Powstaje pierwszy woonerf w Trójmieście. Remont ul. Abrahama w Gdyni
Rozpoczęły się prace przy przebudowie fragmentu ul. Abrahama w Gdyni, który do czerwca ma zmienić się w pierwszy w Trójmieście woonerf. Zielona ulica, na której główną rolę będą grali piesi ma być gotowa jeszcze przed wakacjami.











Woonerfy, czyli miejsce podwórce, gdzie ogranicza się ruch samochody powstają w Polsce już od kilku lat.
Wybór gdynian
Projekt zainicjowało Miasto Wspólne, które zgłosiło go do budżetu obywatelskiego. Gdy mieszkańcy opowiedzieli się za realizacją, stowarzyszenie przeprowadziło wraz z Politechniką Gdańską konkurs architektoniczny oraz konsultacje społeczne. Następnie inicjatywę przejął Zarząd Dróg i Zieleni, a projekt wykonawczy przygotowało konsorcjum firm A2P2, NANU oraz arch. Bartosz Zimny.
Od głosowania do rozpoczęcia dziś prac minęły ponad dwa lata, ale warto podkreślić, że gdyby nie decyzja prezydenta Szczurka dotycząca zwiększenia finansowania dla tej inwestycji, przebudowa nie mogłaby być zrealizowana
- mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Nie tylko drzewa
Na zrewitalizowanym fragmencie ul. Abrahama (między ulicami 10 Lutego i Batorego) żywa zieleń zajmie 245 mkw. Zasadzone zostaną 24 robinie akacjowe i 364 cisy. Oprócz tego pojawi się 529 ozdobnych krzewów liściastych, 1,6 tys. tulipanów, a także 372 byliny.
Zgodnie z projektem zamiast większości miejsc postojowych - oprócz roślin - zajmie przestrzeń dla pieszych. Mieszkańcy będą mogli korzystać z dziewięciu nowych ławek i ośmiu stojaków rowerowych. Ulica zyska też nową infrastrukturę podziemną, sieć wodociągową, gazową, ciepłowniczą, kanalizacyjną i deszczową, a sama jezdnia i chodnik zostaną rozświetlone dziesięcioma nowymi lampami.
W przyjaznym miejscu czujemy się po prostu dobrze. Dlatego na etapie projektu starałem się dobrać elementy małej architektury jak najlepiej. Wybrane lampy stylistycznie nawiązują do tych, stosowanych niegdyś w śródmieściu Gdyni. Ławki i kosze są współczesne, lecz proste w formie oraz wygodne w eksploatacji. Wspólnie z projektantem dobieraliśmy format, strukturę i kolor nawierzchni. Jestem przekonany, że już niedługo będzie to kultowe miejsce w Śródmieściu
- tłumaczy Jacek Piątek, Plastyk Miasta.
Impuls dla przesiębiorców
Przedsiębiorcy z ul. Abrahama liczą, że ten dziś zaciszny, zdominowany przez parkujące samochody fragment miasta stanie się tętniącym życiem przykładem tego, jak może zmieniać się Gdynia. Zgodnie z zasadami dla tzw. strefy zamieszkania, która tam powstanie, piesi zawsze mają w niej pierwszeństwo przed pojazdami i mogą się w niej poruszać bez żadnych ograniczeń. Pozostaną miejsca parkingowe, ale będzie ich tylko siedem - jedno przeznaczone wyłącznie dla dostawców i jedno dla osób niepełnosprawnych.
Nawierzchnię będą tworzyć duże estetyczne płyty o trzech różnych wymiarach i dwóch odcieniach - wszystkie prostokątne. Ta część, którą będą się poruszać samochody, będzie miała ciemniejszy, antracytowy kolor. Pozostała będzie jasna, nawiązująca do modernistycznego klimatu gdyńskiego śródmieścia.
Inwestycję realizuje firma WPRD Gravel. Zgodnie z umową z wykonawca ma czas do 14 czerwca 2019 roku.
- Więcej o:
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności
Elektrownia Park Residence w Zamościu od MTA Architekci. Apartamenty przy Starej Elektrowni
Katowicki Supersam na nowo. Projekt przebudowy przygotowało Konior Studio
Sprzed Sejmu zniknęły barierki. Powrót do idei demokratycznej architektury Bohdana Pniewskiego
Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty
Na warszawskiej Woli oddano do użytku Studio B, pierwszy budynek zespołu biurowego Studio. To projekt Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Nordic Bemowo autorstwa Kuryłowicz & Associates. Wyrazista architektura inspirowana Północą