Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom podmiejski. Willa z drewna i szkła na przedmieściach Warszawy

Redakcja

W tym wypadku zadanie architektów z pracowni Z3Z polegało na stworzeniu wygodnego domu na silnie zurbanizowanych i nieuporządkowanych przestrzennie przedmieściach Warszawy.

Działkę otaczają domy reprezentujące różne style architektoniczne i rodzaje zabudowy. Krajobraz przedmieść tworzą budynki wolnostojące, bliźniaki, zabudowa szeregowa, a także nieduże domy wielorodzinne o przeróżnych kształtach. Podstawowym założeniem było stworzenie w otaczającym chaosie prostej, zrozumiałej dla otoczenia formy, a jednocześnie na tyle odważnej, aby zaspokoić estetyczne wymagania inwestora.

Bryła dzienna i bryła nocna

Bryła domu o powierzchni 400 mkw. została rozbita na dwie części, które położono jedna na drugiej w asymetrycznym układzie. Podział podkreślają zastosowane materiały. Górna część została pokryta drewnem, dolną obłożono białymi płytami o widocznych podziałach. Z prostopadłościennej formy architekci wycinają taras i okna w ten sposób, by otworzyć widok na otaczający ogród. Podział domu na dwie części odpowiada również funkcji, która w tym wypadku została potraktowana standardowo. Na piętrze rozplanowano sypialnie i łazienki, na dole część dzienną, czyli kuchnię i salon wraz z dodatkowymi pomieszczeniami.

Dom w Józefosławiu pod Warszawą
Dom w Józefosławiu pod Warszawą
projekt: Z3Z Architekci

Projektowanie - krok po kroku

Zaczynając projektowanie usytuowano na pustej działce białą bryłę parteru. Postawiona została możliwie najbliżej północno-wschodniego boku terenu, tak aby pozostawić jej najlepiej nasłonecznioną południowo-zachodnią część na rekreacyjny ogród. Drugim krokiem było dołożenie „drewnianej” bryły piętra, w której znajdują się sypialnie oraz pokoje dzieci. Jej kształt jest wydłużony, tak aby ekspozycja na słońce była możliwie największa dla wszystkich pomieszczeń. Bryła piętra usytuowana została przy północno-wschodnim boku białej po to, aby móc w kolejnym kroku wydzielić taras parteru oraz zyskać zadaszone wejście razem z miejscem postojowym przed budynkiem.

W trzecim kroku architekci "wycięli' w części parteru taras w sposób, który zapewnia dostęp do słońca od południa i zachodu, a jednocześnie zapewnia intymność dzięki zagłębieniu w bryle. Przy tak intensywnie zabudowanym terenie dookoła skuteczne osłonięcie widokowe jest pożądane. Drugim wycięciem w bryle jest strefa przed wejściem do budynku. Zadasza ją nadwieszona część piętra, tworząc wygodną przestrzeń przed drzwiami oraz osłonięte miejsce do zaparkowania samochodu przed domem.

Dom w Józefosławiu pod Warszawą
Dom w Józefosławiu pod Warszawą
projekt: Z3Z Architekci

Siłownia w piwnicy

Czwartym krokiem było wycięcie w ziemi podcinające teren pod południowo-wschodnim narożnikiem białej bryły. Pozwoliło to stworzyć okna w piwnicy, od podłogi do sufitu, tak aby zlokalizowana w piwnicy siłownia była pełnowartościowym, dobrze doświetlonym pomieszczeniem. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano także połączenie piwnicy z ogrodem. Dzięki konstrukcji nośnej opartej na słupach oddalonych od narożników sprawiono, że ta część domu wygląda jakby była zawieszona w powietrzu. Szyby w narożu piwnicy połączone są ze sobą jedynie klejem uszczelniającym.

Nietypowa klatka schodowa - wizytówka domu

Całość założenia dopełniają krzywoliniowe schody przeplecione niczym wstęga od piwnicy po piętro. Ich "miękka" forma kontrastuje z porządkiem kompozycji opartej o kąt prosty. Jedną z podstawowych wytycznych inwestorów była chęć posiadania wyjątkowych schodów - chcieli, aby były one wizytówką domu. W budynku zastosowano jeden rodzaj drewna na wszystkich elementach, pojawia się ono również na schodach. Także barierki w środku i na zewnątrz są szklane, wykonane bez pochwytów. Podczas projektowania szczególną uwagę przykładano do czystości formy, materiału i spójnej kompozycji.

Projekt: Z3Z Architekci

Fotografie: Marcin Mularczyk

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom podmiejski. Willa z drewna i szkła na przedmieściach Warszawy