Dawny zbiornik przeciwpowodziowy w Uppsali zmienił się popularne miejsce odpoczynku i rekreacji
W Exercisfältet w Uppsali w Szwecji architekci z pracowni White Arkitekter zmienili stary staw burzowy w nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Nowy zbiornik chroni przyrodę przed zanieczyszczoną wodą z miasta, a miasto przed powodzią.
Exercisfältet to dawny poligon wojskowy niedaleko miasta Uppsala. Na jego terenie znajdował się zbiornik przeciwpowodziowy. Firma White Arkitekter podjęła się zadania jego przeobrażenia tak, aby zbiornik nie tylko chronił rozrastające się miasto przed powodzią, ale też stał się częścią terenów rekreacyjnych.
Po pierwsze - zabezpieczyć miasto
Zmiany klimatyczne i zmniejszona infiltracja groziły, iż Upssala w czasie silnych opadów zostanie zalana - stary zbiornik nie przyjąłby zwiększonej objętości wody. Jednocześnie, że względu na powiększenia się Uppsali, zbiornik musiał przyjmować coraz więcej oczyszczonej miejskiej wody. Architekci z White Arkitekter zaproponowali rozwiązanie, które nie tylko chroni miasto, ale też
wykorzystuje tereny wokół zbiornika – powstało tam popularne miejsce odpoczynku i rekreacji.
Promenada
Aby zachować jak najwięcej przestrzeni do aktywności i rekreacji, zbiornik został zmniejszony i otoczony betonową opaską, a wokół niego powstała promenada. W przypadku intensywnych opadów woda zaleje staw i okoliczne tereny, tworząc lustra wodne o różnych rozmiarach i kształtach. Podczas ekstremalnych opadów zalana zostanie także promenada. Od strony miasta opaska jest wzmocniona, co stanowi dodatkową ochronę. Od strony pól opaska ma falistą, organiczną formę.
Roślinność
Starannie dobrano roślinność. Zbiornik obsadzono kombinacją gatunków, które są zarówno odporne na trudne warunki, jak i mają właściwości oczyszczające wodę. Różne części stawu mają ogromny potencjał, aby stać się dobrym siedliskiem dla wielu zwierząt.
Wokół zbiornika znajdują się obszerne przestrzenie i ścieżki zachęcające gości do poruszania się wzdłuż brzegu i odpoczynku z widokiem na otwartą przestrzeń.
- Więcej o:
Jak odpocząć w mieście? Nowe rekreacyjne przestrzenie polskich miast
Gigantyczny mural oczyszczający powietrze na ścianie Centrum Południe we Wrocławiu
Architektura w służbie ekologii. Spalarnia odpadów w Shenzhen
Kładka przez Wisłę w Warszawie połączyła już dwa brzegi rzeki
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy