Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich
Ten oryginalny dom w Strzelcach opolskich składa się z kilku zestawionych ze sobą brył. To realizacja pracowni RS+ Robert Skitek. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.










Dom, nazwany przez architektów "domem z wnękami" powstał w Strzelcach Opolskich w 2018 roku. Budynek, o powierzchni 485 m kw., stanął na dość dużej działce w płaskim, mało jeszcze zabudowanym terenie. Okolica jednak szybko się zagęszcza.
Architekci Robert Skitek i Jarosław Zieliński, we współpracy z Marcinem Jamrożem, oparli kompozycję budynku na zestawieniu kilku białych, poprzesuwanych względem siebie wydłużonych pudełek obejmujących nie tylko same pomieszczenia, ale też otwarte pustki.
Zobacz także: Dom z prześwitem w Mikołowie. Architekt zaprojektował go dla siebie>>

W ten sposób powstały tytułowe wnęki, wyłożone w większości drewnem. Tworzą one kameralne, częściowo zadaszone przestrzenie tarasów. Także dzięki temu rozwiązaniu udało się zrezygnować z zewnętrznych żaluzji zacieniających, a pomieszczenia poprzez cofnięte okna nie są narażone na przegrzewanie latem.




W jednej z wnęk schowano strefę wejściową wraz z wiatą na samochód, pozostałe towarzyszą pomieszczeniom mieszkalnym. Na dole otwierają się na strefę dzienną, gabinet i senioratkę. Na piętrze na sypialnię i pokoje dzieci. Dzięki nim każdy z mieszkańców posiada swoją prywatną otwartą, zadaszoną przestrzeń oddzieloną od innych.
Ciepły kolor drewna podkreśla wnęki i kontrastuje z ascetyczną bielą budynku.






- Więcej o:
- dom jednorodzinny
![Koła Czasu - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Proj. RS+ Robert Skitek Koła Czasu - Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Proj. RS+ Robert Skitek]()
Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Atrakcyjna przestrzeń nabrzeża Olzy w Cieszynie od RS+ Robert Skitek
![RE: VMAX HOUSE. Proj. Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt RE: VMAX HOUSE. Proj. Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt]()
RE: VMAX HOUSE – oryginalny dom wbity w spadzisty teren
![Dom Grzyb pod Łodzią. Proj. Barbara Ziemba / Prosty architekt Dom Grzyb pod Łodzią. Proj. Barbara Ziemba / Prosty architekt]()
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
![Domki Cichosza. Proj. Modern Studio Architektury Domki Cichosza. Proj. Modern Studio Architektury]()
Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły
![Dom Polny. Proj. 81.WAW.PL Dom Polny. Proj. 81.WAW.PL]()
Najciekawsze domy autorstwa 81.WAW.PL zrealizowane w 2020 roku
![Organic Shelter - dom na brzegu jeziora. Proj. Studio. O. Organic Shelter - dom na brzegu jeziora. Proj. Studio. O.]()
Nowoczesny dom na brzegu jeziora. Siedlisko wtopione w naturę
![RE: BRRRDA HOUSE. Proj. REFORM Architekt RE: BRRRDA HOUSE. Proj. REFORM Architekt]()
RE: BRRRDA HOUSE – dom na Mazurach nawiązujący do domków letniskowych Brda
![CUT House w Krakowie. Proj. KUMSTUDIO Łukasz Skorek CUT House w Krakowie. Proj. KUMSTUDIO Łukasz Skorek]()
CUT House - oryginalny dom jednorodzinny w centrum Krakowa











