Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły

WG

W urokliwym miejscu w Szydłowie w woj. opolskim stoją oryginalne domki Cichosza. Autorem projektu jest Maciek Rempalski z pracowni Modern Studio Architektury.

Domki Cichosza. Proj. Modern Studio Architektury
Domki Cichosza. Proj. Modern Studio Architektury
Fot. Joanna Prokopowicz

Domki Cichosza

Wszystko zaczęło się od bardzo urokliwej działki - dużej polany w środku lasu. Inwestorzy zgłosili się do Maćka Rempalskiego z pracowni Modern Studio Architektury.  Chcieli mieć zespół "nowoczesnych stodół". Ostatecznie powstał oryginalny projekt dwóch domków, przypominających... ambony.

Stodoły, a szczególnie te "nowoczesne", budzą u mnie coraz bardziej negatywne odczucia, stały się modne w złym tego słowa znaczeniu,  są kopiowane i modyfikowane bez dbałości o proporcję, skale, dla inwestorów stają się celem samym w sobie bez żadnego uzasadnienia. Założenie - nowoczesna stodoła i co dalej?

- mówi Maciek Rempalski.

Śmiałą koncepcję zdefiniował układ działki. Architekt zdecydował więc część brył wynieść ponad teren, aby można było spojrzeć na naturę z innej perspektywy, tak jak to się dzieje po wejściu na ambonę widokową w lesie.  

Zobacz także: Czarny drewniany dom na Kaszubach - prosty i skromny>>

Nowoczesne domki w Szydłowie

Na polanie w Szydłowie stoją dwa połączone ze sobą podestem drewniane budynki. Mają podobną formę, ale różnią się między sobą zarówno układem funkcjonalnym i kątem nachylenia dachu,  jak i rozmieszczeniem okien. Większy ma 45 m kw. powierzchni użytkowej, mniejszy – 40 m. kw. Wnętrza domów zaprojektowano inspirując się otaczającym krajobrazem pól i lasów.

Każdy z budynków został tak skonstruowany, aby mógł "chłonąć" otoczenie, być jego częścią, a nie z nim konkurować. Powstał z drewna i płyt włókno-cementowych. Zarówno dynamiczną formą, jak kolorystyką i fakturą korespondują z naturalnym otoczeniem. Zespoleniu z otoczeniem służą także duże przeszklenia, a okna/nacięcia w bocznej elewacji otwierają bryłę na każdą ze stron, sprawiając, że natura zdaje się wchodzić do wnętrza. Sama bryła jest prosta, zamknięta zaledwie w trzy linie.

Zobacz także: Domki letniskowe Brda w nowym wydaniu>>

W pierwszym, „podwójnym” domu zamieszkała czteroosobowa rodzina, która prowadzi własny biznes twórczy - produkuje ceramikę. Rodzice zajęli większy budynek, dwie córki mniejszy

Zespół domków Cichosza?

Docelowo na polanie stanie ok. 10-12 budynków, ustawionych tak, aby każdy zachował z nich mógł zapewnić intymność i komfort dla jego użytkowników. Nazwa "Cichosza", definiuje charakter mini-osiedla i samych domków – mają być ciche w odbiorze i funkcjonowaniu, tak, aby stały się azylem i były szansą na ucieczkę od miejskiego gwaru.

---

Domki Cichosza

Lokalizacja: Szydłów, woj. Opolskie
Powierzchnia użytkowa: 45 m 2 , i 40 m 2
Powierzchnia zabudowy: 2x35 m2
Projekt i realizacja: 2020
Projekt: Modern Studio Architektury Maciej Rempalski
Autor: Maciej Rempalski
Współpraca autorska: Anna Swadźba, Joanna Wojtaszek
Inwestor: Cichosza Domki
Zdjęcia: Joanna Prokopowicz (bryła zewnętrzna), Sonia Pasternok (wnętrza)

Skomentuj:

Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły