Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom M7: betonowa bryla z patio

mat. prasowe

Prosta forma, minimalistyczne elewacje i oszczędne zastosowanie koloru, a we wnętrzach ciepło i przytulnie. Dom M7 to architektoniczny synonim kontrastu.

Dom M7
Dom M7
MFRMGR Architekci

Dom M7: lokalizacja

W czasie pandemii i związanych z nią obostrzeń na nowo zaczęliśmy doceniać działki i domy oddalone od centrum miasta. Wiele miejscowości satelickich ze swoimi atutami takimi jak czystsze powietrze, nie tak bardzo zatłoczone ulice, czy zieleń, stało się alternatywą dla ciasnych mieszkań w centralnych dzielnicach. Projekt Dom M7 powstał tuż przed tajemniczą epidemią i właśnie na działce zlokalizowanej w podwarszawskiej miejscowości. Inwestorzy mogli w tym trudnym czasie cieszyć się tym miejscem, a także ciszą i spokojem - i korzystać z zaprojektowanych dla ich potrzeb przestrzeni i funkcji. Budynek został zaprojektowany na prostokątnej działce średniej wielkości o powierzchni ok. 800 m kw. Posesja, na której powstała inwestycja, jest lekko ukryta. Usytuowana w pasie między kilkoma podobnej wielkości działkami, na której stoją dość typowe domy jednorodzinne. Dojazd do nich odbywa się sięgaczem ze szlabanem od strony drogi głównej. Taka sytuacja pozwoliła, aby projektowany dom od frontu i z dwóch stron nie miał ogrodzenia. Nadało to realizacji lokalnego i otwartego charakteru.

Zobacz także: Dom jednorodzinny >>

Dom M7: idea projektowa

Proces projektowy rozpoczął się od rozmów z inwestorami i rozpoznania ich potrzeb. Pozwoliło to na określenie funkcji domu - rozbudowanej ze względu na liczbę mieszkańców. Punktem spajającym wszystkie potrzeby w domu stało się patio. Dzięki niemu praktycznie z każdego miejsca w budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz ze strefy wejścia do obiektu. Co więcej, dzięki patio oraz otwarciom w salonie przy pozornie zamkniętej betonowej bryle uzyskano dobrze doświetlone wnętrza o dużych przeszkleniach i jednoczesnym zachowaniu intymności wewnątrz. Na całej długości parteru budynku zachowano osie widokowe. I tak z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do domu widać zieleń znajdującą się poza obiektem. Ciekawą, niespodziewaną funkcję zyskał podcień wejściowy. Podczas lockdownu, kiedy nie można było za bardzo poruszać się po drogach, mieszkańcy mogli tu trenować np. jazdę na rowerze (trenażer) lub wioślarstwo, doświadczając aktualnej pogody na świeżym powietrzu i kontemplując przyrodę.

Zobacz także: Domy z paczki - opinie, projekty, cena >>

Dom M7: forma

Forma budynku miała być prosta i neutralna, więc nawiązuje swoim kształtem do działki. Jest to prostopadłościan z elewacjami inspirowanymi strukturą betonu w szarym odcieniu. Jedynymi detalami użytymi w tym projekcie są proste stalowe barierki z płaskowników. Wnęki okienne wraz z aluminiową dyskretną stolarką kontrastują z brutalną elewacją. Budynek jest piętrowy. Na parterze została umieszczona funkcja dzienna, czyli strefa wejścia, gabinet, WC, kuchnia z zapleczem oraz salon. Strefa garażu powiązana jest z resztą domu za pomocą kotłowni. Na pierwszym piętrze znalazły się prywatne pokoje domowników (sypialnia rodziców z garderobą i łazienką, pralnia, pokoje dzieci oraz pokój gościnny). Na piętrze funkcjonuje też duży taras dostępny dla wszystkich użytkowników budynku, na którym przewidziano strefę do przygotowania dodatkowych lekkich posiłków, żeby nie trzeba było angażować kuchni na parterze.

Zobacz także: Modułowy dom na lockdown na Pomorzu. Powstał w 3 miesiące >>

Dom M7: materiały i konstrukcja

Budynek został zaprojektowany i wykonany w konstrukcji mieszanej, częściowo żelbetowej, a częściowo murowanej ze stropodachem. Na elewacjach znalazło się betonowe wykończenie. Okna mają wąskie ramy aluminiowe w kolorze szarym, w podobnej tonacji zostały utrzymane widoczne elementy stalowe.

Architekci / Autorzy  - MFRMGR Architekci / zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Łukasz Ptak

www.mfrmgr.pl   info@mfrmgr.pl

Projekt wnętrz - Studio Utopia / Małgorzata Krzanowska

Status projektu –  zakończona inwestycja

Powierzchnia użytkowa – 284,5 m kw.

Lokalizacja - Warszawa, Polska

Zobacz także: Dom pod Łodzią - mariaż tradycyjnej i nowoczesnej architektury >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom M7: betonowa bryla z patio