Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt osiedla w Karpaczu: rozstrzygnięcie konkursu

red

Zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla w Karpaczu jest pracowania Gravitacja z Zakopanego z Dominiką Kasieczko na czele. Kapituła przyznała Grand Prix i 15 000 złotych za właściwą skalę osiedla i pokazanie dobrej funkcji współczesnej architektury, szacunek do przyrody, wykorzystanie istniejących zasobów natury, subtelną, uporządkowaną architekturę i ciekawe rozwiązania, które będą zachęcać do aktywnego wypoczynku.

Grand Prix - rozstrzygnięcie konkursu na projekt osiedla w Karpaczu
Grand Prix - rozstrzygnięcie konkursu na projekt osiedla w Karpaczu
Gravitacja (Dominika Kasieczko)

Dusza działki

Szukaliśmy projektu, który odkrywa duszę pięknej i trudnej działki przy ul. Partyzantów. W koncepcji Gravitacji zachowana jest m.in. naturalna roślinność górskiej hali i wyeksponowane są leżące tam wanty (głazy) – mówi Jacek Twardowski, dyrektor zarządzający Kristensen Group.

Wyłonienie jednego pomysłu z dziewięciu, które ocenialiśmy, było dużym wyzwaniem. Prace były na wysokim poziomie, przedstawiały ciekawe rozwiązania, które w różny sposób podkreślały potencjał terenu – dodaje Marek Wielgo. – Zwycięska praca ujęła nas takim rozplanowaniem osiedla, dzięki któremu z salonu każdego domu jest piękny widok na góry. Dodatkowo zaproponowana architektura nie przytłacza natury - ocenia Zbigniew Reszka, prezes Arch Deco.

Autorka zwycięskiej koncepcji Dominika Kasieczko z pracowni Gravitacja, tak komentuje wygraną:

Mieszkamy i pracujemy w Zakopanem, wiemy więc, że widok na góry to ważny atrybut, który należy uwzględnić przy projektowaniu osiedla apartamentów wakacyjnych Największym wyzwaniem było poradzenie sobie ze spadkiem terenu i znalezienie egalitarnego rozwiązania koncepcyjnego, dzięki któremu atrakcyjny widok będą mieli również właściciele niższych partii działki – dodaje Dominika Kasieczko.

Kapituła wyróżniła także pracownię WXCA z Warszawy reprezentowaną przez Martę Sękulską-Wrońską, przyznając jej drugie miejsce i 5000 PLN za piękną koncepcję kameralnego osiedla, która wyzwala emocje i wkomponowuje się w otoczenie. Trzecie miejsce i 2000 PLN poszło do rąk Wojciecha Drajewicza z ArCADy z Jeleniej Góry za wyjątkową zgodność na etapie przedstawiania koncepcji z miejscowym planem. Swojego faworyta wskazali również internauci i okazał się nim projekt przedstawiony przez Magdalenę Pawlak z Warszawy (koncepcja otrzymała 286 ważnych głosów z 1010 oddanych). Głosujący podkreślali w uwagach m.in. różnorodność i nowoczesność zaproponowanej architektury czy przemyślaną strefę aktywną i dla dzieci.

Prace konkursowe złożyli także: JSK Architekci biuro we Wrocławiu, SK-Architekci z Jeleniej Góry, Pracownia Architektury Dom z Jeleniej Góry, Studio Projekt z Cieszyna, spółka ZEW z Warszawy. 

ZOBACZ wszystkie prace biorące udział w konkursie >>>

Kolejne kroki

Zwycięski zespół został zaproszony do negocjacji z inwestorem. Wojciech Baran -dyrektor zarządzający Kristensen Group zapowiedział, że firmą chce uzyskać pozwolenie na budowę w drugiej połowie 2017 roku. Inwestycja powstanie w dwóch lub trzech etapach, a zakończenie pierwszego planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. Na działce, położonej na wysokości 800 m n.p.m, która ma blisko trzy hektary zostanie wybudowanych około 120 apartamentów.Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 35 mln PLN. 

ZOBACZ NAGRODZONE PRACE >>>

Skomentuj:

Projekt osiedla w Karpaczu: rozstrzygnięcie konkursu