Warszawski bliźniak z dynamicznym skosem
Większość miejscowych planów zagospodarowania w Polsce nakazuję budowę domów o spadzistych dachach. To często poważny problem dla inwestorów i architektów marzących o nowoczesnej, modernistycznej stylistyce, do której świetnie pasują dachy płaskie. Jak wybrnąć z tego problemu?
Architekci z pracowni 81.waw.pl projektując nieduży dom w zabudowie bliźniaczej z nakazu miejscowego planu zagospodarowania nakazującego zachować spadek połaci dachowej postanowili uczynić motyw przewodni całego projektu. Skośna jest tu nie tylko linia dachu, ale skos znajduje swoją kontynuację w postaci białej wstęgi oplatającej cały budynek i podkreślającej niektóre partie budynku, m.in. strefę wejściową. Zastosowanie dość niestandardowego kierunku na elewacji zdynamizowało całą bryłę dodając jej nieco ekspresyjnego wyrazu.
Ale to nie jedyny niecodzienny pomysł architektów. Cała konstrukcja opiera się na zewnętrznych ścianach i jednym, położonym centralnie słupie. Takie rozwiązanie pozwala niemal dowolnie zmieniać wewnętrzny rozkład pomieszczeń w zależności od zmieniających się potrzeb mieszkającej w domu rodziny.
Dom Bliźniak to prosty budynek z przestrzenią, w której w dowolnym momencie można nadać nowe funkcje wybranym pomieszczeniom. Jest to otwarty plan, który może być zagospodarowany zgodnie z upodobaniami mieszkańców. Możliwość swobodnej aranżacji daje przede wszystkim plan projektu, który oparty jest na jednym słupie – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Wyjściowy układ zakłada położony na parterze garaż, ze zlokalizowaną obok strefą wejściową. Z wiatrołapu można dostać się do całkowicie otwartej strefy dziennej - salonu połączonego z kuchnią i jadalnią. Znajdziemy tutaj także schody ze schowaną pod nimi toaletą. Góra została zaaranżowana jako część prywatna, w której znalazła się łazienka oraz sypialnie domowników. Wysunięcie piętra od strony ogrodu pozwoliło na zadaszenie tarasu przed salonem i wygodne korzystanie z uroków ogrodu nawet w czasie deszczowej pogody.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Bliźniak po warszawsku czyli własny dom z dodatkowym ogrodem
Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.
Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design
Das Haus - bliźniak z Krakowa
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju