Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Powstaje pierwszy woonerf w Trójmieście. Remont ul. Abrahama w Gdyni

JB

Rozpoczęły się prace przy przebudowie fragmentu ul. Abrahama w Gdyni, który do czerwca ma zmienić się w pierwszy w Trójmieście woonerf. Zielona ulica, na której główną rolę będą grali piesi ma być gotowa jeszcze przed wakacjami.

Projekt woonerfu na fragmencie ulicy Abrahama
Projekt woonerfu na fragmencie ulicy Abrahama
fot. Urząd Miasta Gdyni

Woonerfy, czyli miejsce podwórce, gdzie ogranicza się ruch samochody powstają w Polsce już od kilku lat.

Wybór gdynian

Projekt zainicjowało Miasto Wspólne, które zgłosiło go do budżetu obywatelskiego. Gdy mieszkańcy opowiedzieli się za realizacją, stowarzyszenie przeprowadziło wraz z Politechniką Gdańską konkurs architektoniczny oraz konsultacje społeczne. Następnie inicjatywę przejął Zarząd Dróg i Zieleni, a projekt wykonawczy przygotowało konsorcjum firm A2P2, NANU oraz arch. Bartosz Zimny.

Od głosowania do rozpoczęcia dziś prac minęły ponad dwa lata, ale warto podkreślić, że gdyby nie decyzja prezydenta Szczurka dotycząca zwiększenia finansowania dla tej inwestycji, przebudowa nie mogłaby być zrealizowana

- mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

Nie tylko drzewa

Na zrewitalizowanym fragmencie ul. Abrahama (między ulicami 10 Lutego i Batorego) żywa zieleń zajmie 245 mkw. Zasadzone zostaną 24 robinie akacjowe i 364 cisy. Oprócz tego pojawi się 529 ozdobnych krzewów liściastych, 1,6 tys. tulipanów, a także 372 byliny.

Zgodnie z projektem zamiast większości miejsc postojowych - oprócz roślin - zajmie przestrzeń dla pieszych. Mieszkańcy będą mogli korzystać z dziewięciu nowych ławek i ośmiu stojaków rowerowych. Ulica zyska też nową infrastrukturę podziemną, sieć wodociągową, gazową, ciepłowniczą, kanalizacyjną i deszczową, a sama jezdnia i chodnik zostaną rozświetlone dziesięcioma nowymi lampami. 

W przyjaznym miejscu czujemy się po prostu dobrze. Dlatego na etapie projektu starałem się dobrać elementy małej architektury jak najlepiej. Wybrane lampy stylistycznie nawiązują do tych, stosowanych niegdyś w śródmieściu Gdyni. Ławki i kosze są współczesne, lecz proste w formie oraz wygodne w eksploatacji. Wspólnie z projektantem dobieraliśmy format, strukturę i kolor nawierzchni. Jestem przekonany, że już niedługo będzie to kultowe miejsce w Śródmieściu

- tłumaczy Jacek Piątek, Plastyk Miasta.

Impuls dla przesiębiorców

Przedsiębiorcy z ul. Abrahama liczą, że ten dziś zaciszny, zdominowany przez parkujące samochody fragment miasta stanie się tętniącym życiem przykładem tego, jak może zmieniać się Gdynia. Zgodnie z zasadami dla tzw. strefy zamieszkania, która tam powstanie, piesi zawsze mają w niej pierwszeństwo przed pojazdami i mogą się w niej poruszać bez żadnych ograniczeń. Pozostaną miejsca parkingowe, ale będzie ich tylko siedem - jedno przeznaczone wyłącznie dla dostawców i jedno dla osób niepełnosprawnych.

Nawierzchnię będą tworzyć duże estetyczne płyty o trzech różnych wymiarach i dwóch odcieniach - wszystkie prostokątne. Ta część, którą będą się poruszać samochody, będzie miała ciemniejszy, antracytowy kolor. Pozostała będzie jasna, nawiązująca do modernistycznego klimatu gdyńskiego śródmieścia.

Inwestycję realizuje firma WPRD Gravel. Zgodnie z umową z wykonawca ma czas do 14 czerwca 2019 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Powstaje pierwszy woonerf w Trójmieście. Remont ul. Abrahama w Gdyni