Zgłoś projekt do międzynarodowego konkursu LafargeHolcim Awards
Termin zgłaszania projektów do V Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcim Awards mija 21 marca 2017 roku. W konkursie promującym zrównoważone budownictwo wyłaniane są najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki, projektowania krajobrazu.
Pula nagród wynosi 2 miliony dolarów. W ramach kategorii Nowe Pokolenie konkurs nagradza również innowacyjne pomysły młodych profesjonalistów, studentów i absolwentów.
Konkurs LafargeHolcim Awards organizowany raz na 3 lata przez fundację LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction, to jedno z najważniejszych na świecie i najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących zrównoważone budownictwo. Pierwszy etap konkursu odbywa się równolegle w pięciu regionach geograficznych. W każdym z nich prace ocenia lokalne jury złożone z niezależnych ekspertów i profesjonalistów o międzynarodowej renomie. Liderami regionalnych jury w aktualnej edycji konkursu są Harry Gugger w regionie: Europa, Ray Cale w regionie: Ameryka Północna, Angelo Bucci w regionie: Ameryka Południowa, Nagwa Sherif w regionie: Środkowy Wschód i Afryka oraz Donald Bates w regionie: Azja i Pacyfik.
Dwie kategorie – różne wymagania
Do zgłaszania prac w kategorii głównej zaproszeni są architekci, planiści, inżynierowie, konstruktorzy i przedsiębiorcy, których projekty odpowiadają na ważne wyzwania współczesności – łączą odpowiedzialność środowiskową, społeczną, kulturową i ekonomiczną z nowoczesnym budownictwem. Projekty zgłaszane w tej kategorii muszą charakteryzować się wysokim prawdopodobieństwem realizacji i zaawansowanym stopniem projektowania. Mogą to być projekty, których realizacja już się rozpoczęła, pod warunkiem, że prace budowlane nie wystartowały wcześniej niż 5 lipca 2016 roku.
Dodatkowo, młodzi profesjonaliści i studenci, którzy nie ukończyli 30. roku życiu, mogą zgłaszać do konkursu wizjonerskie pomysły, odważne idee i innowacyjne rozwiązania bez względu na prawdopodobieństwo ich realizacji. Te prace rozpatrywane są w ramach kategorii specjalnej: Nowe Pokolenie. Zgłoszenie projektu do udziału w konkursie jest bezpłatne.
Pięć filarów oceny prac
Oceniając zgłoszone prace konkursowe, jury zwraca szczególną uwagę na to, czy projekty biorą pod uwagę pięć kluczowych filarów zrównoważonego budownictwa. Nagradzane jest podejście holistyczne uwzględniające innowacyjność, wysokie standardy etyczne, wpływ na środowisko, uniwersalność i rentowność oraz kontekst i walory estetyczne.
Zwycięzcy w regionach kwalifikują się do konkursu globalnego
Zwycięzcy pięciu konkursów regionalnych zostaną wyłonieni i ogłoszeni w drugiej połowie 2017 roku podczas ceremonii w poszczególnych regionach. Zdobywcy nagród głównych w wysokości 100 tysięcy dolarów będą automatycznie nominowani do rywalizacji o nagrodę w wysokości 150 tysięcy dolarów w konkursie globalnym. Laureaci konkursu globalnego zostaną wybrani w 2018 roku.
Łączna pula nagród w V edycji konkursu LafargeHolcim Awards wynosi 2 miliony dolarów.V edycję konkursu LafargeHolcim Awards w Polsce objęło patronatem Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.
Przewodnik “Krok po kroku” – jak zgłosić projekt: www.lafargeholcim-awards.org/guide
- Więcej o:
Architektura z księżyca! Moontopia - zwycięski projekt osady
Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017
Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]