Odważny projekt na zabudowanie pustyni wokół dworca Łódź Fabryczna. Jest zieleń. I miejsce dla ludzi
Okolice dworca Łódź Fabryczna to wielki plac budowy. Kolejne doniesienia dotyczyły najczęściej wznoszenia prywatnych biurowców. Tym razem inwestycja dedykowana jest mieszkańcom. Rynek Kobro to swego rodzaju tkanka łączna, która ma zintegrować odrębne przestrzenie. Jej realizacja może sprawić, że niezagospodarowany teren wokół dworca Łódź Fabryczna zacznie tętnić życiem.
Rynek Kobro
Rynek Kobro to największa przestrzeń publiczna (5 tys. mkw.) zaplanowana w Nowym Centrum Łodzi. Na wizualizacjach widzimy kaskadową, drewnianą platformę obsadzoną zielenią i oświetloną wbudowanymi lampami LED. Obok drewnianych siedzisk pojawiają się wodospady. Powierzchnia z cegły klinkierowej ma nawiązywać do pofabrycznej architektury Łodzi. To materiał, który pozwoli na wizualne połączenie zabudowań EC1 - dawnej elektrociepłowni - z nowoczesnym dworcem Łódź Fabryczna.
Miejsce organizacji imprez plenerowych
Rynek Kobro oprócz codziennej funkcji rekreacyjnej będzie pełnił rolę miejskiego placu służącego organizacji imprez plenerowych, o czym mówiła podczas konferencji prasowej prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska:
- Rynek ma być placem, który posłuży organizacji dużych imprez plenerowych. Jako miasto nie mamy takiego placu. Dlatego uznaliśmy, że zieleń pojawi się tylko po wschodniej stronie rynku - mówiła na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Podziemne inwestycje
- Wszystko, co w związku z organizacją imprez zazwyczaj schowane jest za sceną, tutaj znajdzie się pod rynkiem - dodaje Marcin Dyguda z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Nie tylko sprzęt znajdzie się pod ziemią. Miasto planuje także budowę podziemnego parkingu przeznaczonego dla 311 pojazdów. Zagłębiona na 6,5 metra pod ziemią będzie także nowa droga łącząca wszystkie okoliczne budynki. Aby to było możliwe, zostanie przebudowana ulica Hasa. Od strony ulicy Kilińskiego planowana jest budowa rampy zjazdowej.
- Dzięki całkowitemu schowaniu drogi zyskamy przestrzeń publiczną z drzewami, fontannami, terenami pod ogródki sezonowe. Oczywiście, od czasu do czasu, w skrajnych przypadkach, może być ona używana jako droga naziemna, na przykład na potrzeby straży pożarnej, ale na co dzień będzie zamknięta dla ruchu kołowego - podkreśla Hanna Zdanowska.
90 mln na realizację projektu
Przedstawiona koncepcja Rynku Kobro, to nie tylko przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców w formie kaskadowego placu, lecz także sieć połączeń podziemnych i naziemnych łączących wszystkie funkcje: nowe budynki, strefę dworca, kompleks EC1 z resztą miasta.
Na realizację tego celu miasto przeznaczy 90 mln zł. Zapowiedziano kolejne kroki w związku z realizacją przedstawionej koncepcji. Przetarg zostanie ogłoszony w lutym br. Plan przewiduje podpisanie umowy na projekt i prace budowlane w połowie 2018 roku. Podziemna droga ma być ukończona w 2019, a Rynek Kobro oddany do użytku w 2022 roku.
Koncepcja rynku Kobro
Dwa lata wcześniej miasto ogłosiło konkurs na projekt rynku Kobro. Jednak żadna z prac nie była na tyle zadowalająca, by skierowano ją do realizacji. Opracowanie koncepcji, którą możemy dziś oglądać zlecono konsorcjum firm: BZB Projekt - SUD Architekt.
Nowe Centrum Łodzi to wielki plac budowy
Nowe Centrum Łodzi to obecnie wielki plac budowy. Wokół dworca Łódź Fabryczna powstają biurowce, sprzedawane są kolejne działki. Firma Ghelamco kupiła 2 hektary terenu sąsiadującego z planowanym rynkiem Kobro za 85,2 mln.EC1działa 'pełną parą' - dawna elektrociepłownia to prężnie działająca instytucja kultury, planetarium, a także Centrum Nauki i Techniki.
Niedawno pisaliśmy o nowej inwestycji, która będzie realizowana na działce po wyburzonym hotelu Centrum. To kompleks biurowy zaprojektowany przez uznaną na świecie holenderską firmę architektoniczną MVRDV. Więcej na ten temat możecie znaleźć tu >>>
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica