma stanowi idealnie zbalansowany zbiór pionów i poziomów. W takim samym stylu utrzymane jest wnętrze, które na życzenie właścicielki zostało pomyślane jako otwarta przestrzeń.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]
Moderna w Katowicach - biurowiec inspirowany modernistyczną architekturą od JEMS Architekci
Ten dom miał wyglądać zupełnie inaczej. Modernistyczna willa zamiast "dworku"
Modernistyczna mozaika odzyskała dawny blask
Modernistyczny kunszt na nowo. Remont willi z lat 40. w Milanówku
Modernistyczny dom inspirowany projektem słynnego architekta Marcela Breuera
Jednostka Marsylska. Modernistyczny manifest mieszkaniowy [IKONY ARCHITEKTURY]