Wieża widokowa na górze Borowej - nowa atrakcja turystyczna
Wieża widokowa wieńczy najwyższy szczyt w paśmie Gór Wałbrzyskich. Z konstrukcji wysokiej na 16,5 m. przy dobrej pogodzie można podziwiać m.in. Góry Sowie, masyw Śnieżki, a nawet wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Nowy punkt widokowy otwarto w połowie grudnia.
By podziwiać widoki roztaczające się z 16,5-metrowej wieży, trzeba pokonać 90 stopni schodów kręconych wokół stalowego trzonu. Podest widokowy znajduje się na wysokości 15,30 m. Projekt nowej atrakcji turystycznej na górze Borowej opracowali architekci z pracowni Zbigniewa Mazija. Wieża widokowa ma konstrukcję stalową, skręcaną, która tworzy kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta. Konstrukcja składa się z 32 słupów ustawionych pod kątem 68º względem podstawy. Słupy te zostały opisane na dwóch okręgach (po 16 słupów na okrąg, biegnących w dwóch kierunkach), "spięto" je pośrednio w trzech miejscach stężeniami poziomymi, biegnącymi po obwodzie wieży. Do budowy wieży użyto 30 ton stali i 50 m3 betonu do wylania fundamentu.
Wieża widokowa na szczycie góry Borowej to wspólna inwestycja gminy Jedlina, miasta Wałbrzych i starostwa powiatowego. Koszt wzniesienia konstrukcji wyniósł około miliona złotych. Na 2018 rok zaplanowano założenie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na oświetlenie góry oraz montaż kamery internetowej ze stałym podglądem - te działania zapowiedział burmistrz Jedliny Zdroju Leszek Orpel.
ZOBACZ ZDJĘCIA >>>
Projekt: Pracownia Projektowa Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Zbigniew Mazij , 2016 r.
Wykonawca: Firma Tatry, realizacja 2017 r.
- Więcej o:
Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta
Wieża widokowa z figurą Matki Boskiej w Mielcu [WIZUALIZACJE]
Spacer wśród koron drzew - podniebne trasy widokowe
Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie
Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy