Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich

mat. architektów/red. WG

Ten oryginalny dom w Strzelcach opolskich składa się z kilku zestawionych ze sobą brył. To realizacja pracowni RS+ Robert Skitek. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.

Dom z wnękami w Strzelcach Opolskich. Proj.  RS+ Robert Skitek
Dom z wnękami w Strzelcach Opolskich. Proj. RS+ Robert Skitek
Fot. Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl/

Dom, nazwany przez architektów "domem z wnękami" powstał w Strzelcach Opolskich w 2018 roku. Budynek, o powierzchni 485 m kw., stanął na dość dużej działce w płaskim, mało jeszcze zabudowanym terenie. Okolica jednak szybko się zagęszcza.

Architekci Robert Skitek i Jarosław Zieliński, we współpracy z Marcinem Jamrożem, oparli kompozycję budynku na zestawieniu kilku białych, poprzesuwanych względem siebie wydłużonych pudełek obejmujących nie tylko same pomieszczenia, ale też otwarte pustki.

Zobacz także: Dom z prześwitem w Mikołowie. Architekt zaprojektował go dla siebie>>

W ten sposób powstały tytułowe wnęki, wyłożone w większości drewnem. Tworzą one kameralne, częściowo zadaszone przestrzenie tarasów. Także dzięki temu rozwiązaniu udało się zrezygnować z zewnętrznych żaluzji zacieniających, a pomieszczenia poprzez cofnięte okna nie są narażone na przegrzewanie latem.

W jednej z wnęk schowano strefę wejściową wraz z wiatą na samochód, pozostałe towarzyszą pomieszczeniom mieszkalnym. Na dole otwierają się na strefę dzienną, gabinet i senioratkę. Na piętrze na sypialnię i pokoje dzieci. Dzięki nim każdy z mieszkańców posiada swoją prywatną otwartą, zadaszoną przestrzeń oddzieloną od innych.

Ciepły kolor drewna podkreśla wnęki i kontrastuje z ascetyczną bielą budynku.

Skomentuj:

Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich